Увага!

Увага! На сайті використовуються cookie файли.

The site uses cookie files

Даний сайт має вікове обмеження.

This site has age restrictions!

Я підтверджую, що мені, на жаль, давно виповнилося 18 років
I confirm that I have 18 years!

Gastronomy and Wine Portal

Одеський Чорний. Святковий квартет

07.10.2024, Маркетинг

Чотири вина з флагманського сорту України представлять на 100-річчі OIV у Франції.


Буквально через кілька днів, а якщо точніше, – 14-18 жовтня відбудеться подія планетарного масштабу: винний світ святкуватиме 100-річчя найвпливовішої галузевої організації – International Organisation of Vine and Wine. Ювілей OIV відзначатимуть у Франції, в Діжоні, в рамках 45-го Всесвітнього конгресу виноградарства та виноробства та 22-ї Генеральної асамблеї. Україна, яка, дякуючи зусиллям ентузіастів, нещодавно повернула членство в цій поважній організації, одержала дуже почесну квоту на представницький івент під час видатного професійного форуму у Франції  дегустацію – чотирьох українських вин з флагманського сорту Одеський Чорний. Історичний тейстинг відбудеться в розпал святкових подій – 16 жовтня о 14.30 в Діжоні. D+ планує репортаж з місця події, слідкуйте за нашими новинами!

Одеський Чорний

За кулісами майбутнього спектаклю

Розберемося, як проходить підготовка до цих відповідальних подій і на яку аудиторію будуть цього разу представлені вітчизняні вина? Зазвичай Генеральну асамблею OIV (Міжнародної організації виноградарства та виноробства) відвідують урядові чиновники країн, що входять до складу; експерти у галузі виноградарства та виноробства, науковці, дослідники, а також винороби, виноградарі та відповідні асоціації. Частину гостей асамблеї складають фахівці з питань регулювання виробництва, маркетингу, експорту та торгівлі, а також представники міжнародних організацій, які займаються питаннями харчової промисловості та сільського господарства.

Представити такій спільноті вина своєї країни – то унікальна можливість, яку цінують амбасадори територій навіть найрозвинутішого виноробства. Отже для України, ще й під час війни – це виклик. Щоб обрати зразки, які розкриють світовим експертам найкращі риси нашого флагманського Одеського Чорного, Міністерство аграрної політики та продовольства України спільно з громадською спілкою «УКРСАДВИНПРОМ» провели загальнонаціональну дегустацію вин з сорту Одеський Чорний.

 

Наталія Бурлаченко, заступник голови ГС «УКРСАДВИНПРОМ» з міжнародних питань, членкиня делегації OIV в Діжоні від України прокоментувала непросте завдання:
“Одеський Чорний – це не просто крос, а унікальний автохтонний сорт, який здатен розкритися багатогранно завдяки особливостям українського теруару та мікроклімату. Ми прагнемо довести, що цей виноград, вирощений на нашій землі, має потенціал стати флагманським сортом, який уособлює самобутність українського виноробства. Саме завдяки поєднанню природних умов, ґрунту та клімату нашої країни, Одеський Чорний розкриває особливі смакові й ароматичні характеристики, які можуть гідно конкурувати на міжнародній арені. Наша мета – представити цей сорт як символ української винної культури, що відображає багату історію та майбутній потенціал виноградарства України”.

Одеський Чорний

Володимир Печко, голова ГС «УКРСАДВИНПРОМ» сформулював місію делегації: «Це історична подія для України – унікальний шанс показати свою продукцію на такому високому міжнародному подіумі, підтвердити статус нашої країни як виноробної держави та здобути міжнародне визнання для українських сортів і вин. Участь у Генеральній асамблеї OIV надає можливість не лише представити наші унікальні місцеві сорти, але й показати потенціал українських виноробів, здатних створювати високоякісний продукт, що може гідно конкурувати на світовому ринку. Наша команда повідомила виробників країни про проведення дегустації і нам вдалося оперативно зібрати взірці кращих українських вин. Далі належало, разом з компетентними суддями, які також оперативно відгукнулися і знайшли час, щоб приїхати і підтримати цей проєкт, вибрати з гідних – найкращих. Адже це не просто крок до закріплення позицій України на винній карті світу, але й визнання нашої наполегливої праці, традицій та інновацій у виноробстві. Одна з наших ключових задач – продемонструвати багатство українського теруару та унікальність місцевих сортів, що можуть стати справжніми символами і національною гордістю».

Одеський Чорний

Зауважимо, що о другій половині дня, після відбіркових тейстингів, завдяки організаторам присутні експерти одержали факультативну нагоду продегустувати ще й плодово-ягідні вина з червоної смородини, вишні, глоду та малини – авторські розробки професора виноробства пана Олександра Литовченка.

 

Судді, бали, результати

Отже, за логікою, перейдемо до сакраментального в таких випадках запитання – «а судді хто?». На запрошення організаторів взяти участь у цій історичній події, на жаль, через складну обстановку в країні, відгукнутися змогли не всі, але склався поважний кворум.

