Внимание!

На сайте используются cookie файлы

The site uses cookie files

Данный сайт имеет возрастное ограничение!

This site has age restrictions!

Я подтверждаю, что мне, увы, уже давно исполнилось 18 лет
I confirm that I have 18 years!

Gastronomy and Wine Portal

Armenia Wine Company

Tel.: +374 60 467707; +374 44 80 22 22
Email: info@armeniawine.am; tour@armeniawine.am
Web: https://armeniawine.am/
Address: Aragatsotn Region, Armenia Sasunik Village


Armenia Wine Company було засновано сім’ями Варданян і Мкртчян як прояв любові до своєї батьківщини, природи та культури. Все почалося в 2006 році з виноградників, висаджених в регіоні Армавір на південному заході Вірменії, а потім перетворилося на великий виноробний проект.

Сама виноробня була заснована в 2008 році в районі Арагацотн, одному з виноградарських регіонів Вірменії – між Єреваном і горою Арагац, найвищою вершиною Вірменії.

Armenia Wine

Сьогодні Armenia Wine являє собою зразкову виноробню, де столітнє вірменське виноробство переживає час свого відродження. Портфоліо компанії представлено винами, що дозволяють відкрити для себе Вірменію з її місцевим виноградом і різноманіттям теруару.

На одному з найпрестижніших конкурсів світу – MUNDUS VINI Summer Tasting 2023 Armenia Wine здобула 9 вищих нагород.

Armenia Wine

На сьогоднішній день виробнича потужність Armenia Wine складає до 14 млн пляшок на рік. Armenia Wine експортує вина більш ніж в 50 країн.

Наразі спільнота Wine Travel Awards рада вітати нового члена: найбільша виноробна компанія Вірменії – Armenia Wine Winery and Vineyards стала номінантом WTA 2023-2024 рр. в категорії «Бренд – візитна картка країни».

Минулого року в рамках презентації WTA на London Wine Fair вина Armenia Wine були представлені учасникам та гостям виставки.

Tel.: +374 60 467707; +374 44 80 22 22 Email: info@armeniawine.am; tour@armeniawine.am Web: https://armeniawine.am/ Address: Aragatsotn Region, Armenia Sasunik Village Armenia Wine Company було засновано сім’ями Варданян і Мкртчян як прояв любові до своєї батьківщини, природи та культури. Все почалося в 2006 році з виноградників, висаджених в регіоні Армавір на південному заході Вірменії, а потім […]

«Час, Ґрунти, Люди Санторіні»: знайомство з винами містичного острова

«Не пам’ятаю точно, коли у мене виникло непереборне бажання поїхати на грецький острів Санторіні, але, здається, це було дуже давно. Моя неймовірна тяга до Санторіні була заснована не на чомусь візуальному, а, скоріше, на тому чарівному сиренному поклику, що лунав до моєї свідомості та підсвідомості, на чомусь, пов’язаному з Таємницею». Це цитата з оповідання сербської письменниці Ясміни Михайлович «Сніданок у Цитураса». І, як на мене, вона ідеально характеризує містичну, заворожуючу чарівність острова.


Санторіні — одне з найвідоміших туристичних місць у світі. Щороку 15 550 жителів Санторіні приймають у середньому 5 мільйонів туристів. «Туризм — наш друг і наш ворог водночас», — каже Маттайос Аргірос (Matthaios Argyros), власник виноробні Estate Argyros, що представляє четверте покоління виноградарів і виноробів Санторіні. 

Санторіні

Місцеві вина є одним зі справжніх скарбів острова. Саме їх нещодавно презентувала Каро Маурер (Caro Maurer), відома німецька Master Of Wine, у серії майстер-класів та коментованих дегустацій Time, Soil, People of Santorini («Час, ґрунти, люди Санторіні), ініційованих Volcanic Agriculture of Europe та організованих німецькою агенцією Organize Communications.

Санторіні

 

Ось кілька цікавих фактів про острів та його вина.

  • Санторіні, вулканічний острів в Егейському морі, належить до архіпелагу Кіклади і фактично розташований на ребрі величезного кратера.
  • Кальдера, басейн, який утворився під час одного з ранніх вивержень, має довжину близько 11 км, ширину 7 км і площину 83 квадратних кілометри.
  • У цьому районі є два населених острови — Санторіні (колишня назва Тіра) і Тірасія, а також — крихітний безлюдний острів Аспроніссі. Посередині басейну є два невеликих безлюдних острова — Камені.

