Увага!

Увага! На сайті використовуються cookie файли.

The site uses cookie files

Даний сайт має вікове обмеження.

This site has age restrictions!

Я підтверджую, що мені, на жаль, давно виповнилося 18 років
I confirm that I have 18 years!

Gastronomy and Wine Portal

«Сезон дав трохи понервувати, але результат цього вартий»: українські винороби звітують про вінтаж 2024

Сезон збору й переробки винограду 2024 завершено. Винороби різних країн підводять підсумки, доволі часто – сумні: у багатьох регіонах весна була занадто пізньою, літо й початок осені – занадто холодними і дощовими, або ж занадто спекотними і посушливими, що вплинуло й на обсяги, і на якість вінтажа. Яким видався сезон 2024 для українського виноробства, і як вплинули на нього кліматичні та інші виклики? Вікторія Макарова поспілкувалася з виноробами й власниками виноробень з різних куточків України, щоб скласти цей пазл.


Закарпаття

Розповідає Геннадій Вачиля, директор з виноградарства Chateau Chizay:

«Цей сезон у Закарпатті став і викликом, і успіхом. Ми мали теплу, втім вологу весну, й були загрози хвороб винограду. Потім прийшло надзвичайно спекотне літо – температури сягали і 40 градусів, і початок календарної осені також був незвично теплим, аж до 35 градусів. Завдяки цьому більшість сортів винограду набрала дуже високу цукристість. Притому інші кондиції, як-от кислотність, також хороші».

Chateau Chizay

Через спеку обробку виноградників виноградарям Chizay доводилось проводити вночі — починали після заходу сонця та завершували на світанку. Збір був раннім: «Цьогоріч ми розпочали збір винограду на 2-3 тижні раніше – далася взнаки сума температур, — розповідає Геннадій. — Загалом протягом сезону це створювало певні виклики, адже вегетація відбувалася дуже стрімко, і ми мали всі завдання щодо догляду за лозами виконувати максимально інтенсивно, мобілізуючи всі наявні ресурси». 

Отже, за оцінками Геннадія Вачилі, сезон був непростий, але напрочуд цікавий: «Якість врожаю чудова, багато сортів показали кондиції, що дозволять створити вина з високим потенціалом до витримки. Прогнозую, що 2024-й можна буде вважати вінтажним – роком, в який народилися дуже якісні вина».

Chateau Chizay

Геннадій Гутман, засновник і власник Chateau Chizay, повідомляє, що кількісні показники цього року стали значно нижчими, ніж у 2023: «Цього сезону ми зібрали майже на 25% менше врожаю за обсягом, ніж торік (1050 тон проти 1421 тони у 2023-му). Але якість винограду надзвичайно висока. Погода дозволила винограду дуже добре дозріти, показники цукру чи не найвищі за останні роки. Думаю, що цей сезон можна порівняти з дуже успішними 2017 і 2018 роками, в які ми заклали вина, що зараз є колекційними».

Chizay

Спекотне літо й гаряча осінь вплинули на терміни збору, але потішили якістю винограду. «Дуже гарно показали себе, зокрема, Черсегі та Блауфранкіш, ми робили ранній збір для ігристих вин, кондиції прекрасні, — ділиться враженнями пан Гутман. —  А ще вперше провели ранній збір Піно Нуар. Поки що не відкриваємо карти, що саме готуємо, очікуємо результату». На думку власника Chateau Chizay, цьогоріч дуже вдалим вродив Трамінер рожевий – цукристість сягнула 26%, і компанія планує закласти з нього новий вінтаж марочного десертного вина «Троянда Карпат». Чудово також проявили себе червоні сорти. «Піно Нуар сезону 2024 просто приголомшливий, — розповідає Геннадій Гутман. — Під час збору частина ягід уже була підв’ялена сонцем, і врожай обіцяє дуже якісне вино з потенціалом до витримки». На зборі Піно Нуару мала нагоду попрацювати вся офісна команда виноробні, що вийшла на допомогу агрономам. Останнім у цьому сезоні Chateau Chizay збирали Каберне Совіньйон. Збору трохи завадили дощі (цей сорт росте на пагорбах урочища Мала Гора, і після дощів туди не можна було виїхати навіть на тракторі). Тим не менш, виноград «дочекався» свого часу, й зібрали його, на думку власника, максимально стиглим і дуже перспективним.

Chizay

Крім кліматичних викликів певного регіону, існують виклики, з якими стикаються, фактично, всі бізнеси в Україні, й виноробство не є виключенням. Тотальне здорожчання всіх витратних матеріалів (пальне, засоби догляду тощо) та брак робочих рук є одними з най розповсюдженіших. Тим не менш, у Закарпатті є привід для оптимізму: «Сезон дав трохи понервувати, але результат цього вартий. Бути якісному українському вину із Закарпаття! Бути добру!» — обіцяє пан Гутман.

Фото: Сергій Гудак для Chateau Chizay


Одещина

Гіоргі Іукурідзе, співзасновник виноробні SHABO розповідає, що сезон 2024 був непростим, але дуже цікавим.

SHABO

Протягом усієї зими й весни, аж до кінця травня, йшли дощі, але літо було надзвичайно сонячним і спекотним, тому збирати виноград довелось раніше — до 10 вересня зібрали майже все. «Зміни клімату ми відчуваємо на собі останні 5 років точно, — коментує Гіоргі. — У нашому теруарі багато сортів почали визрівати майже одночасно, то ж тривалість сезону збору скоротилась майже вдвічі, і працювати під час збору доводиться вдвічі інтенсивніше». 

Іукурідзе

Зважаючи на специфічні погодні умови, цього року SHABO зібрали 3000 тон винограду — менше, ніж у 2023 (показник минулого року  — 4800 тон). Тим не менш, власники виноробні задоволені: «Вінтаж 2024 має дуже високу якість, ми сподіваємось, що це буде «великий» рік, — ділиться своїми враженнями Іукурідзе. — До речі, і 2022, і 2023 роки дали нам чудові, якісні вінтажі. Схоже на те, що Бог на нашому боці».

SHABO

Але найбільшим викликом для своєї компанії Гіоргі Іукурідзе вважає навіть не зміну клімату, а дефіцит робочої сили та висококваліфікованих спеціалістів — за його словами, з цією проблемою SHABO доводиться справлятись вже не перший рік, і це пов’язано не лише з війною. Тож це — питання, котре власникам виноробні потрібно буде вирішувати й надалі.

Фото: SHABO Winery


Південна Бессарабія

У цій частині Одещини сезон 2024 також став не простим. «Цього року було дуже спекотно, збір ми почали на майже 20 днів раніше, ніж планували — 12 серпня. Все дозріло майже одночасно, й довелося якось розбиратися з пріоритетами. Піно Грі знімали з показниками цукру, що вже були на межі, але встигли,» — розповідає співвласник виноробні Villa Tinta Костянтин Тінтулов.

Villa Tinta

За його підрахунками, обсяги збору цього року є майже в 1,5 рази меншими, ніж минулого, що разом із рештою викликів, таких як додаткове податкове навантаження й брак робочих рук, підвищить собівартість вина.

Villa Tinta

Але якість цього вінтажа значно вища, ніж у 2023, що підтверджує загальний тренд. До того ж, на Villa Tinta відбуваються певні технологічні зміни. «Ми запросили консультантів для кращого збереження винограду й підвищення якості наших вин. Як результат, приміром, наші білі вина вінтажу 2024 зберігаються краще, ніж минулого року, завдяки використанню технології sur lie (витримки вина на осаді дріжджів, які залишаються після завершення ферментації). Працюємо над тим, щоб цього року зробити більш складні, комплексні й стабільні білі вина з гарною структурою, до того ж свіжі й терруарні,» — ділиться своїми очікуваннями Костянтин. 

Villa Tinta

Виноробня Villa Tinta славиться своїм Одеським Чорним — нашим флагманським червоним сортом, що є добре відомим також і за межами України.

Villa Tinta

Цього року врожай Одеського Чорного на Villa Tinta становить 120 тон — це майже втричі менше, ніж у 2023 році. Щодо якості врожаю цього сорту, 2024 можна вважати успішним: «Виноград зняли вчасно, у чудових кондиціях — цукор, таніни й кислотність в ідеальному балансі. Рівень алкоголю має бути трохи нижчим, ніж зазвичай — побачимо, коли завершиться ферментація,»  — підсумовує Костянтин Тінтулов. 

Фото: Villa Tinta – Винхол Оксамитне


Миколаївщина

У Миколаївській області, яка також розташована на півдні України, на узбережжі Чорного моря, сезон 2024 року був складним через неочікувані заморозки навесні під час активного періоду вегетації, тому значна частина ягід, що на той момент вже встигли зав’язатись на гронах, не вижила. Світлана Цибак, директорка виноробні Beykush, зазначає, що цьогорічний урожай на 15% менший, ніж минулого року (у 2023 році вдалося зібрати близько 98 тонн). Весняні заморозки сильніше вплинули на червоні сорти винограду, ніж на білі, завдяки розташуванню виноградників. 