До дегустаційної комісії увійшли:

  • Ігор Гриник, в.о. першого віце-президента НААН України  – голова комісії;
  • Наталія Бурлаченко, заступник голови ГС «УКРСАДВИНПРОМ», –  секретар.

А також безпосередньо дегустатори:

  • Володимир Печко (голова ГС «УКРСАДВИНПРОМ»);
  • Наталія Благополучна (засновниця школи сомельє «Майстер-клас»);
  • Ярослав Ющенко (заступник директора Ukrainian Wine and Spirit School APP WSET in Ukraine);
  • Ольга Тодорюк (головний редактор журналу Drinks+, постійна суддя MUNDUS VINI – Grand International Wine Award, Winlovers Wine Awards (Hungary), Concours Mondial de Bruxelles);
  • Ірина Вітка (Міністерство аграрної політики та продовольства України);
  • Віктор Костенко (старший науковий співробітник інституту садівництва НААН), Олександр Луканін (професор виноробства);
  • Олександр Литовченко (головний науковий співробітник інституту садівництва НААН, професор виноробства);
  • Юлія Макарчук (експерт з виноробства, помічник голови комісії);
  • Єгор Бєлов, шеф-сомельє готелю InterContinental Kyiv.

 

Оцінювання зразків для представлення на Генеральній асамблеї OIV проводилася за 100-бальною шкалою – згідно офіційним правилам Міжнародної організації виноградарства і виноробства. Ця система є однією з найбільш авторитетних та визнаних на міжнародному рівні. Вона дозволяє всебічно проаналізувати кожне вино, щоб надати максимально об’єктивну та комплексну оцінку.  Враховувалися такі аспекти: зовнішній вигляд  (прозорість, колір та чистоту вина; аромат оцінюється на основі його інтенсивності), складності та якості (включає баланс, довжину смаку та гармонію). Загальне враження формується як підсумок усіх попередніх елементів.

Тож продегустували 18 зразків від 14 виробників з різних регіонів України, а саме – Одеської, Миколаївської, Житомирської, Чернігівської, Херсонської тощо. Можливо, представленість могла бути і більша, з огляду на рівень міжнародного заходу, для якого обирали амбасадорське вино. Але, враховуючи складні реалії охопленої війною України, а також певну інерцію нашої виноробної галузі, одержана цифра – цілком репрезентативна. І за це також – респект організаторам.

За результатами оцінки для історичної лінійної дегустації на світовому форумі OIV було обрано чотири вина з сорту Одеський Чорний: Winery Mon Crafto 2023, Винний дім Гігінеішвілі – Gigi Wine 2022 (Вінницька обл., с. Корделівка ), BIG WINES BIG ART 2021 (Одеська обл.), Виноробня Марьяна Шевченка 2020 (Одеська обл., м. Біляївка).

Одеський Чорний

Також до Діжону делегувався один особливий зразок, який представить додаткові можливості сорту від ННЦ “ІВіВ ім. В.Є. Таїрова”, – унікальне лікерне десертне вино «Таїровське Соборне» 2021.

Відповідальну коментовану дегустацію цих зразків у Франції на святкуванні 100-річчя OIV проведе досвідчений спікер, заступник голови «УКРСАДВИНПРОМа» і амбасадор компанії  BIG WINES – Наталія Бурлаченко, яка вже мала досвід виступу на форумах цієї міжнародної спільноти.

 

Чому ОЧ?

Не в традиціях D+ уникати гострих питань. Отже озвучимо одне, мабуть, з найгостріших в контексті події. У кулуарах заходу, а згодом і в соцмережах обговорювалося, чому саме цей сорт – клон Аліберне та Каберне Совіньона – має представляти Україну. Чи є він автохтоном і наскільки вірно, принаймні з точки зору маркетингу, називати його Аліберне?

Власне наші оглядачі, добре знайомі з міжнародними практиками і тенденціями, взагалі не бачать приводу для найменших коливань щодо флагманського статусу ОЧ. Але заради об’єктивності за роз’ясненням D+ звернувся до найкомпетентнішого в Україні джерела – пані Ірини Ковальової, директора національного наукового центру «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є.Таїрова» і ми вдячні їй за надісланий нам детальний коментар:

«Одеський Чорний є одним із найкращих сортів винограду та займає передові позиції на сьогоднішній день за площею насаджень і виробництва вина. Дискусії щодо клонів, гібридів та сортів в Україні тривають понад 20 років. Варто зазначити, що насправді всі сорти винограду є гібридами. Щодо клонової селекції, то вона науково методично проводиться лише в Інституті Таїрова, який здійснював цю роботу, спираючись на досвід ключових виноробних країн.

Одеський Чорний

Програма клонової селекції охопила всі виноградарські регіони України та тривала понад 40 років. В результаті було виділено 116 клонів основних реєстрових сортів винограду. Репозиторій цих клонів наразі зберігається в нашому лабораторно-тепличному комплексі, а також на дослідних ділянках Інституту.