Санторіні

Цей острів є одним із найбільш сюрреалістичних винних регіонів у світі. Крім активного вулкана, перші виверження якого відбулися приблизно 650 000 років тому, він має надзвичайно молоді та неродючі ґрунти, з майже нульовим вмістом калію та менш ніж 8% вмістом глини (ця остання характеристика забезпечує виноградникам Санторіні імунітет до філоксери). Сіро-коричнево-бежеві шаруваті стіни кратера піднімаються на 300 метрів майже вертикально над водою. Ґрунт складається з вулканічного попелу (цей шар досягає товщини до 60 м), пемзи та базальту (так званої «аспи»). Характеристики ґрунту пояснюють низьку врожайність виноградників Санторіні, тоді як відсутність філоксери дозволяє власнокореневим лозам жити й плодоносити надзвичайно довго, іноді сотні років.

Санторіні

Клімат острова надзвичайно вітряний і сухий, опадів випадає 313 мм на рік (хоча були вже й вінтажі, що отримали лише 100 мм на рік). Середня літня температура становить 29 C, а максимальна температура перевищує 30 C. Без туману, що піднімається із кальдери щоранку, дуже мало рослинності могло б вижити на Санторіні.

Виноробство Санторіні швидко розвивається. Зараз на острові працює 20 виноробень (30 років тому їх було лише шість).

Виноградні лози Санторіні, мабуть, найстаріші у світі. Деякі з них мають вік до 500 років. Загалом площа виноградників становить близько 1200 га. Острови Санторіні, Тіра і Тірассія утворюють зону PDO Санторіні. Виноградники розкинулися по всьому архіпелагу. Через своєрідний ландшафт обробляють виноградники та збирають врожай тут виключно вручну.

Санторіні

Ассіртіко — місцевий білий сорт №1 на Санторіні та один із найвідоміших грецьких сортів із 300 автохтонних сортів країни. Він займає близько 85% оброблюваної площі острова (приблизно 1100 га): близько 40% усіх грецьких плантацій Ассіртіко ростуть на Санторіні. Вина з сорту Ассіртіко демонструють відмінну структуру і дуже специфічні сортові органолептичні характеристики.

Типові аромати для цього сорту — білі квіти, лимон, лайм, маракуйя, кремінь. У смаку, крім стиглого цитрусу, яскраво  відчутні ноти солі, мокрого каменю, мушлі устриці та зелених трав. Вина, виготовлені з цього сорту, мають тенденцію до поєднання високого вмісту алкоголю (до 15,5% об.) і високої кислотності.

Стилі вина з сорту Ассіртіко відрізняються за своєю класифікацією.

PDO Santorini включає:

  • сухі білі невитримані вина;
  • вина Ніктері (від грецького nycta — «ніч», традиційний метод обробки: збір вдень, обробка вночі; ці вина зазвичай витримуються в дубі не менше 3 місяців);
  • Вінсанто.

Інші білі та червоні відносяться до PGI Cyclades.

Отже, кілька слів про коментовану дегустацію від Каро Маурер. Усі 13 зразків були білими винами, переважно сорту Ассіртіко, іноді в купажах з іншими автохтонами Санторіні (Атірі, Айдані).

Санторіні

Дегустація складалася з 4 рейсів:

  • свіжі невитримані вина;
  • вина з окремих виноградників (single vineyard);
  • вина Ніктері;
  • вина Vinsanto.

Кілька нотаток про моїх фаворитів з кожного флайту:

Santo Wines Santorini 2022 (Santo Wines) — сухе біле, Ассіртіко 100%.

  • Ароматика: білі квіти, зелені цитрусові, екзотичні фрукти, лемонрас з легкими медовими нотами.
  • Смак: середнє тіло, середня кислотність.
  • Посмак: солонуватий, дуже свіжий, приємний і збалансований.

Santo Wines Kontarades 2020 (single vineyard) — сухе біле, 100% Ассіртіко, skin contact протягом 6 годин, ферментація й витримка в сталі.

  • Ароматики: білі й жовті квіти, гречаний мед, зелень, свіжий цитрус, яблуко Голден.
  • Смак: середнє тіло, висока, але дуже добре збалансована кислотність.
  • Посмак: приємний, довготривалий, мінеральний.

Nycteri by Gaia 2020 (Gaia Wines) — сухе біле, 100% Ассіртіко, ферментація в новому французькому дубі, витримка частково в дубі з Невера (Франція), частково у французькій акації.

  • Ароматика: квіти білої акації, стиглі жовті яблука, ноти ванілі та дуба.
  • Смак: насичений, зі збалансованою кислотністю.
  • Посмак: приємний і кремовий.