Beykush

Проте врожай 2024 року демонструє відмінну якість: виноград дозрів до ідеального стану завдяки дуже спекотному та сонячному літу. «Наші вина зазвичай мають доволі високий рівень кислотності, у винах 2024 вона буде трохи меншою, згладженою, що, на мою думку, також може сподобатись споживачу,» — коментує Світлана.

Beykush

Сезон збору врожаю, який зазвичай триває близько двох місяців – починаючи з кінця серпня до середини жовтня, цього року на Миколаївщині був дуже коротким: у Beykush зібрали всі 17 сортів винограду, які дозріли майже одночасно, лише за один місяць.

Beykush

«В цілому можу сказати, що якістю вінтажа 2024, незважаючи на всі складнощі, ми задоволені. Далі — справа наших майстрів-виноробів. Очікуємо від вінтажа 2024 дуже цікавих блендів,» — підсумовує директорка Beykush.

Фото: Арсен Федосенко для Beykush


Тернопільщина

«Врожай 2024 на Тернопільщині був ідеальним!!!» — саме так, з трьома знаками оклику, прокоментувала моє питання Оксана Буячок, співвласниця крафтової виноробні Father’s Wine.

Father’s Wine

Цей сезон став для виноградарів і виноробів регіону не менш складним і цікавим, ніж для решти країни: спека, вимушено ранній збір (приміром, на Father’s Wine почали збір 26 серпня, значно раніше, ніж минулими роками). «В нас теж було дуже гаряче цього літа, але ситуація з опадами краще, ніж у колег на півдні, — коментує Оксана. — Були незначні хвороби на виноградниках, але це ми також подолали. Отримали врешті решт ідеальні кондиції по всіх сортах, очікуємо дуже гарні вина цього вінтажу!»

Father’s Wine

Щодо обсягів виробництва сезону 2024, на Father’s Wine він дорівнює показникам минулого року. Орієнтовно планується реліз 55000 пляшок.

Фото: Father’s Wine


Київщина

Крафтова виноробня Biologist має виноградники під Києвом, у селищах Лісники та Безрадичі, та на Одещині. Співвласник і винороб Biologist Ігор Петренко вважає цей рік взагалі доволі важким. «Головна проблема — в тому, що завдяки аномальному сонцю в липні збір в цілому почався на два тижні раніше, й ми до цього були не готові. Також викликом стало майже одночасне визрівання білих і червоних сортів, в першу чергу це стосується Одещини,» — ділиться враженнями Ігор. На думку винороба, Одещина є вже занадто спекотною для вирощування білих сортів, що не набирають потрібної кислотності — цілком можливо, що у майбутньому Biologist припинять вирощувати ці сорти у цьому регіоні.Також даються взнаки проблеми з відсутністю робочої сили, особливо на півдні: винороб розповів, що цього року білі й червоні сорти визріли одночасно, тому не встигли вчасно зібрати Піно Нуар, і він дещо перезрів.

Biologist Ігор Петренко

На відміну від того, на виноградниках під Києвом все чудово, тож власники Biologist планують і надалі збільшувати свій «земельний банк» — щороку досаджують близько пів гектара нових виноградників. Висаджують щільно — близько 10 тисяч лоз на гектар: земля на Київщині дуже дорога. Обробку лоз і збір винограду проводять вручну.

Загалом команда Biologist перереробила цього року більше ніж 65 тон винограду, що на 80 відсотків більше, ніж минулого. Ігор Петренко розповідає, що збільшення виробництва вина для Biologist — стратегічна задача, оскільки компанія активно розвиває експортний напрямок. 

Biologist

Підсумовуючи, хочемо відзначити головне: сила, талант, працьовитість і неймовірна резистентність українських виноробів вражають. Там, де інші вбачають біди й проблеми, наші винороби знаходять нові можливості, бо складати руки й капітулювати перед складнощами — не на часі. Ми неймовірно пишаємося ними — натхненними митцями вина, що продовжують відроджувати й створювати виноробні традиції, формувати й розвивати винну культуру України та писати її новітню винну історію.

Фото: Biologist Winery



⇒ Приєднуйтесь до наших соцмереж ⇒ Оптимістична редакція D+ прийме це за комплімент.

⇒ Кожен лайк  сприймаємо як тост!


 

Сезон збору й переробки винограду 2024 завершено. Винороби різних країн підводять підсумки, доволі часто – сумні: у багатьох регіонах весна була занадто пізньою, літо й початок осені – занадто холодними і дощовими, або ж занадто спекотними і посушливими, що вплинуло й на обсяги, і на якість вінтажа. Яким видався сезон 2024 для українського виноробства, і […]

Tenuta Manoylo початок збору врожаю 2024

Перлини господарства – сорти винограду Passerina і Pecorino, дбайливо збираються вручну під керівництвом досвідчених виноробів, саме це знаменує початок перетворення ягід на виняткові вина Tenuta Manoylo. Вступаючи у цей вирішальний сезон, виноробня бажає успішного врожаю своїм колегам у регіоні Марке.


Але це ще не все, що наразі відбувається у Tenuta Manoylo. В той час як білий виноград вже зустрівся з турботливими руками виноградарів, темні сорти маєтку – Sangiovese, Grenache, Syrah, Merlot та Petit Verdot – знаходяться на завершальній стадії дозрівання. Цей виноград, все ще невпинно працює над досягненням оптимальної зрілості та смаку і незабаром він буде готовий продовжити собою магію збору врожаю.

У розпал цього напруженого сезону Tenuta Manoylo запрошує любителів вина відвідати свої виноградники і на власні очі спостерігати, що відбувається під час цього дійства. Відвідувачі можуть прогулятися мальовничими пасторальними виноградниками, вивчити методи стійкого вирощування винограду, що використовуються у маєтку, і дізнатися про місцеві сорти. Виноробня також пропонує екскурсії підвалами, де гості можуть побачити унікальні амфори vulcanelli, виготовлені з вулканічної глини Марке – невід’ємну частину процесу виноробства, яка посилює властиві терруарні характеристики їхніх вин.

Tenuta Manoylo

Виноробня Tenuta Manoylo, яка була відзначена цього року премією Wine Travel Awards у Progressive Approach/Visiting Card of the Country, ідеально поєднує традиції і сучасне виноробство. Не дивлячись на свій доволі молодий вік і будучи відносно новим на міжнародній винній сцені, господарство вже здобуло престижні нагороди, включаючи Grand Gold на Mundus Vini за Marche IGT Sangiovese 2021 року та Silver за Falerio DOC Pecorino 2021 року.

MARCHE IGT SANGIOVESE

Продовжуючи вивчати інноваційні методи виноробства та розширюючи свою присутність, Tenuta Manoylo готова впливати ще більше на світову винну індустрію. Читайте про виноробню та її вина у Wine Travel Awards Guide 2023-2024, унікальному виданні, яке незабаром вийде у світ та буде представлено на міжнародних івентах – самітах, конференціях, а також на провідних винних виставках: Wine Paris, ProWein, London Wine Fair, Vinitaly та інші.

Tenuta Manoylo відкрита для відвідувачів щоп’ятниці. Не пропустіть шанс зануритися в магію збору цьогорічного врожаю і відкрити для себе багатогранні смаки терруару Марке.

Перлини господарства – сорти винограду Passerina і Pecorino, дбайливо збираються вручну під керівництвом досвідчених виноробів, саме це знаменує початок перетворення ягід на виняткові вина Tenuta Manoylo. Вступаючи у цей вирішальний сезон, виноробня бажає успішного врожаю своїм колегам у регіоні Марке. Але це ще не все, що наразі відбувається у Tenuta Manoylo. В той час як […]

Дорогою вина П’ємонту

Грецька журналістка Катерина Карамфіліду на запрошення Asti DOCG здійснила подорож італійськими винними дорогами – до витоків знаменитих вин Асті. Вона поділилася з читачами ресурсів parallaximag.gr та drinks.ua своїми свіжими – як місцеві ігристі – враженнями.


П’ємонт – яскравий діамант, що розкинувся між італійськими Лігурією, Емілією Романією, знаменитою долиною Падана та гірськими масивами Швейцарії і Франції. Цей регіон Італії вабить та домінує в планах кожного журналіста, що пише про подорожі та вино. І серед усіх інших причин відвідати ці оповиті романтикою землі, звичайно, кожен назве вина Асті. Завдяки своїм винам П’ємонт здобув всесвітню славу своєї назви, яка вказує на унікальне розташування місцевості – біля підніжжя гір. Його широко відомі кліматичні умови ідеальні: з холодними ночами, туманними ранками та сонячними днями. То чудові умови для видатного вина. Тому П’ємонт славиться сухими і солодкими винами, ігристими і тихими – як легкими та свіжими, так і потужними витриманими.

Біля підніжжя Альп з півночі і майже до Лігурійського моря простягаються пологі пагорби і лагідні схили з особливим мікрокліматом, створюючи зелений пазл із виноградників на родючому ґрунті цієї популярної серед гурманів провінції. Це дозволяє лозам процвітати в ідеальних умовах та дає можливість винограду максимально виразити свої ароматичні якості. Досконала геоморфологія, вапняні ґрунти та мікроклімат регіону є одними з головних факторів для включення локальних вин до списку одних із найкращих у світі. До того ж, сучасні технологічні та функціональні виноробні регіону роблять П’ємонт настільки передовим у виноградарстві порівняно з іншими регіонами Італії.

