Увага!

Увага! На сайті використовуються cookie файли.

The site uses cookie files

Даний сайт має вікове обмеження.

This site has age restrictions!

Я підтверджую, що мені, на жаль, давно виповнилося 18 років
I confirm that I have 18 years!

Gastronomy and Wine Portal

Географічні зазначення України

Географічні зазначення України – амбасадори національного бренду

18.11.2024, Новини

Перший Фестиваль географічних зазначень України відбувся в Києві на виставці Wine&Spirits Ukraine 2024. Організаторами події виступили Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) та проєкт Європейського Союзу «Інституційна та політична реформа дрібномасштабного сільського господарства в Україні» (IPRSA).


Це був один з яскравих професійних івентів з програми виставки Wine&Spirits Ukraine 2024, який вдало поєднав теоретичну частину – виступи висококваліфікованих спікерів від ФАО і IPRSA, міністра Аграрної політики та продовольства України Віталія Коваля і фахівців Мінистерства, з практичною частиною – дегустаціями продуктів що мають ГЗ в Україні.

На відкритті фестивалю Віталій Коваль підкреслив важливість розвитку географічних зазначень України як складових загального бренду «українське» і разом з модератором фестивалю, експерткою проєкту IPRSA Юлією Проходою вручив присутнім на фестивалі українським виробникам, що отримали реєстрацію географічних зазначень, відзнаки Мінагрополітики.

Географічні зазначення України

Очільниця IP офісу, Національного органу інтелектуальної власності, Олена Орлюк в своєму спічі наголосила: «Розвиток ГЗ в Україні – це спільне завдання для нас, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства культури та стратегічних комунікацій України й інших стейкхолдерів. І це завдання полягає в тому, щоб зробити нашу продукцію, наші вироби, нашу культуру відомою і впізнаваною не лише в Європі, а й у світі».

Фестиваль  продемонстрував результати багаторічної роботи з реєстрації географічних зазначень: на 31 жовтня 2024 р. в Україні зареєстровано 3133 ГЗ. Але є нюанслевова доля – 3069 – це ГЗ, що охороняються в нашій країні міжнародними договорами в рамках угоди про співпрацю з ЕС. На дату проведення фестивалю національну процедуру реєстрації було проведено для 29 ГЗ само з України. Серед них найбільша кількість – 12 з категорії вин і алкогольних напоїв, 9 – мінеральні води, 2 – сири, по одному ГЗ мають категорії кавун, мед, черешня і м’ясні продукти і ще два ГЗ – це вироби народних промислів.

Географічні зазначення України

Серед продуктів, що вже отримали ГЗ, було названо наступні:

  • Вина Долини Фрумушика,
  • Баранина Фрумушика Нова,
  • Вина Шабаг та Аша-Абаг,
  • Вина Придунайська Бессарабія та Ялпуг,
  • Вина Закарпатя,
  • Гуцульська овеча бриндзя,
  • Гуцульська коров’яча бриндза,
  • Мед Закарпаття,
  • Херсонський кавун
  • Мелітопольська черешня.

Неможливо не погодитися з Оленою Орлюк, яка звернулась до виробників України: «Розвиток географічних зазначень – це не лише про самоідентичність, економіку, а й про незалежність. Реєструючи українські ГЗ, ви виборюєте нашу ідентичність».

До речі, 16 серпня 2024 року набула чинності нова редакція Правил складання, подання та проведення експертизи заявки на реєстрацію географічного зазначення, яка була адаптована до спеціальних регламентів Європейського Союзу щодо географічних зазначень.

Географічні зазначення України

Ігор Віштак, директор Департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики, і Людмила Хомічак, заступник директора департаменту – начальник управління з питань продовольчої безпеки та підакцизної продукції Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів Мінагрополітики розповіли про зміни, що вже внесено і що плануються до внесення в законодавство нашої країни з метою його адаптації до законодавства ЄС, а також подальшого розвитку виробництва. Зокрема, всю територію України планується визнати придатною для вирощування винограду, а в постанову, що регламентує надання державних грантів виробникам, внесено зміни, завдяки яким вони зможуть користуватися фінансовою підтримкою держави не тільки на виноградарство, але й на виноробство. Всі бажаючи відтепер можуть отримати грант в розмірі 330 000 грн. на висадку одного гектара винограднику, при цьому раніше діючи умови про обов’язкове зрошення прибрано, а кількість робітників підприємства, що подається на державний грант, зменшено. Пан Ігор також розповів, що в Інституті ім. Таїрова, завдяки підтримці держави, буде відкрито сучасну лабораторію для аналізу вин і інших продуктів, в тому числі з ГЗ, яка буде видавати сертифікати якості. Людмила Хомічак поділилась інформацією, що при Мінагрополітики створено комісію, яка розглядає специфікацію для тих, хто претендує на отримання ГЗ і яка готова активно співпрацювати і сприяти тому, щоб географічних зазначень в Україні ставало більше.

Географічні зазначення України

Завдяки діяльності проєкту ФАО «Комплексне, конкурентоспроможне та економічно раціональне створення ланцюжків доданої вартості у сільському, рибному та лісовому господарствах», який діє у Львівський, Івано-Франківський, Закарпатський і Чернівецький областях, здійснюючи зокрема грантову підтримку виробників продукції з ГЗ в розмірах $10 000 для особистих селянських господарств і фізичних осіб і $25 000 для малих і мікро виробників аграрної продукції, кооперативів та асоціацій, було зроблено інвестиції в економіку нашої країни на загальну суму 43 565 474 грн. Гранти проєкту ФАО надавались на техніку і обладнання для переробки, виноробне і лабораторне обладнання, системи поливу, сонячні панелі, тощо. 29,1% загальної суми інвестицій припадає на грантоотримувачів майбутнього ГЗ «Вина Срібної Землі», процес реєстрації якого вже розпочато.

На дегустації можна було скоштувати бринзу, мед, баранину, а також Вина Долини Фрумушика від виробника Frumushika Nova, Вина Шабаг та Аша-Абаг від SHABO і Вина Придунайська Бесарабія та Ялпуг від Villa Tinta.

Географічні зазначення України

Географічні зазначення – це ще й важливий фактор винного і гастрономічного туризму, який під час війни має в основному внутрішній вектор розвитку, але міжнародний потенціал нашої красивої і родючої країни важко переоцінити. Те, чого нам поки не вистачає для реалізації цього потенціалу – це стала стратегія просування можливостей туризму і географічних зазначень у тому числі. Перший фестиваль ГЗ став успішним досвідом комунікації з професійною аудиторією, який згодом, сподіваємося, виросте в масштабні кампанії з просування, спрямовані на широку аудиторію українських і закордонних поціновувачів автентичних продуктів, вин і яскравих вражень, і ці кампанії також буде підтримано державою і грантовими програмами наших міжнародних партнерів.



⇒ Приєднуйтесь до наших соцмереж ⇒ Оптимістична редакція D+ прийме це за комплімент.

⇒ Кожен лайк  сприймаємо як тост!


 

X
Украина