Estate Argyros Vinsanto Late Release 2002 (Estate Argyros Winery) — натуральне солодке біле вино, чудовий купаж винограду Ассіртіко (80%), Атірі та Айдані, вирощеного на висоті 500 м над рівнем моря. Це вино демонструє чудовий колір темної карамелі з медом.

  • Аромат: сушений інжир, ліщина, сушені трави і квіти, цукати, родзинки, вершкова карамель.
  • Смак: багатий, складний, чудовий баланс кислотності та солодкості. Вміст алкоголю 13,5% — зовсім непомітний.
  • Посмак: елегантне та довге, з легкою мінеральністю.

Санторіні

Жодна подорож до виноробного регіону не буде достатньою, якщо не познайомитися з його винною культурою. Плануючи поїздку на Санторіні, обов’язково варто включити в програму відвідування найкращі виноробні острова і дегустації чудових вин. Для тих, хто хоче дізнатись більше про винну культуру острова, є також Музей вина Куцогіаннопулоса (Koutsogiannopoulos Wine Museum), де можна дізнатись все про виноробство одного з найунікальніших куточків світу. Музей розташований у стародавньому лабіринті природних печер на глибині 8 метрів і має довжину 300 метрів. Насолоджуйтесь зануренням у давню історію та вишуканими смаками вин Санторіні!

Фото: Organize Communications, Estate Argyros Winery, Santo Wines, Gaia Wines, Volcanic Agriculture of Europe, Вікторія Макарова.

«Не пам’ятаю точно, коли у мене виникло непереборне бажання поїхати на грецький острів Санторіні, але, здається, це було дуже давно. Моя неймовірна тяга до Санторіні була заснована не на чомусь візуальному, а, скоріше, на тому чарівному сиренному поклику, що лунав до моєї свідомості та підсвідомості, на чомусь, пов’язаному з Таємницею». Це цитата з оповідання сербської […]

Bodega DiamAndes

Tel.: +54 9 261 657-5472
Email: visitas@diamandes.com
Web: www.diamandes.com
Address: Clodomiro Silva S/N Vista Flores Tunuyan Mendoza, M5565 Vista Flores, Mendoza, Argentin


Bodega DiamAndes розташована в передгір’ях Анд на висоті 1000 метрів над рівнем моря і займає 130 га в Кло-де-лос-Сьєті в Мендосі (долина Уко). Компанія застосовує стійкі методи сільського господарства та виробляє органічні та веганські вина. 2022 року господарство отримало Сертифікат органічного виноробства.

Bodega DiamAndes

У 2005 році сім’я Альфреда і Мішель Бонні (Alfred/Michèle Bonnie), власники Château Malartic-Lagravière та Château Gazin Rocquencourt у Бордо, побажали відкрити для себе нові горизонти виноробства, так у Мендосі з’явилася Bodega DiamAndes (член знаменитої організації Clos de los Siete). З 2007 року DiamAndes виробляє елегантні та збалансовані вина, які є результатом поєднання бордоської майстерності його власників та досвіду аргентинської команди.

Bodega DiamAndes

Альфреда і Мішель Бонні (Alfred/Michèle Bonnie)

Архітектура виноробні відповідає сучасній гравітаційній системі виробництва, що дозволяє робити якісні вина та забезпечувати природну теплоізоляцію для їхньої витримки. Будівництво велося з урахуванням особливостей Анд та місцевої флори задля досягнення гармонії з природою. Будівля Bodega DiamAndes утеплена та має великі вікна, що дозволяє використовувати природне освітлення та раціоналізувати використання енергії.

Сьогодні виноробнею керує друге покоління сім’ї – Жан-Жак та Вероніка. Жан-Жак розробляє комерційну та технічну політику, Вероніка відповідає за адміністрацію та фінанси, Северин, дружина Жан-Жака – за маркетинг, комунікації та сферу гостинності.

DiamAndes

Відзначена міжнародними та національними нагородами за свою архітектуру та гастрономію ресторану DIAM´s, що працює на території господарства, DiamAndes позиціонується як одна із виноробень з найбільшою архітектурною красою та є одним із найцікавіших та найпривабливіших енотуристичних маршрутів у цьому районі.