П’ємонт є одним із найважливіших виноробних регіонів Італії та одним із найвідоміших у світі своїми червоними винами – унікальними неббіоло та барбареско. Принагідно нагадаю, що Неббіоло з півночі та Санджовезе з Центральної Італії є двома найважливішими сортами країни.

Це найкраще місце для любителів вина в Європі. Але справа не лише у вині. Візити туристів з усього світу до місцевих маєтків, підвалів, виноробень відбуваються протягом усього року і за будь-якої погоди. Згадаю неймовірний досвід відвідування підземних споруд Canelli – справжніх соборів з аркадами та коридорами, виритими під пагорбами. Завдяки своїй унікальній історичній та архітектурній цінності ці підземні підвали, де сьогодні зберігаються вина, були визнані об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Однак, окрім садиб, чудова сільська місцевість та історичні міста, тихі села – ідеальне місце для особливих трапез із залученням страв із трюфелями, унікальних сирів, холодних страв, які супроводжують чудові місцеві вина. Звичайно, кульмінація настає під час основної страви з рідкісними видами італійської пасти, чудовою телятиною, домашньою полентою, запіканками, які справляють враження на будь-який смак!

Тратторії, ресторани з дивовижною оновленою винною картою, виноробні, які ідеально підлаштовані для дегустацій, є, навіть не беручи до уваги природний ландшафт, принадою для чудового винного туру.

Поряд із зірковими винами регіону, про які я згадала вище, в П’ємонті є ще одна перлина – натурально солодке, насичене ароматами літа, біле ігристе вино сорту Moscato, яке виробляється здебільшого в регіоні Asti,  – унікальне Moscato D’Asti!

Зазирнемо в історичне коріння: сорт Москато культивується протягом 1000 років у регіоні П’ємонт і переважно на виноградниках у регіонах Асті, Кунео та Алессандрія. Батьком Moscato d’Asti вважається міланський ювелір Джовані Баттіста Кроче (Giovanni Battista Croce), який в XVII  столітті зумів виготовити слабоалкогольне вино і при цьому зберегти природну солодкість сусла і ароматику. Відтоді минуло чотири століття – до 1993 року, коли Asti Spumante і Moscato d’Asti були позначені статусом DOCG. Сьогодні фірмовими ознаками Asti можна вважати фруктові ноти з домінантою квітів, тендітними грайливими бульбашками та алкоголем в ідеально низькій дозі, що є головним путівником у світі гастрономічної насолоди.

Сорт Moscato Bianco дає два різних вираження в Asti spumante (до речі, найвідоміше солодке ігристе вино у світі) і Moscato D’ Asti. У цих двох винах на основі  Moscato аромат і усі органолептичні якості винограду залишаються незмінними і передаються безпосередньо в келих завдяки м’якому пресуванню винограду та неповному спиртовому бродінню, що дозволяє залишати у вині частину природних цукрів.

Обидва вина походять з виноградників регіонів Асті, Кунео та Алессандрія. Альпи та Апеннінські гори створюють чудовий мікроклімат для виробництва одного з кращих виноробних продуктів Європи! Інші вважають, що відносна близькість Аллесандрії до прибережної культури також впливає на молодий, свіжий стиль вин.

Asti Spumante DOCG виходить зі 100% Moscato Bianco, це ігристе з ароматним смаком, добре збалансованою солодкістю та помірним вмістом алкоголю (6-12%). Це дуже приємний аперитив, який переважно супроводжується першими стравами, м’ясними виробами, свіжим сиром і молюсками, а також фруктами та ніжними солодощами. Область виробляє 60 мільйонів пляшок на рік.

Moscato D’ Asti DOCG​​ – особливо вишукане вино, з ароматами стиглого винограду і трохи солодше вино, з більш легкою та витонченою грою, з квітковими ароматами і нотками шавлії та стиглих фруктів. І що робить його сьогодні особливо актуальним – з низьким вмістом алкоголю (4,5-6,5%). Moscato D’ Asti DOCG ідеально підходить для супроводу легких десертів або як аперитив чи діжестив в кінці їжі. Обсяг виробництва становить 40 мільйонів пляшок на рік.

Фото: Альваро Фернадес Прієто, parallaximag.gr


⇒ Приєднуйтесь до наших соцмереж ⇒ Оптимістична редакція D+ прийме це за комплімент.

⇒ Кожен лайк  сприймаємо як тост!

Грецька журналістка Катерина Карамфіліду на запрошення Asti DOCG здійснила подорож італійськими винними дорогами – до витоків знаменитих вин Асті. Вона поділилася з читачами ресурсів parallaximag.gr та drinks.ua своїми свіжими – як місцеві ігристі – враженнями. П’ємонт – яскравий діамант, що розкинувся між італійськими Лігурією, Емілією Романією, знаменитою долиною Падана та гірськими масивами Швейцарії і Франції. […]

П’ять днів у серці виробництва коньяку Camus: захоплюючий досвід

Розташований у самому центрі французького регіону Коньяк, Дім Camus є взірцем досконалості у світі вишуканих алкогольних напоїв. Протягом п’яти поколінь ця родина виробників коньяку створює рідке золото, даруючи красу та витонченість, емоції та задоволення тим, хто цінує життя, хто бачить прекрасне в світі.


Нещодавно «Камю» оголосив нову місію у колаборації з Liquid Icons та Gérard Basset Foundation, яка спрямована на надання стипендій The Alexa Camus Golden Vines® Scholarships in Spirits. Ця стипендія має на меті посилити залучення історично недостатньо представлених спільнот до індустрії алкогольних напоїв і надати їм престижну можливість 5-денного інтенсивного навчання в Коньячному Домі Camus після закінчення програми WSET Level 3 Award у галузі алкогольних напоїв. Переможці одержали привілей, призначений для небагатьох обраних – побувати на ідеальному коньячному виробництві, де пристрасть зустрічається з точністю, а традиції танцюють з інноваціями. До п’ятірки переможців увійшла колумніст Drinks+ та Member of the Wine Travel Awards Advisory’s Board – Катерина Ющенко. Пропонуємо нашим читачам приєднатися до неї в ексклюзивній та захоплюючій п’ятиденній подорожі світом коньяку Camus.

Camus

День 1: Розкриття терруару – основи величі

Коли ви ступаєте на священну територію Camus Estates, що охоплює 195 гектарів у самому серці крю Бордері, вас одразу вражає краса багатого гобелена долин і лісів, який розкриваються перед вами. Краєвид шепоче розповіді про п’ять поколінь пристрасних виробників коньяку, кожен з яких залишив свій яскравий слід на цій легендарній землі.

Camus

«Ласкаво просимо на батьківщину унікальних емоцій», – звучить рефреном привітання на початку подорожі.

Подорож по маєтку розкриває таємницю інтенсивно ароматичних спиртних напоїв – заворожуючу різноманітність ґрунтів, які створюють симфонію смаків. Присутні шість різних типів ґрунтів, зосереджених на п’яти основних підґрунтях:

  1. Бурі та червоні глини з крупним кременем;
  2. Глинисто-вапняковий ґрунт з розсипчастим вапняком;
  3. Глина з дрібними кременями;
  4. Твердий поверхневий вапняковий ґрунт із верхнім шаром 5–10 см;
  5. Твердий вапняковий ґрунт із більш глибоким ґрунтом.

Виноградники Lagite на пагорбі характеризуються глиною з сірою крейдою, тоді як інша сторона може похвалитися червоною глиною з кременем (silex) і більш глибокими шарами кременю та крейди. Ці різноманітні ґрунти формують основу складних смакових профілів коньяку. Кожен терруар додає свою унікальну індивідуальність до остаточного еліксиру. Відблиски в ґрунті, що мерехтять на сонці, привертають увагу – маленькі ароматичні бомбочки природи, які допомагають створити виразні мінеральні ноти в спиртах.

Практика культивування виноградників не менш дивовижна. Використовується подвійна обрізка стовбурів, середня довжина коренів досягає 1,7 метра. Багато старих виноградних лоз не замінюють на молоді, щоб утворити складність смаку. Мабуть, найбільш інтригуючим є те, що з урожаїв на п’яти окремих ділянках виноградників виробляють п’ять різних типів коньяків, кожен з яких збирають і витримують окремо, щоб зберегти їхні відмінні характеристики.

Camus

День завершується в Шато-дю-Плессі, де досі плекаються перші виноградні лози, вирощені родиною. Перша дегустація відбувається на тлі панорами виноградників, залитих золотим світлом заходу сонця. Складні аромати, що танцюють у келиху, є свідченням різноманітності терруару, який досліджувався протягом дня.

День 2: Мистецтво вирощування винограду

Ваш другий день світає яскраво та ясно, він ідеально підходить для того, щоб зануритися у світ сортів винограду. Ваша подорож починається в самому центрі виноградників, де ряди лоз тягнуться, наскільки сягає око. Це не просто спостереження, а практичний досвід, де ви можете торкнутися лоз, відчути запах винограду та по-справжньому зрозуміти складний процес вирощування.