Насадження клонів сортів були свого часу закладені в колишніх радгоспах Білозерський, Придунайський, в дослідних господарствах Таїровського та Ялпуг. Наразі жодних інших клонів на території України не існує. Завезені та інтрадуковані клони мають проходити дослідження для визначення їхньої придатності для вирощування в Україні.

Одеський Чорний повинен вважатися флагманським сортом України, оскільки його культивують з 1972 року. Сорт Сухолиманський Білий зареєстрований і культивується з 1969 року. Тобто він також є автохтонним. За обсягами виробництва та площами виноградників цей сорт можна вважати як автохтонним, так і флагманським. І він має всі підстави представляти Україну на міжнародній арені.

Одеський Чорний

Окрім Одеського Чорного, в Україні існують і нішеві сорти, такі як Тельті Курук, який вирощується переважно в Білгород-Дністровському районі. Також до нішевих можна віднести Ліанку та Трамінер Рожевий на Закарпатті, однак ці сорти не є автохтонними. Автохтонні сорти в Україні здебільшого були зосереджені на Кримському півострові, зокрема кримські аборигенні сорти.

Щодо вибору зразків, відібраних «УКРСАДВИНПРОМом» для представлення на великих міжнародних заходах, вважаю, що це було зроблено правильно. Ми ретельно дегустували ці зразки на Дні Одеського Чорного, і можу зазначити, що вони виконані якісно та з повагою до сорту української селекції. Я вдячна всім виробникам, які працюють з цим сортом і створюють з нього вина.

Щодо назви «Одеський Чорний», я категорично проти його перейменування на «Аліберне», хоча це його цілком законний синонім. Але оригінальна назва повинна зберігатися, особливо в міжнародному контексті. Варто врахувати, що цей сорт почали називати «Аліберне» у Чехії, і нам довелося доводити, що це – саме наш Одеський Чорний. Також стосовно Сухолиманського, ми наполягаємо на збереженні цієї назви, оскільки вона прив’язана до теруару, який має історичне значення».

А тим часом за кордоном…

Від себе додамо, що  знаємо декілька цікавих – і давніх та вдалих! – прикладів роботи іноземних фахівців з сортом Одеський Чорний, який, ми впевнені, стане у нагоді українським виноробам,  і про який варто нагадати нашим читачам.

Приміром, п’ять років тому, подорожуючи грецьким регіоном Немея, ми випадково дізналися неймовірну історію: виноробня Papaioannou Winery (до речі, №1 в регіоні за масштабом органічних виноградників) у 2017 році випустила вино, яке стало сенсацією – воно було створене з винограду нового сорту, “кросу” українського Одеського Чорного та австрійського Трамінера Рожевого. І сорт, і вино носять ім’я Танассіс Папайанну – засновника виноробні та патріарха грецького виноробства. Він все життя мріяв створити ідеальний сорт, а з нього виготовити ідеальне вино.

І під кінець життя – він пішов з життя у 2019 році –  йому це вдалося. Кульмінацією його діяльності стало авторське вино з нового сорту, розроблене разом із ампелографом Пантелісом Заманидасом. Співпрацюючи з Афінським інститутом виноградарства, Папайанну вивів сорт червоного винограду – Thanassis Papaioannou, який вирізняється насиченістю, фруктовістю та витонченою кислотністю. А вино з цього  кросу має насичену кольорову мантію ОЧ (що є його фірмовою фішкою) в поєднанні з виразним, але м’яким, гармонійним смаком і стійким ароматом троянди, який згодом переходить в тони квітки рожевої шипшини.

 

Крім того, нам неодноразово доводилося писати про важливі дослідження видатного італійського енолога Роберто Чипрессо, який активно співпрацює з багатьма виноробнями групи Vinos de La Luz. Його досвід роботи із сортом Одеський Чорний дуже корисний, тим більше, що цей сорт він досліджував не лише на українських землях, а й на ділянках поблизу Братислави в Словаччині.

 

Роберто вирощував ці лози на родючих ґрунтах, однак у досить холодному кліматі, що дало йому унікальну можливість вивчити адаптацію цього сорту до різних умов. Під час роботи з виноградом та процесу виноробства він виявив ряд цікавих характеристик і особливостей, які можуть суттєво вплинути на якість вина, зокрема насиченість аромату та унікальні смакові ноти. Цей досвід не тільки вочевидь виявляє потенціал сорту Одеський Чорний, а й відкриває нові горизонти для його популяризації на міжнародній арені.

І ми віримо, що, завдяки зусиллям української делегації,  прийдешня презентація чотирьох обраних вин на ювілейних заходах OIV у Франції стане черговим і сильним кроком вперед для нашого виноробства.



⇒ Приєднуйтесь до наших соцмереж ⇒ Оптимістична редакція D+ прийме це за комплімент.

⇒ Кожен лайк  сприймаємо як тост!

Фото: Антон Колодій, Drinks+, інститут Таїрова.

 

X
Украина