Фото: diamandes.com, facebook.com/diamandes

Tel.: +54 9 261 657-5472 Email: visitas@diamandes.com Web: www.diamandes.com Address: Clodomiro Silva S/N Vista Flores Tunuyan Mendoza, M5565 Vista Flores, Mendoza, Argentin Bodega DiamAndes розташована в передгір’ях Анд на висоті 1000 метрів над рівнем моря і займає 130 га в Кло-де-лос-Сьєті в Мендосі (долина Уко). Компанія застосовує стійкі методи сільського господарства та виробляє органічні та […]

Винні дороги Польщі, які ми обираємо

В Кракові, під час виставки ENOEXPO відбулася презентація вин учасників комьюніті Wine Travel Awards  та знайомство з особливостями польського енотуризму. З дослідженням «Сьогодення та майбутнє польського винного ринку. Найкращі енотуристичні місця в Польщі» виступив номінант та переможець премії WTA Томаш Пранге-Барчинський (Tomasz PrangeBarczyński) – поважний винний критик, письменник, головний редактор Ferment і суддя відомих міжнародних винних конкурсів. Увазі читачів – тези доповіді.


Томаш Пранге-Барчинський

Клімат Польщі досить сприятливий для виноробства: середня інсоляція 1400-1900 годин, вегетаційний період: 180-230 днів. В загальних рисах наявні теруари виглядать таким чином: висота: максимальна 300-400 м над рівнем моря, експозиція: південь і південний захід, ухил: оптимальний 30-40%.

Придатні для культивування лози грунти мають таке різноманіття: лесові (Нижньосілезьке, Малопольське, Люблінське войоводства), вулканічні (передгір’я Судет, навколо Кракова, Підкарпаття), вапняні (на південний схід від Вроцлава, на північ і північний схід від Кракова, Сандомир, Люблінське воєводство), піщані (Мазовія, Великопольща, долина річки Сан). Найпопулярніші білі сорти: Рислінг, Шардоне, Мюллер-Тургау, Піно Блан, Піно Грі, Гевюрцтрамінер, Мускат Оттонель та червоні: Піно Нуар, Цвейгельт, Дорнфельдер Блауфранкіш, Мерло, Каберне Дорса (Дорнфельдер X Блауфранкіш), а також численні гібриди.

З точку зору типів вин польські винороби виготовляють: свіжі молоді білі вина та  білі вина для тривалої витримки, рожеві, молоді червоні та незначну кількість витриманих, оранжі, ігристі (як класику так і за методом Шарма, а також пет-нати). До речі, на сьогодні Польща має, за твердженням спостерігачів ринку, ідеальні кліматичні умови для виготовлення саме ігристих вин. Цариною серед теруарів країни вважається Krosno Odrzańskie, яке називають столицею ігристих вин.

Польське виноробство в цифрах можна представити так: виноградники на площах понад 760 га; 560-580 виробників; при цьому середня ділянка на господарство: 1,42 га.

Польське виноробство

Серед негативних факторів, які впливають на імідж польського вина, фахівці вирізняють наступні мінуси: вино в цій країні – нішевий продукт, низька доступність,  висока ціна, кліше і стереотипи, відсутність загальних знань і культури вина, відсутність лояльності до регіонального продукту. (прим. D+: До речі, українським виноробам, можливо,  було б цікаво вивчити досвід сусідів і порівняти з власним, визначивши свої переваги, а отже й потенціал на внутрішньому та міжнародному ринках).

Серед плюсів натомість фігурують такі моменти:  польське вино сьогодні в тренді, воно релевантне інтересам покоління Z, його супроводжують публікації в lifestyle пресі і вони постійні присутні у національних фахових/тематичних виданнях; місцеві винороби домоглися зацікавленості дистриб’юторів, ресторанів, сомельє. Галузь весь час підживлює інтерес до польського вина з боку світових винних авторитетів, Masters of Wine – таких, як Jancis Robinson, Elizabeth Gabay, John Salvi, організовує публікації в іноземних ЗМІ та виданнях на кшталт Oxford Companion. Крім того, професійна спільнота організовує регулярні прес-поїздки для іноземних журналістів, стимулює зацікавленість польських та іноземних туристів.

Щодо останніх кроків, то місцеві винороби застосовують здебільшого такі ресурси для просування:

  • розробка привабливого для енотуристів продукту;
  • використання принад місця розташування;
  • створення в виноградарських зонах готелів, ресторанів чи дегустаційних залів;
  • співпраця з виробниками продуктів харчування;
  • стимулюють до піклування енотуризмом місцевої влади;
  • прокладають винні маршрути, встановлюють дорожні вказівники та банери; видають гіди, карти, листівки.