Ugni Blanc домінує на 95% насаджень, але менша ділянка виноградних лоз Folle Blanche справді захоплює. «Це наша секретна зброя», — пояснюють гіди. Непростий для вирощування, але він створює eaux de-vie, незрівняні за інтенсивністю аромату». Дім Camus активно працює над збільшенням частки Folle Blanche на своїх виноградниках. Насправді, сміливий крок, який говорить про прагнення створювати найбільш ароматні спиртні напої у світі.

З плином дня все далі заглиблюємось у виклики та інновації сучасного виноградарства. Зміни клімату, як ми дізналися, призвели до того, що терміни збирання врожаю зсуваються на більш ранні періоди, що вимагає постійної адаптації.

«Але ми не просто реагуємо», – стверджують представники Дому. – «Ми активно формуємо майбутнє свого коньяку». Партнерство з BNIC (Bureau National Interprofessionnel du Cognac) триває для розробки сортів винограду, стійких до екстремальних кліматичних умов і хвороб, забезпечуючи довговічність їхнього виробництва. Процес збору врожаю – а це демонстрація дивовижної ефективності, – як правило, починається у вересні та триває три тижні. Механічний збір врожаю починається о 6 ранку, щоб встигнути вловити максимальну кислотність і свіжість. Далі – швидке пресування, щоб уникнути окислення. Контроль кислотності та алкоголю є ключовими аспектами виробництва. Мета – максимальна концентрація алкоголю в 12%, з контролем загальної кислотності до середнього pH 2,3. Цільовий рівень цукру забезпечує 10% алкоголю для ферментації – все це частина контролю зрілості для покращення якості.

Експериментальний виноградник демонструє три типи дріжджів, які використовуються для створення різних ароматичних профілів у їхніх винах. Тут наука зустрічається з мистецтвом, де кожен штам дріжджів виявляє різні характеристики винограду, створюючи неперевершену складність у спиртах.

Процес ферментації також захоплює. Аромати починають розвиватися швидко, з температурою, підтримуваною на рівні 25°C, потім охолоджується до 10°C, щоб зупинити процес. Перед дистиляцією вино відстоюється та злегка фільтрується, залишаючи деякі дріжджі для підсилення ароматичного профілю. Завершується день сліпою дегустацією вин, вироблених з використанням різних дріжджів. Різноманітність ароматів і смаків вражає, відкриваючи нове розуміння тієї ретельної турботи, яка відбувається на кожному етапі виробничого процесу.

День 3: Алхімія дистиляції – де наука зустрічається з магією

Третій день занурює відвідувачів у чарівний світ дистиляції. Він починається з прискореного курсу науки, що стоїть за процесом, досліджуючи заплутаний танок тепла, пари та конденсації, який перетворює вино на eau-de-vie. Блискучі поверхні мідних дистиляторів підіграють загальному враженню, підкреслюючи пристрасть, яка вкладається в кожну партію. «Ці красені – серце нашої діяльності»,  – ідеться в поясненні. – «Кожна установка має свою особистість. І знання, як отримати найкращий результат з них, відрізняє хороший коньяк від виняткового».

 

Camus

Один захопливий факт: дистиляція повинна бути завершена до 31 березня. Не використовуючи сірки, вони покладаються на холоднішу погоду, щоб запобігти псуванню вина. Використовується як прозоре вино, так і вино з осадом, для багатшого ароматичного профілю. Перед дистиляцією вино відстоюється та злегка фільтрується, залишаючи деякі дріжджі для підсилення ароматичного профілю. Мета полягає в тому, щоб зберегти всі дріжджі та дистилювати з ними для збільшення кількості ефірів і жирних кислот, хоча це робить процес дорожчим та трудомістким, оскільки він ручний. Запатентований процес дистиляції Intensity справді виділяє цей Коньячний Дім. Ця інноваційна технологія дозволяє відібрати найбільш ароматичні фракції під час другої дистиляції, в результаті чого о-де-ві в сім разів ароматніші, ніж ті, що виробляються стандартними методами. Ємність дистиляторів вражає — вони можуть вмістити до 20 000 літрів, але саме тут використовуються дистилятори на 2500 літрів. Цикл дистиляції довший за рахунок включення осаду.

В підвалах, оточених рядами дубових бочок, побутують два чарівні концепти:

  1. «Частка ангелів» – кількість спиртів, що втрачається через випаровування під час старіння;
  2. «Частка диявола» – частина, яку поглинають дерев’яні бочки.

«Щороку, – пояснюють нам,  – ми втрачаємо близько 2% наших спиртів через «ангелів». Це ціна, яку ми платимо за магію, яка відбувається в цих бочках». П’янкий аромат, що пронизує повітря, — це частка ангелів, яка проявилася.

 

Процес витримки в дубових бочках зосереджений на природних ароматах і смаках із збалансованим профілем в чотирьох осях координат: дуб, фрукти, прянощі та квіти. Для бочок використовується виключно дрібнозернистий дуб з регіону Лімузен. Дегустація eaux-de-vie на різних стадіях витримки дозволяє на власні очі відчути трансформаційну силу часу та дуба.

День 4: Майстерність змішування – як стати Майстром?

Четвертий день починається з почуття очікування – настав час стати Master Blender. Цього дня оглядаємо шість крю Cognac  з акцентом на чотирьох, з якими в основному працює цей Дім:

  1. Fins Bois: найбільше крю, відоме структурованим eaux-de-vie з помітними фруктовими нотами;
  2. Borderies: найменший і найцінніший крю, цінний за свої квіткові та мінеральні аромати;
  3. Petite Champagne: відзначається делікатним, тонким ароматом з переважно квітковим букетом;
  4. Grande Champagne: прем’єр-крю, яке славиться витонченістю букету та повільним дозріванням.

Дегустація eaux-de-vie з кожного крю розкриває їхні унікальні особистості. У купажній кімнаті, обставленій безліччю склянок, піпеток і декантерів, на нас чекає справжній виклик: створити унікальний купаж із чотирьох склянок, кожна з яких представляє окреме крю. Під пильним оком Джулі Ландро (Julie Landreau), Cellar Master починається експеримент. Трохи Fins Bois для структури, щедра доза Borderies для фірмової квіткової ноти, трішки Petite Champagne для елегантності і легкий штрих Grande Champagne для витонченості.

Процес дарує глибоку повагу до тонкого мистецтва змішування. Це делікатний баланс науки та інтуїції, що вимагає гострого нюху і смаку, а також розуміння того, як різні eaux-de-vie будуть розвиватися разом з часом.

Дім тримає у фокусі бленди, а не вінтажі, проводить дистиляцію окремих крю, щоб зберегти цілісність матеріалу з кожного типу ґрунту.

camus

Коли купаж вдосконалено, настає час відвідати підвали для витримки, щоб наповнити особисту пляшку прямо з бочки. Коли тече насичена бурштинова рідина, виникає відчуття гордості та досягнення нової життєвої висоти. Адже це – ваш власний «Камю», унікальне втілення подорожі у світ коньяку!

День завершується святковою дегустацією, під час якої ви ділитеся своїм творінням із «сокурсниками» по стипендії  Alexa Camus Golden Vines® Scholarships in Spirits та командою Camus. Це момент товариства та спільної пристрасті, що втілює дух родини Камю.

День 5: Вершина майстерності – Les Ateliers

Останній день – момент істини, коли одержуємо доступ до священної майстерні Les Ateliers. Саме тут оживають надзвичайні творіння Дому «Камю» – шедеври, що віддають шану видатним діячам, літературі, архітектурі, музиці та культурі. Один із майстрів «Камю» з палким ентузіазмом пояснює: «Тут ми розширюємо межі того, чим може бути коньяк. Справа не лише у смаку, а в створенні повного сенсорного досвіду».

Camus

Протягом дня  в Les Ateliers Camus представлені деякі з найбільш виняткових творінь:

1. The Gérard Basset Tribute: особлива суміш, відібрана Льюїсом Честером, з нотами спецій і чорного перцю, з довгим посмаком. Флакон, прикрашений золотим гравіюванням портрета Жерара Бассе, захищений елегантним шкіряним футляром з дизайном в шафранових кольорах.

2. Symphonie: твір на честь Вівальді, Моцарта та Верді. В нього входять три виняткових коньяки:

  • 48-річний Petite Champagne, що виражає вишуканість і жвавість Вівальді;
  • 25-річний Fins Bois зі свіжими та гурманськими нотами,  що віддає данину складності музики Моцарта;
  • 33-річний Borderies – з нотами свіжих фруктів і ванілі, що символізує бадьорість творів Верді. Сет представлений в ексклюзивній упаковці, виготовленій  з олова та держаків від бочок, у яких колись витримувалися спирти Дому.

3. Cuvée 4.186: суміш чотирьох потужних, складних та елегантних eaux-de-vie з загальним віком 186 років. Презентація є твором мистецтва, що включає кам’яний футляр з гравіруванням цитати з Віргілія.

Camus

Розглядаючи ці шедеври, ви будете вражені тим, як кожен з них розповідає історію – не лише через рідину, яка в ньому міститься, але й через кожен аспект презентації. Це цілісний підхід до розкоші, який залучає всі почуття.