Більшість малих польських виноробів, – а вони складають левову частку місцевих виробників – усвідомлюють, що винний туризм для їхньої діяльності – то обов’язковий інструмент, за рахунок якого вони можуть розвивати себе як бренд, а найголовніше – здійснювати прямі продажі вина. Найбільш поширені форми існування енотуризму на теренах Польщі:

Томаш Пранге-Барчинський

До того ж в якості супроводжувального бізнесу виступають такі види діяльності: дегустація місцевих продуктів (можуть вироблятися на виноробні, або поблизу в цій же місцевості), розміщення (готель або bed & breakfast чи кемпінг).  (прим. D+: Ось позитивний досвід до наслідування українським операторам енотуризму (зрозуміло, коли закінчиться війна в Україні і відновиться туризм): 50 відсотків польських виноробень – camper-friendly).

Томаш Пранге-Барчинський

Визначну роль в польському енотуризмі відіграють і винні фестивалі та гастрономічні івенти, що стають магнітами регіону.

Томаш Пранге-Барчинський

 

Томаш Пранге-Барчинський

Польські винні дороги включають такі напрямки:

  • Dolnośląski Szlak Wina i Piwa,
  • Małopolski Szlak Winny,
  • Sandomierski Szlak Winiarski,
  • Karpackie Szlak Wina,
  • Jasielski Szlak Winiarski,
  • Zielonogórski Szlak Wina,
  • Szlaku Winnic Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły,
  • Wielkopolskim Szlakiem Winnic,
  • Szlaku Winnic Ziemi Łódzkiej.

Томаш Пранге-Барчинський

Пан Томаш Пранге-Барчинський розказав про цікаву місцеву аттракцію – єдиний у Польщі спеціалізований потяг, що доставляє гостей на  Міжнародні дні вина в містечко Ясло.

(прим. D+:  Останнього разу 26 серпня 2023 року це відбувалося так: близько 7:20 ранку зі станції Kraków Główny потяг рушив на свято вина. Кожен пасажир отримав привітальний набір, який включав ваучер на żurek  — традиційний польський суп, який подають в житній хлібині і який готується із додаванням свинини, ковбаси, яєць та овочів, вина з 10-го Конкурсу польських вин у Ясло та смаколики – пряники та цукерки. Через майже три години ситі та задоволені гості прибували на платформу в Ясло, звідки відправилися на екскурсію до місцевого музею, а потім на День вина, де на них чекали 40 винних стендів з усієї Польщі, ярмарок регіональних продуктів і майстер-класи з дегустацією. Ввечері поїзд рушив у зворотньому напрямку).

Наприкінці виступу доповідач висловив запрошення вайнловерам та фахівцям завітати на польські винні дороги, а усім зацікавленим в інформації про виноробство відвідувати такі ресурси, як winicjatywa.pl, @fermentwine.

Команда Wine Travel Awards дякує Томашу за участь в презентації та пропонує усім активним та небайдужим операторам і прихильникам енотуризму знайомится з найцікавішими місцями, винами та івентами на winetravelawards.com

Томаш Пранге-Барчинський

 

В Кракові, під час виставки ENOEXPO відбулася презентація вин учасників комьюніті Wine Travel Awards  та знайомство з особливостями польського енотуризму. З дослідженням «Сьогодення та майбутнє польського винного ринку. Найкращі енотуристичні місця в Польщі» виступив номінант та переможець премії WTA Томаш Пранге-Барчинський (Tomasz Prange–Barczyński) – поважний винний критик, письменник, головний редактор Ferment і суддя відомих міжнародних […]

Chateau Pinot

Tel.: +38 (048) 734-11-25; +38 (063)1794828
Email: chateau-pinot@ukr.net
Web: www.chateau-pinot.com
Address: вул. Польова, 4А, с. Озерне, Ізмаїльський район, Одеська обл., 68660, Україна.


Chateau Pinot – сімейна виноробня повного циклу – від винограднику до пляшки.

Chateau Pinot

Виноробня розташована на півдні Одеської області, в Придунайській Бессарабії – одному з найкращих українських виноробних регіонів, де виноградарство є давньою традицією ще з часів, коли греки та фракійці вперше відкрили для себе ці родючі землі.

Виноградники були посаджені в 2013 році. Перший реліз вин вийшов у 2023 році. Chateau Pinot спеціалізується на сортах винограду групи Піно, звідси і назва.

Chateau Pinot

Вина Chateau Pinot вироблені з винограду, вирощеного на схилах найбільшого прісноводного озера – Ялпуг (найбільше природне озеро в Україні). 60 га виноградників зростають на суглинкових ґрунтах, багатих мінералами, з глибокими покладами вапняку. Кожна лоза дає всього декілька грон, які збираються вручну. Вони мають насичений смак та аромат, надають вину силу, гармонію та елегантність. Географічне розташування на одній широті з Бордо (Франція) та П’ємонтом (Італія) дає чудову можливість вирощувати виноград у найліпших кліматичних умовах.

Але головне це люди, які тут працюють, справжні професіонали віддані своїй справі.

Chateau Pinot

Фото: chateau-pinot.com

Tel.: +38 (048) 734-11-25; +38 (063)1794828 Email: chateau-pinot@ukr.net Web: www.chateau-pinot.com Address: вул. Польова, 4А, с. Озерне, Ізмаїльський район, Одеська обл., 68660, Україна. Chateau Pinot – сімейна виноробня повного циклу – від винограднику до пляшки. Виноробня розташована на півдні Одеської області, в Придунайській Бессарабії – одному з найкращих українських виноробних регіонів, де виноградарство є давньою традицією […]

Château Figeac

Tel.: +33 5 57 24 72 26
Email: chateau-figeac@chateau-figeac.com
Web: www.chateau-figeac.com
Address: 33330 Saint-Emilion, France


Історія маєтку походить від II століття нашої ери. В епоху Відродження тут було збудовано триповерхову будівлю особняка та одну з веж, які збереглися й донині. До XVIII століття маєток належав одній сім’ї. У ХІХ столітті Château Figeac неодноразово змінювало власників, які ділили володіння на ділянки та розпродували їх.

Château Figeac

Сьогодні Château Figeac займає 54 га, з них 41 га виноградники, це найбільше виноробне господарство у серці території Сент-Емільйона, внесеної до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Hortense Idoine Manoncourt

Гортензія Ідоїн Манонкур (Hortense Idoine Manoncourt)

У маєтку нетипові ґрунти для даної місцевості, це шар гравію, що лежить на шарі глини (тоді як в інших маєтках Сент-Емільйона все навпаки). Основний сорт Cabernet Sauvignon, також вирощують Merlot та Cabernet Franc.

Blandine De Brier Manoncourt

Бландін де Бр’єр Манонкур (Blandine De Brier Manoncourt)

У 1892 році Château придбала родина Манонкур. У 1943 році Тьєррі Манонкур (Thierry Manoncourt) зібрав свій перший врожай, поклавши початок відновленню господарства.

Château Figeac

Тьєррі був одним із засновників Бордоського союзу Grand Crus Union. У 1955 році Сhateau увійшло до Premier Grand Cru Classe B. Тьєррі Манонкур помер у 2010 році у віці 92 років, сьогодні Château Figeac керують дочки Тьєррі Манонкура – Бландін де Бр’єр Манонкур (Blandine De Brier Manoncourt) та Гортензія Ідоїн Манонкур (Hortense Idoine Manoncourt).

Château Figeac

2015 року господарство приєдналося до екологічного стандарту ISO 14001.

Усього на виноробні встановлено 12 резервуарів об`ємом від 160 л до 15 гектолітрів, починаючи з 1960-х років вино витримують виключно у нових барелях.

Château Figeac

Фото: facebook.com/ChateauFigeac, chateau-figeac.com/le-vin, wineanorak.com, youtube.com

Tel.: +33 5 57 24 72 26 Email: chateau-figeac@chateau-figeac.com Web: www.chateau-figeac.com Address: 33330 Saint-Emilion, France Історія маєтку походить від II століття нашої ери. В епоху Відродження тут було збудовано триповерхову будівлю особняка та одну з веж, які збереглися й донині. До XVIII століття маєток належав одній сім’ї. У ХІХ столітті Château Figeac неодноразово змінювало власників, […]

Venissa

Tel.: +39 041 527 2281
Email: info@venissa.it
Web: www.venissa.it
Address: Fondamenta S. Caterina, 3, 30142 Mazzorbo Venezia, Italy


Виноробня Venissa народилася у 2002 році, після того, як Джанлука Бізоль (Gianluca Bisol) побачив на острові Торчелло невеликий виноградник… Після повені 1966 року виноробна історія Венеції була втрачена, саме тому Джанлука Бізоль здивувався виявивши тут уцілілі автохтонні лози Dorona di Venezia.

Venissa

Після довгих бесід із власницею виноградника, історичних та агрономічних досліджень з командою агрономів та знавців лагуни, спілкування з фермером, який виробляв невелику кількість вина у лагуні, мрія Джанлукі збулася, він зайнявся виноробством на острові Маццорбо, почавши обробляти стародавню лозу Dorona di Venezia. У 19 столітті ця виноробня належала Аугусто Скарпа (Augusto Scarpa), він був одним із перших італійських енологів, які здобули вищу освіту в 1901 році в Конельяно. Але існування виноробні закінчилося в 1966 році…

Gianluca Bisol

Джанлука Бізоль (Gianluca Bisol)

Про виноробство Бізоль знає не з чуток, його сім’ї належить виноробня у Вінето (Вальдобб’ядене). Сім’я виробляє Просекко протягом століть, і весь виноград походить із власної землі, що є надзвичайною рідкістю в регіоні.