Підхід  Дому до забезпечення якості також вражає, включаючи використання газової та рідинної хроматографії для моніторингу та підтримки смакових профілів. Їхня відданість сталому розвитку очевидна. За це промовисто говорять такі кроки, як екологічна сертифікація, націлена на 100% завершення до 2028 року, впровадження тракторів на біопаливі та штучного інтелекту для розпилювання.

camus

Подорож завершується прощальною вечерею, протягом якої коньяк «Камю» поданий інноваційним способом. Починаємо з дегустації охолодженого коньяку, що є відкриттям, яке кидає виклик традиційним уявленням про те, як його слід споживати. Потім пропонується серія інноваційних коктейлів:

  1. Spitfire: зухвале поєднання VS, crème de pêche, лимонного соку, яєчного білка, цукрового сиропу та білого вина;
  2. Perico: тропічний коктейль із VS, вермута Lenar, кокосового рому, лаймового шербету, ананасового соку і невеличкою дозою ямайського рому;
  3. «Авіньйон»: вишукане змішування Ile de Ré VSOP, ромашкового сиропу та ладану.

Кожен коктейль є свідченням духу «Камю» – притаманної лідерам звички порушувати правила, демонструючи, що навіть напій, просочений традиціями, може бути надзвичайно сучасним.

…Коли келихи піднімаються для останнього тосту, приходить момент роздумів. Ці п’ять днів принесли не тільки знання, але й глибоку повагу до мистецтва, науки та пристрасті, що втілюються в кожній краплі коньяку Camus. Стає зрозуміло, чому цей Дім славиться створенням справді ароматних спиртів з чудовим, добре збалансованим комплексом та довгим, тривалим фінішем.

Повертаюся з цієї подорожі у світ коньяку з глибшим його розумінням, з пляшкою унікальної суміші та спогадами, які залишаться на все життя. Адже то була можливість здобути новий погляд на те, що означає створювати щось справді виняткове. У цьому світі справжнє мистецтво не знає меж, коли йдеться про створення надзвичайного.

Розмірковуючи над цією надзвичайною подорожжю, відчуваю, що не просто збагатилася знаннями, — я глибоко надихаюся. Пристрасть, майстерність і відданість справі Camus справді вражають. Цей досвід не тільки поглибив моє цінування вишуканих спиртів, але й викликав нову захопленість мистецтвом виготовлення коньяку.  Програма стипендій Alexa Camus Golden Vines® – це неймовірна можливість для тих, хто прагне зануритися у світ спиртних напоїв. Я від щирого серця рекомендую такий досвід усім, хто захоплений цією справою. Це більше, ніж просто дегустаційний тур; це трансформаційна подорож, яка назавжди змінить ваше сприйняття і цінування коньяку.

Camus

Тим, хто розглядає можливість подання заявки на цю стипендію, пораджу: зробіть це. Знання, які ви здобудете, досвід, який отримаєте, та зв’язки, які встановите, безцінні. Коньяк Camus не тільки викликав моє захоплення – він зробив мене довічним ентузіастом. Це пригода, яку не можна пропустити нікому, хто серйозно ставиться до світу вишуканих спиртів.

Розташований у самому центрі французького регіону Коньяк, Дім Camus є взірцем досконалості у світі вишуканих алкогольних напоїв. Протягом п’яти поколінь ця родина виробників коньяку створює рідке золото, даруючи красу та витонченість, емоції та задоволення тим, хто цінує життя, хто бачить прекрасне в світі. Нещодавно «Камю» оголосив нову місію у колаборації з Liquid Icons та Gérard […]

Sauvignon Blanc Нової Зеландії в умовах зміни клімату

Нове дослідження Статистичного управління Нової Зеландії показує, що в країні з прохолодним кліматом, яку досі практично не торкнулася зміна клімату, стає дедалі спекотніше.


Оточена з усіх боків океаном, із рівномірними середньорічними опадами 600-1600 мл, Нова Зеландія та її виноградники отримують вигоду зі своїх оптимальних умов – вина країни стали одними з найбільш затребуваних у світі.

Успішним прикладом новозеландського виноробства є Cloudy Bay, одна з найвидатніших виноробних компаній країни, яка стала номінантом та переможцем Wine Travel Awards 2023-2024 у Brand – Visiting Card of the Country.

Cloudy Bay

Однак нещодавно опубліковане дослідження Статистичного управління Нової Зеландії показує, що температура моря (західне узбережжя островів омивається Тасмановим морем) у країні зростає, як і температура поверхні океану. Дослідження демонструє, що з 1982 року температура води підвищувалася в середньому на 0,16–0,26°C кожні 10 років, а у прибережних водах – на 0,19–0,34°C. Порівняно з даними за попередні 20 років, у Новій Зеландії спостерігався подвійний стрибок потепління поверхні океану, ніж у середньому за десятиліття у світі (0,18°C). Підвищення температури води позначається й на суші, визначаючи погоду країни.

«Нова Зеландія розташована між Тихим океаном, Тасмановим морем і Південним океаном – у всіх цих трьох регіонах спостерігається суттєве потепління, каже Метт Пінкертон (Matt Pinkerton), головний науковий співробітник Національного інституту води та атмосфери. – Будучи оточеними океанами, ми думали, що це нас захищає. Але дані свідчать про інше».

Виноробна промисловість Нової Зеландії вже деякий час працює над тим, щоб застрахувати себе та свій виноград від глобального потепління, у країні працює спеціальна програма Дослідницького інституту Брагато (Bragato Research Institute) «Совіньйон Блан: 2.0». Головна мета проєкту збільшити різноманітність сортів Sauvignon Blanc у Новій Зеландії. Дослідники прагнуть створити до 12 000 нових варіантів Sauvignon Blanc, щоб проаналізувати, які з них найбільш стійкі до клімату, що змінюється.

Cloudy Bay

«Більшість новозеландського Sauvignon Blanc – це один клон. Але нам пощастило знайти генетичний сорт, який добре себе показав і ми поширили його по всій країні», – пояснює доктор Даррел Лізамор (Darrell Lizamore) з інституту Брагато.

Вчений каже, що на даний момент у рамках проєкту вдалося виростити 4000 лоз, ряд відомих новозеландських виробників вина вже уклали з інститутом партнерство, щоб мати можливість посадити ці лози у своїх маєтках, як тільки їх можна буде передавати.

Джерело: thedrinksbusiness.com
Фото: handywineguide.com, Cloudy Bay

Нове дослідження Статистичного управління Нової Зеландії показує, що в країні з прохолодним кліматом, яку досі практично не торкнулася зміна клімату, стає дедалі спекотніше. Оточена з усіх боків океаном, із рівномірними середньорічними опадами 600-1600 мл, Нова Зеландія та її виноградники отримують вигоду зі своїх оптимальних умов – вина країни стали одними з найбільш затребуваних у світі. […]

La Vigna del Gallo «Diego Planeta»  –  скарбниця у серці Палермо

La Vigna del Gallo «Diego Planeta» розташована у знаменитому ботанічному саду Університету Палермо і названа на честь «батька» сицилійського виноградарства – Дієго Планета, ключової фігури в історії сучасного виноробства Сицилії.


Сучасний проєкт La Vigna del Gallo «Diego Planeta», розташований у самому серці міста, створений для збереження та примноження багатої винної спадщини Сицилії з передовим підходом до винного туризму. Цей виноградник, що зберігає 95 біотипів місцевих лоз, включаючи такі відомі сорти, як Grillo та Nero d’Avola, є чудовим прикладом того, як можна і потрібно зберігати та примножувати історичну пам’ять за допомогою стійких та інноваційних методів виноробства.

Відкритий у 2018 році, La Vigna del Gallo, є результатом співпраці Музейної системи Університету Палермо (University of Palermo Museum System), Сицилійського консорціуму вин DOC (Sicily DOC Wines Consortium) та Департаменту сільськогосподарських, харчових та лісових наук Університету Палермо (Department of Agricultural, Food and Forestry Sciences of the University of Palermo). Лози, що займають площу 200 квадратних метрів на території Ботанічного саду, розташовані на місці старовинного виноградника рівнини Сант-Еразмо, історичного маєтку герцога Ігнаціо Ванні д’Аркірафі (Ignazio Vanni d’Archirafi).

La Vigna del Gallo «Diego Planeta»

Філіппо Паладіно (Filippo Paladino)

«La Vigna del Gallo «Diego Planeta» – це не тільки свято біорізноманіття, але й свідчення прихильності Консорціуму до захисту та просування місцевих лоз. Сицилійське контрольоване найменування місця походження (DOC), створене у 2012 році, стало важливою віхою у визнанні та розвитку сицилійського винного континенту, – каже Філіппо Паладіно (Filippo Paladino), віце-президент Sicily DOC Wines Consortium. – Феномен міських виноградників чудово гармонує з місією збереження сицилійської виноробної спадщини. Без історичної пам’яті про місцеві лози не було б виноградарства на Сицилії».

Розташоване в центрі Палермо, місті, історія якого починається з 754 року до н. е., La Vigna del Gallo стало центром тяжіння для відвідувачів з усього світу, які приїжджають на Сицилію, щоб відкрити для себе виноробні багатства острова.