Venissa

У 2010 році на виноробні було зібрано перший урожай і вироблено 4880 пляшок Venissa – одне з найпопулярніших білих вин у світі. Довга мацерація призводить до прекрасної структури та довголіття цього унікального вина, яке демонструє мінеральність та йодований терруар Венеції. Пляшку Venissa виготовляють із муранського скла.

Venissa

У 2011 році з’явилося Rosso Venissa, виготовлене з виноградників Merlot та Cabernet Sauvignon, які ростуть на сусідньому острові Санта-Крістіна, а в 2013 році – Rosso Venusa.

Venissa

На території виноробні працюють два готелі, остерія та ресторан вишуканої кухні, відзначений зіркою Michelin та Зеленою зіркою Michelin.

Сім років тому, разом із виноробом Елізою Ділаванцо (Elisa Dilavanzo), Джанлука Бізоль інвестував у маєток Maeli, розташований на Еуганських пагорбах між Венецією та Доломітовими Альпами. Там вони займаються виробництвом вин із рідкісного Yellow Muscat.

Elisa Dilavanzo

Еліза Ділаванцо (Elisa Dilavanzo)

Приблизно водночас з Maeli Бізоль приступив до свого «найекстремальнішого проекту» – вирощування високогірного виноградника в Європі на шикарному сніжному курорті Кортіна д’Ампеццо в Доломітових Альпах. Ділянка Vigna Major, що займає лише три чверті акра, розташована на висоті 1350 метрів над рівнем моря. Це найвищій в Італії виноградник.

Фото: facebook.com/venissa.venezia, venissa.it, fooderio.it, bibendum-wine.co.uk

Tel.: +39 041 527 2281 Email: info@venissa.it Web: www.venissa.it Address: Fondamenta S. Caterina, 3, 30142 Mazzorbo Venezia, Italy Виноробня Venissa народилася у 2002 році, після того, як Джанлука Бізоль (Gianluca Bisol) побачив на острові Торчелло невеликий виноградник… Після повені 1966 року виноробна історія Венеції була втрачена, саме тому Джанлука Бізоль здивувався виявивши тут уцілілі автохтонні […]

Casa Gancia

Tel.: +3901418301
Email: info@gancia.it
Web: https://gancia.com/en/
Address: Corso Libertà, 66, 14053 Canelli AT, Italy


Італійський винороб та хімік Карло Ганча (Carlo Gancia) заснував Casa Gancia у 1850 році, його називають батьком італійського ігристого вина. Перше італійське ігристе вино Spumante народилося тут у 1865 році. Використовуючи та переосмислюючи концепції, засвоєні Карло під час роботи на виноградниках у Франції, та застосовуючи їх до винограду Москато, типового для своєї місцевості, Ганчіа створив новий тип шампанського, який назвав Spumante Italiano. Так Карло став автором офіційних правил першого італійського класичного методу шампанізації, яких дотримуються і досі.

Casa Gancia

Сьогодні сімейне підприємство є одним із найбільших виробників ігристих вин Італії. Виробнича потужність – 250 мільйонів пляшок щорічно.

Casa Gancia входять до складу Consorzio dell’Asti DOCG та є номінантом Wine Travel Awards.

За часів Італійського королівства Casa Gancia була обрана ексклюзивним постачальником двору. У 1924 році компанія Gancia стла постачальником Ватикану і здобула право використовувати герб Папи Римського.

Gancia є одним із перших виробників, які представили споживачам Prosecco Rosé.

Casa Gancia

Портфоліо Gancia включає широкий асортимент ігристих та тихих вин з регіону Piemonte, які компанія виробляє з сортів Brachetto, Chardonnay, Pinot Noir, Pinot Grigio, Pinot Bianco, Glera.

2020 року Casa Gancia відзначила свій 170-річний ювілей.