___________________________________

Довідка D+

Sicily DOC Wines Consortium був заснований у 2012 році для представлення вин Сицилії та просування позначення Sicilia DOC. Основна місія – підвищення впізнаваності символічного бренду Made in Italy та його захист, а також захист споживачів та виробників. Близько 7 000 виноробів та понад 500 ботлерів є прихильниками контрольованого найменування місця походження DOC, що на їхнє переконання є визнанням виноробства Сицилії та захищає виробництво вина на острові.

La Vigna del Gallo «Diego Planeta» розташована у знаменитому ботанічному саду Університету Палермо і названа на честь «батька» сицилійського виноградарства – Дієго Планета, ключової фігури в історії сучасного виноробства Сицилії. Сучасний проєкт La Vigna del Gallo «Diego Planeta», розташований у самому серці міста, створений для збереження та примноження багатої винної спадщини Сицилії з передовим підходом […]

Представники Асоціації крафтових виноробів Причорномор’я відвідали Долину Напа

У 2023 році Rotary e-Club of Ukraine в партнерстві з Roots of Peace та Ротарі клубами почав реалізацію глобального гранту Rotary International Mines to Vines. Завдання проєкту – розмінування виноградників та підтримка крафтового виноробства на деокупованих та прифронтових територіях Причорномор’я України. Важливою складовою проєкту також є обмін досвідом зі всесвітньо відомими винарнями світу. Нещодавно група у складі шести представників крафтового виноробства півдня України, які є членами Асоціації крафтових виноробів Причорномор’я, відвідала один з найвизначніших винних регіонів – Долину Напа (Napa Valley).


В Долині Напа нас гостинно приймала виноробня Grgich Hills Winery. Саме її засновник, Майкл Гргіч (Michael Grgich), зробив вина Каліфорнії відомими на весь світ. Як усі, мабуть, пам’ятають, дегустація в Парижі 1976 року змінила хід історії американського, та мабуть, і всього виноробства. Вино, зроблене Майклом Гргічем, Chardonnay Chateau Montelena, обійшло на конкурсі бургундське Chardonnay, яке на той час було еталоном якості та стилю. А вже в 1977 Майкл заснував свою власну виноробню – Grgrich Hills, якою і зараз керує його сім’я.

Napa Valley


Регенеративне виноградарство Grgich Hills

З 2000 року Grgich Hills Winery практикувала органічне виноробство. Продовжуючи традицію натурального землеробства, з 2019 року на виноградниках почали впроваджувати особливий підхід – регенеративне виноградарство. Підхід базується на гармонії взаємодії людини та природи.

Регенеративне виноградарство – це і філософія, і ефективне господарство, і стиль життя одночасно. Основна ідея полягає у взаємодії та впливі бактерій у всьому живому – в ґрунті, рослинах, тваринах. Це ціла система кругообігу та взаємообміну. Важливу роль тут відіграє озеленення виноградників – вирощування різних сумішей трав, що дає поживні речовини ґрунту та утримує вологу. Завдяки цьому навіть у найспекотніший період температура та вологість ґрунту стабільні. Окрім того, створення біорізноманіття біля винограднику – насадження різних квітів, кущів та дерев, залучає комах, які є хижаками для шкідників винограднику.

Napa Valley

Регенеративне виноградарство передбачає спорудження на території винограднику будиночків для різних птахів, в тому числі – сов. Вони також є санітарами для лози. Штучні водоймища, будиночки для диких бджіл, птахи та тварини – все це робить виноградник єдиною здоровою екосистемою, що дає змогу відновлювати родючість ґрунту та робити якісне здорове вино.

Виноробня Grgich Hills Estate одна із трьох у Долині Напа, яка іде цим шляхом. І саме на її базі ми здобували знання про  американське прогресивне виноробне господарство.


Долина Напа. Обмін досвідом

Протягом тижня наша команда знайомилась з представниками виноробні, які ділилися з нами досвідом та особливостями роботи.

Першим нашим провідником в цей світ став Іво Джеремаз (Ivo Jeramaz), племінник Майка та віце-президент по виноградниках та виробництву. Саме його ідея – впровадити регенеративне виноробство. Іво розповів нам про п’ять різних теруарів виноробні, особливості кожного з них, та як новий підхід змінює процес вирощування винограду. А процес цей не простий, адже в Долині Напа немає дощів з квітня по жовтень, а вдень дуже жарко. Та навіть коли денна температура сягає 42°C, температура грунту все ще становить 24°C. Попри це, ґрунт та рослини виглядають здоровими та щасливими – і то заслуга невтомної праці людей.

Є і гарна новина: виноробам Grgich Hills не потрібно витрачати багато грошей на добрива, природа все дає сама. Але відбувається це, коли запускається біобаланс. Прикметно, що завдяки регенеративній системі не обов’язково вдаватися до зменшення врожайністі, можна робити мінімальну обрізку, тут лоза сама обмежує приріст. І це особливий підхід до старої лози, якій 80-100 років. Місцеві особливості формування лози дозволяють зберігати її, омолоджувати та отримувати найкращі врожаї. Зауважу, нашим фаворитом на дегустації стало вино Cabernet Sauvignon зі старих лоз.

Napa Valley

До речі, на честь нашого візиту Віолетта Гргіч (Violetta  Grgich) – дочка Майка та президент виноробні, влаштувала прекрасний обід. На обіді були присутні представники Ротарі Клубу, Хайді Томас Кун (Heidi Thomas Kühn), засновниця Roots of Peace та проєкту Mines to Wines, представники місцевої влади та ЗМІ. Наша команда поділилася своїми враженнями від поїздки та розказала про складну ситуацію в нашій країні, пошкодження виноградників та сільськогосподарських земель, і про те, що, незважаючи на війну, ми продовжуємо висаджувати нові лози, виготовляти нові вина. І готуємось до нового, повоєнного і мирного життя.


Філософія Долини Сонома

А далі була Долина Сонома, де ми відвідали виноробню Medlock Ames, яка також практикує регенеративне виноградарство. Нагадаю, що в Каліфорнії повсякчасно зберігається висока загроза пожеж. Ми бачили величезні площі згорілих лісів та територій, де колись були будинки та виноградники. У 2019 році пожежа «Кінкейд» охопила понад 30 га землі. Для виноробні, до якої ми завітали під час туру, це стало тоді тривожним сигналом.

Пожежа завдала великого збитку виноградникам Medlock Ames та диким землям, які знаходяться поблизу маєтку. Ця подія змусила власників задуматися над тим, чому так відбувається. Чому в Каліфорнії так багато пожеж? Яка роль та відповідальність людини в умовах зміни клімату? У пошуках відповіді засновник виноробні звернув увагу на новий підхід – регенеративне виноградарство. Такі методи, як збільшення біорізноманіття, інтеграція птахів та тварин на виноградник, насадження покривних культур призвело до відновлення та відродження винограднику після пожежі. Все це стало філософією і вектором роботи виноробні.


Регенеративне виноградарство на теренах нашої країни

В останній день нашого перебування в Каліфорнії на честь нашого візиту нас запросили на урочистий захід до будинку Хайді Томас Кун. Ця неймовірна жінка керує фондом Roots of Peace. Її проєкт Mines to Vines займається розмінуванням виноградників в зонах воєнних конфліктів. На заході були присутні консул України в США, друзі та колеги Хайді, представники ЗМІ.

Napa Valley

Ми щиро вдячні за такий прийом та організацію нашої подорожі. Вона була дуже інформативною та насиченою. Ми отримали нові знання та незабутній досвід, що в нинішніх умовах є вкрай важливим.

Тим часом, наші винороби вже почали впроваджувати елементи регенеративного виноградарства. Серед піонерів цього руху назву Steppe Wines (Слівіно, Миколаївська обл.), Olbio Nubo (Парутино, Миколаївська обл.), Beykush Winery (Очаків, Миколаївська обл.), Frumushika-Nova (Бесарабія, Одеська обл.). І усі вони мають бажання продовжувати роботу в цьому напрямку.

«Минулого тижня ми з колегами повернулись з Каліфорнії. Завдяки невтомній праці та ініціативі Хайді Томас Кун, підтримці Rotary e-Club of Ukraine та Миколи Стеблянко, координатора Rotary International, наша поїздка стала можливою у рамках глобального амбітного проєкту Mines to Vines. Це ініціатива, що з’єднує зусилля з розмінування виноградників і підтримки крафтового виноробства Причорномор’я”, – коментує Світлана Цибак, представниця Wines of Ukraine, Голова Асоціації крафтових виноробів України та СЕО Beykush Winery. – “Наш візит до легендарної виноробні Grgich Hills Estate під керівництвом Іво Джеремаза та неперевершеної Саллі Камм (Sally Camm) відкрив перед нами нові горизонти і показав, як сучасні підходи можуть трансформувати традиційні методи. Відкритість, гостинність і готовність ділитися знаннями мають велике значення для нас, бо ми прагнемо відновити та розвивати виноробство в нашій воюючій країні. Дякуємо за підтримку, ми зосереджені зробити Україну квітучою знову, попри всі виклики, що стоять перед нами».

У 2023 році Rotary e-Club of Ukraine в партнерстві з Roots of Peace та Ротарі Клубами почав реалізацію Глобального гранту Rotary International Mines to Vines. Завдання проєкту – розмінування виноградників та підтримка крафтового виноробства на деокупованих та прифронтових територіях Причорномор’я України. Важливою складовою проєкту є обмін досвідом з всесвітньо відомими винарнями світу.

Ейнат Кляйн та Андрій Макаревич – тур «Легенди Шампані»

Ранкові та вечірні дегустації і відвідування Домів та Замків. Ейнат Кляйн, номінант Wine Travel Awards у категорії Top Guide та її чоловік Андрій Макаревич збираються відвідати Шапань та запрошують усіх шанувальників вишуканих вин «піти їх стопами».


Винний письменник, експерт та сомельє – Юрій Праушкін та його дружина Ольга є власниками приватного пансіону Auprès du Château у Танлі та бутік-готелю Villa Thaіs, розташованого у місті Тоннері. Вони організовують тури для невеликих груп – «Легенди Шампані». Саме в такий тур наприкінці квітня і вирушають Ейнат Кляйн та Андрій Макаревич.

Ейнат Кляйн

(Примітка редакції: цього року номінантами міжнародної премії Wine Travel Awards стала Ейнат Кляйн у категорії Top Guide та її віноробня Einat Winery у категорії Must Visit, голосування триває до 31 березня включно).

«Програма включає відвідування шампанських Домів та Замків, знайомство з Шаблі, поїздку до Реймсу, а також ранкові та вечірні дегустації, – пише на своїй сторінці в соцмережі Ейнат Кляйн. – Юрій спеціалізується на винах Шампані та Бургундії, спеціально для цього туру він зробив виняткову добірку легендарних шампанських великих років: Cristal 2002, 2004, 2008, 2012, Deutz, Krug, Pol Roger Sir Winston Churchill, Bollinger та ін. Вечері готує Ольга, яка є дипломованим шеф-кухарем».

Наступний тур буде організовано 24-29 травня. Він буде не менш унікальним. На учасників чекають вина Шампані та знаменита французька кухня в авторському виконанні.

Більш детальну інформацію про тур можна дізнатися у Ейнат Кляйн.

Фото: facebook.com/einat.klein2

Ранкові та вечірні дегустації і відвідування Домів та Замків. Ейнат Кляйн, номінант Wine Travel Awards у категорії Top Guide та її чоловік Андрій Макаревич збираються відвідати Шапань та запрошують усіх шанувальників вишуканих вин «піти їх стопами». Винний письменник, експерт та сомельє – Юрій Праушкін та його дружина Ольга є власниками приватного пансіону Auprès du Château […]

«Час, Ґрунти, Люди Санторіні»: знайомство з винами містичного острова

«Не пам’ятаю точно, коли у мене виникло непереборне бажання поїхати на грецький острів Санторіні, але, здається, це було дуже давно. Моя неймовірна тяга до Санторіні була заснована не на чомусь візуальному, а, скоріше, на тому чарівному сиренному поклику, що лунав до моєї свідомості та підсвідомості, на чомусь, пов’язаному з Таємницею». Це цитата з оповідання сербської письменниці Ясміни Михайлович «Сніданок у Цитураса». І, як на мене, вона ідеально характеризує містичну, заворожуючу чарівність острова.


Санторіні — одне з найвідоміших туристичних місць у світі. Щороку 15 550 жителів Санторіні приймають у середньому 5 мільйонів туристів. «Туризм — наш друг і наш ворог водночас», — каже Маттайос Аргірос (Matthaios Argyros), власник виноробні Estate Argyros, що представляє четверте покоління виноградарів і виноробів Санторіні. 

Санторіні

Місцеві вина є одним зі справжніх скарбів острова. Саме їх нещодавно презентувала Каро Маурер (Caro Maurer), відома німецька Master Of Wine, у серії майстер-класів та коментованих дегустацій Time, Soil, People of Santorini («Час, ґрунти, люди Санторіні), ініційованих Volcanic Agriculture of Europe та організованих німецькою агенцією Organize Communications.

Санторіні

 

Ось кілька цікавих фактів про острів та його вина.

  • Санторіні, вулканічний острів в Егейському морі, належить до архіпелагу Кіклади і фактично розташований на ребрі величезного кратера.
  • Кальдера, басейн, який утворився під час одного з ранніх вивержень, має довжину близько 11 км, ширину 7 км і площину 83 квадратних кілометри.
  • У цьому районі є два населених острови — Санторіні (колишня назва Тіра) і Тірасія, а також — крихітний безлюдний острів Аспроніссі. Посередині басейну є два невеликих безлюдних острова — Камені.

Санторіні

Цей острів є одним із найбільш сюрреалістичних винних регіонів у світі. Крім активного вулкана, перші виверження якого відбулися приблизно 650 000 років тому, він має надзвичайно молоді та неродючі ґрунти, з майже нульовим вмістом калію та менш ніж 8% вмістом глини (ця остання характеристика забезпечує виноградникам Санторіні імунітет до філоксери). Сіро-коричнево-бежеві шаруваті стіни кратера піднімаються на 300 метрів майже вертикально над водою. Ґрунт складається з вулканічного попелу (цей шар досягає товщини до 60 м), пемзи та базальту (так званої «аспи»). Характеристики ґрунту пояснюють низьку врожайність виноградників Санторіні, тоді як відсутність філоксери дозволяє власнокореневим лозам жити й плодоносити надзвичайно довго, іноді сотні років.

Санторіні

Клімат острова надзвичайно вітряний і сухий, опадів випадає 313 мм на рік (хоча були вже й вінтажі, що отримали лише 100 мм на рік). Середня літня температура становить 29 C, а максимальна температура перевищує 30 C. Без туману, що піднімається із кальдери щоранку, дуже мало рослинності могло б вижити на Санторіні.

Виноробство Санторіні швидко розвивається. Зараз на острові працює 20 виноробень (30 років тому їх було лише шість).

Виноградні лози Санторіні, мабуть, найстаріші у світі. Деякі з них мають вік до 500 років. Загалом площа виноградників становить близько 1200 га. Острови Санторіні, Тіра і Тірассія утворюють зону PDO Санторіні. Виноградники розкинулися по всьому архіпелагу. Через своєрідний ландшафт обробляють виноградники та збирають врожай тут виключно вручну.

Санторіні

Ассіртіко — місцевий білий сорт №1 на Санторіні та один із найвідоміших грецьких сортів із 300 автохтонних сортів країни. Він займає близько 85% оброблюваної площі острова (приблизно 1100 га): близько 40% усіх грецьких плантацій Ассіртіко ростуть на Санторіні. Вина з сорту Ассіртіко демонструють відмінну структуру і дуже специфічні сортові органолептичні характеристики.

Типові аромати для цього сорту — білі квіти, лимон, лайм, маракуйя, кремінь. У смаку, крім стиглого цитрусу, яскраво  відчутні ноти солі, мокрого каменю, мушлі устриці та зелених трав. Вина, виготовлені з цього сорту, мають тенденцію до поєднання високого вмісту алкоголю (до 15,5% об.) і високої кислотності.

Стилі вина з сорту Ассіртіко відрізняються за своєю класифікацією.

PDO Santorini включає:

  • сухі білі невитримані вина;
  • вина Ніктері (від грецького nycta — «ніч», традиційний метод обробки: збір вдень, обробка вночі; ці вина зазвичай витримуються в дубі не менше 3 місяців);
  • Вінсанто.

Інші білі та червоні відносяться до PGI Cyclades.

Отже, кілька слів про коментовану дегустацію від Каро Маурер. Усі 13 зразків були білими винами, переважно сорту Ассіртіко, іноді в купажах з іншими автохтонами Санторіні (Атірі, Айдані).

Санторіні

Дегустація складалася з 4 рейсів:

  • свіжі невитримані вина;
  • вина з окремих виноградників (single vineyard);
  • вина Ніктері;
  • вина Vinsanto.

Кілька нотаток про моїх фаворитів з кожного флайту:

Santo Wines Santorini 2022 (Santo Wines) — сухе біле, Ассіртіко 100%.

  • Ароматика: білі квіти, зелені цитрусові, екзотичні фрукти, лемонрас з легкими медовими нотами.
  • Смак: середнє тіло, середня кислотність.
  • Посмак: солонуватий, дуже свіжий, приємний і збалансований.

Santo Wines Kontarades 2020 (single vineyard) — сухе біле, 100% Ассіртіко, skin contact протягом 6 годин, ферментація й витримка в сталі.

  • Ароматики: білі й жовті квіти, гречаний мед, зелень, свіжий цитрус, яблуко Голден.
  • Смак: середнє тіло, висока, але дуже добре збалансована кислотність.
  • Посмак: приємний, довготривалий, мінеральний.

Nycteri by Gaia 2020 (Gaia Wines) — сухе біле, 100% Ассіртіко, ферментація в новому французькому дубі, витримка частково в дубі з Невера (Франція), частково у французькій акації.

  • Ароматика: квіти білої акації, стиглі жовті яблука, ноти ванілі та дуба.
  • Смак: насичений, зі збалансованою кислотністю.
  • Посмак: приємний і кремовий.