Tel.: +3901418301 Email: info@gancia.it Web: https://gancia.com/en/ Address: Corso Libertà, 66, 14053 Canelli AT, Italy Італійський винороб та хімік Карло Ганча (Carlo Gancia) заснував Casa Gancia у 1850 році, його називають батьком італійського ігристого вина. Перше італійське ігристе вино Spumante народилося тут у 1865 році. Використовуючи та переосмислюючи концепції, засвоєні Карло під час роботи на виноградниках […]

Jidvei Wines

Tel.: +40258.881.881 / +40258.881.666
Email: office.jidvei@www.jidvei.ro; castel@www.jidvei.ro
Web: https://www.jidvei.ro/
Address: str. Gării, nr. 45, Jidvei, jud. Alba, România


Виноробство у регіоні Тірнава має довгу історію та згадується Геродотом у 600 р. до н.е. У цьому регіоні виноградарство розвивалося поступово, розквіт почався у 12 столітті, після прибуття саксонських поселенців із долин Мозеля та Рейну.

Jidvei Wines

Jidvei має один із найрізноманітніших продуктових портфелів на румунському винному ринку, від тихих і ігристих вин до бренді. Маючи понад 70 етикеток у своєму портфелі, Jidvei виробляє вина, які поділяються на дві категорії: вина із захищеним найменуванням походження – Târnave-Jidvei, які представляють понад 90% вин, що продаються щорічно і вина з географічним зазначенням – Transylvanian Hills.

Jidvei Wines

Вирощують сорти Sauvignon Blanc, Feteasca Regala, Muscat Ottonel, Riesling Italian, Traminer, Pinot Gris, Feteasca Alba, Riesling de Rhin, Chardonnay, Iordana, Neuburger, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon, Merlot та Syrah.

Jidvei Wines виробляє близько 200 мільйонів пляшок на рік.

Jidvei Wines

Перше винне господарство тут було організовано у 1949 році – «Державне сільське підприємство», це був перший крок до того, що через 50 років стане Jidvei Group.

У 2014 Jidvei Group побудувала виноробню Tăuni, першу гравітаційну виноробню в Румунії та найбільшу в Європі. У 2016 році Jidvei стає одним із перших виробників вина у світі, який використовує 100% перероблені біопробки.

Jidvei Wines

За останні десять років Jidvei отримала понад 500 нагород на найпрестижніших міжнародних винних конкурсах у світі: 144 золоті медалі, 191 срібну медаль і 169 бронзових медалей.

Фото: facebook.com/jidvei

Tel.: +40258.881.881 / +40258.881.666 Email: office.jidvei@www.jidvei.ro; castel@www.jidvei.ro Web: https://www.jidvei.ro/ Address: str. Gării, nr. 45, Jidvei, jud. Alba, România Виноробство у регіоні Тірнава має довгу історію та згадується Геродотом у 600 р. до н.е. У цьому регіоні виноградарство розвивалося поступово, розквіт почався у 12 столітті, після прибуття саксонських поселенців із долин Мозеля та Рейну. Jidvei має […]

Villa Giara

Tel: +39 338 2473216
Email: info@villagiara.com
Web: www.villagiara.com
Address: Via Ripe, 3 – 5 Calosso (AT) 14052 – Piemonte, Italy


Villa Giara – італійський заміський готель у Калоссо, П’ємонті, знаменитому виноробному та трюфельному регіоні Італії.

Villa Giara

Вілла складається з двох заміських будинків із десятьма затишними номерами. Розташована Villa Giara на височині, звідки відкривається панорамний вид на пагорби та виноградники, село Калоссо із замком та собором.

Villa Giara

Гостям вілли пропонують прогулянки середньовічними селами, вечері у старовинних льохах та обіди з видами на виноградники, дегустації знаменитих вин та «трюфельне полювання» разом з трюфельним майстром-мисливцем. А ще плавання в басейні та сонячні ванни, багато сонячних ванн.

Villa Giara

Туристичний путівник Lonely Planet нещодавно назвав П’ємонт регіоном, до якого необхідно повернутися ще й ще. Важко посперечатися.

Villa Giara

В околицях Villa Giara розташовані одні з найвідоміших виноробень у світі, багато з яких відкриті для відвідування та дегустацій. Також свої послуги пропонують антикварні магазини та фермерські крамниці, де можна купити незвичайні сувеніри та локальні продукти.

Villa Giara

Бажаючі можуть взяти уроки верхової їзди та кінні прогулянки, а також велосипеди на прокат.

Фото: facebook.com/villagiara

Tel: +39 338 2473216 Email: info@villagiara.com Web: www.villagiara.com Address: Via Ripe, 3 – 5 Calosso (AT) 14052 – Piemonte, Italy Villa Giara – італійський заміський готель у Калоссо, П’ємонті, знаменитому виноробному та трюфельному регіоні Італії. Вілла складається з двох заміських будинків із десятьма затишними номерами. Розташована Villa Giara на височині, звідки відкривається панорамний вид на […]

X
Украина