Estate Argyros Vinsanto Late Release 2002 (Estate Argyros Winery) — натуральне солодке біле вино, чудовий купаж винограду Ассіртіко (80%), Атірі та Айдані, вирощеного на висоті 500 м над рівнем моря. Це вино демонструє чудовий колір темної карамелі з медом.

  • Аромат: сушений інжир, ліщина, сушені трави і квіти, цукати, родзинки, вершкова карамель.
  • Смак: багатий, складний, чудовий баланс кислотності та солодкості. Вміст алкоголю 13,5% — зовсім непомітний.
  • Посмак: елегантне та довге, з легкою мінеральністю.

Санторіні

Жодна подорож до виноробного регіону не буде достатньою, якщо не познайомитися з його винною культурою. Плануючи поїздку на Санторіні, обов’язково варто включити в програму відвідування найкращі виноробні острова і дегустації чудових вин. Для тих, хто хоче дізнатись більше про винну культуру острова, є також Музей вина Куцогіаннопулоса (Koutsogiannopoulos Wine Museum), де можна дізнатись все про виноробство одного з найунікальніших куточків світу. Музей розташований у стародавньому лабіринті природних печер на глибині 8 метрів і має довжину 300 метрів. Насолоджуйтесь зануренням у давню історію та вишуканими смаками вин Санторіні!

Фото: Organize Communications, Estate Argyros Winery, Santo Wines, Gaia Wines, Volcanic Agriculture of Europe, Вікторія Макарова.

«Не пам’ятаю точно, коли у мене виникло непереборне бажання поїхати на грецький острів Санторіні, але, здається, це було дуже давно. Моя неймовірна тяга до Санторіні була заснована не на чомусь візуальному, а, скоріше, на тому чарівному сиренному поклику, що лунав до моєї свідомості та підсвідомості, на чомусь, пов’язаному з Таємницею». Це цитата з оповідання сербської […]

Cité des Climats et vins de Bourgogne: три шляхи для знайомства з Бургундією

Кореспондентка Drinks+ у Франції – Олександра Григор’єва проливає світло на місце, яке варто відвідати в Бургундії всім, хто хоче дізнатися більше про її історію та винну культуру – Cité des Climats et vins de Bourgogne.


Cité des Climats et vins de Bourgogne – черговий футуристичний місіонерський проєкт французького виноробства. Амбіційна ідея створення культурного та туристичного об’єкта, присвяченого популяризації історії, спадщини та винної культури Бургундії бере свій початок у 2010 році. 13 років пішло на створення вражаючих будівель – шедеврів сучасної архітектури, та на облаштування модернових експозицій із залученням найпередовішої техніки та технологій. Новий музей, без перебільшення, є унікальним за своєю концепцією, оскільки має одночасно три площадки, допомагаючи відвідувачам відкрити для себе славетну Бургундію з різних місцевостей і в різних проявах – Шаблі, Бон і Макон. І, що прикметно, і через різні види діяльності.

Cité des Climats et vins de Bourgogne

Сміливий проєкт відкрив двері для гостей прямо в туристичний сезон – у травні 2023 року, – і мав швидко адаптуватися до прийому великої кількості відвідувачів.

Сьогодні я запрошую вас разом з Drinks+ поринути у світ Cité des Climats et vins de Bourgogne. І розпочнемо знайомство з об’єкту, розташованого в Боні. По-перше, як ви можете дістатися до Cité des Climats et vins de Bourgogne, перебуваючи в Боні? Це виявилося дуже просто: від залізничного вокзалу (ще кілька зупинок ближче до центру) до паркінгу Cité курсує спеціальна автобусна лінія – А. Таким чином місто прагне полегшити маршрут не лише для туристів, а й для місцевих жителів.

Перше, чим ви, ймовірно, зможете помилуватися, коли приїдете сюди, це видатна архітектурна споруда Cité des Climats et vins de Bourgogne. Принаймні я саме так і зробила – кілька хвилин медитації перед експресивним фасадом якнайкраще налаштовують на сприйняття такої величної теми як вино Бургундії. То свого роду камертон для подальшого заглиблення, тож раджу не поспішати і детально оглянути будівлю. Його виразні спіралі здіймаються на висоту 24 метри і нагадують виноградні ліани, що звиваються навколо своїх решіток. Чи, можливо, то рівні еволюції винної культури? Втім, під час спілкування з працівниками Cité я дізналася, що дехто з туристів ідентифікують ці архітектурні спиралі і як виноградного равлика (то, мабуть, ті, хто попрямував на екскурсію, не пообідавши добряче). Трапляються й інші асоціації. Що ж, фантазії немає меж! У будь-якому разі не можна заперечувати – будівля привертає увагу та дає простір для уяви.

Cité des Climats et vins de Bourgogne

З точки зору екологічної відповідальності також є деякі речі, про які варто згадати. Музей в Боні побудовано з біоматеріалів з використанням конопляного бетону для будівництва фасадів з дерев’яними каркасами та із залученням місцевих так званих geo-sourced матеріалів, що сьогодні в тренді. Тут також встановлено ретельно продумані ефективні системи виробництва відновлюваної енергії.

Ну, і перейдемо до внутрішнього облаштування, яке, маю зізнатися, неабияк потішило мій художній смак. Слідкуючи за сценографією музею, одразу потрапляєш у світ контрастів: яскраві кольори виноградників в золотавих осінніх шатах, охра землі та рубінове сяйво вина – вся ця розкіш на глибокому чорному тлі. Голос в аудіогіді вітає вас у світі Бургундії. Все починається з ґрунту. Саме тут, 200 мільйонів років тому, землі Бургундії перебували під водою. Саме в цей час надра формувалися – так починалася геологічна історія Бургундії. Прогулюючись маршрутом для відвідувачів, ви дізнаєтесь про історію виноробства регіону, Climats Бургундії, які, до речі, в липні 2015 року були включені до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Звичайно, вам повідають докладно про два основні тутешні сорти винограду – Піно Нуар і Шардоне. Крім того, вас познайомлять зі святим Вінсентом, покровителем виноградарів (таке знайомство ні для кого не буде зайвим), і Confrérie des Chevaliers du Tastevin.

Cité des Climats de Beaune

Досвід, який я особливо відзначила, — це Cave aux aromes, де ви можете відточити своє сприйняття ароматів, натренувати ніс, готуючись до майбутньої дегустації. На вас чекають 12 сенсорних куль, що містять 12 сімейств ароматів вина. Цікаво, що всі представлені тут аромати натуральні: такі експоненти, як квіти, кава і лісова підстилка (sous-bois) регулярно замінюються, а, звичайно, такі, як шкіра та спеції вимагають менше догляду. Це сприяє чудовій інтенсивності та тривалості аромату.

Cité des Climats et vins de Bourgogne

Згодом відвідувач може взятии участь у сліпій дегустації в барі, щоб потренувати свої почуття та щойно отримані знання. Я, приміром, обрала Bourgogne Côte-d’Or Pinot Noir Bio 2021: зразок насичений червоними фруктами та ягодами, зокрема, вирізняються червона смородина та малина, з приємною кислинкою, яка додає свіжості. Також, попри молодість вина, відчувався винний маркер, який ми зазвичай знаходимо у витриманих винах – шкіра та су-буа. Отже, раджу не проминати цю пропозицію – приємного смакування!

Cité des Climats et vins de Bourgogne

Окрім класичного візиту, Cité пропонує широкий вибір вражень: 45-хвилинні майстер-класи з комбінування їжі та мистецтва дегустації, нещодавно додані експресивні майстер-класи «Вино та парфуми» і «Вино та шоколад», а також тур на півдня, присвячений Grands Crus de Bourgogne. Доступно для поціновувачів вина усіх рівнів знань: від любителя до професіонала.

І не можу не згадати ще одну приємну атракцію: після дня, насиченого розвагами, ви можете насолодитися келихом вина з рекомендованою їжею в барі Discovery «Les Accords» на 4-му поверсі Cité та подихати свіжим повітрям на панорамній терасі, милуючись довколишніми виноградниками, що сягають небокраю.

Cité des Climats de Beaune

Передбачаю, саме тут, після келиха-другого, на вас може нахлинути безліч запитань. Хто проводить майстер-класи? Як обирається вино для представленості в барі? Звідки виникла ідея будівництва Сіте в Боні? І який зв’язок між трьома іпостасями Сіте – в Шаблі, Боні і Маконі?… У нас для вас гарна новина – ми про все дізналися і зможемо оприлюднити відповіді на ці та багато інших запитань у нашому інтерв’ю з Хлоєю Буте (Chloe Butet), директором відділу культури та комунікацій Cité, яке незабаром буде опубліковано на медіа-ресурсах Drinks+.

Фото: Олександра Григор’єва, citeclimatsvins-bourgogne.com

Кореспондентка Drinks+ у Франції – Олександра Григор’єва проливає світло на місце, яке варто відвідати в Бургундії всім, хто хоче дізнатися більше про її історію та винну культуру – Cité des Climats et vins de Bourgogne. Cité des Climats et vins de Bourgogne – черговий футуристичний місіонерський проєкт французького виноробства. Амбіційна ідея створення культурного та туристичного об’єкта, […]

X
Украина