Внимание!

На сайте используются cookie файлы

The site uses cookie files

Данный сайт имеет возрастное ограничение!

This site has age restrictions!

Я подтверждаю, что мне, увы, уже давно исполнилось 18 лет
I confirm that I have 18 years!

Gastronomy and Wine Portal

Wine Thinking: гості виноробні – хто вони?

 Для танго потрібні двоє. І в будь-яких продажах – хоч то вино, хоч винні тури, – має скластися тандем. Одного з тієї пари ми знаємо точно: це той з нас, хто пропонує. А хто ваш візаві? Чи відомі портрети вашої цільової аудиторії? Їхні вподобання та смаки?


Роберт Джозеф (Robert Joseph), відомий автор книг, редактор-консультант і колумніст Meininger’s Wine Business International., який останнім часом взявся за випуск власних вин, дослідив споживацький ринок і створив галерею яскравих портретів вайнловерів. Ці спостереження стали часткою його нової книги Wine Thinking, що побачить світ влітку цього року. А поки тезами про аудиторію винного туризму пан Джозеф поділився з гостями Церемонії нагородження переможців Wine Travel Awards 2023-2024  у Лондоні. До речі, переможці Wine Travel Awards одержать перші примірники Wine Thinking.

У своїй захоплюючій презентації в Лондоні під назвою «Винний туризм: переваги та виклики» Роберт Джозеф виклав яскраві лайфхаки для професіоналів галузі. Від залучення любителів вина різних поколінь і психографічних профілів до навігації в нюансах винного туризму, – оздоблений гумором досвід пана Джозефа сяє наскрізь. Як і в усіх його роботах на читачів чекає яскраве поєднання дотепності, елегантності та практичних рекомендацій від цього досвідченого експерта.

Robert Joseph

 

«Моє просте повідомлення полягало в тому, що суть винного туризму, як і вина, – не лише що і хто пропонує. Справа в тому, кому саме ця радість адресована. Я показав свої вина – французьке Шардоне le Grand Noir і моє грузинське K’AVSHIRI  – і зазначив, що не очікую, аби ці два вина купували ті самі люди. Le Grand Noir зі знайомою назвою винограду на етикетці сподобається багатьом людям, як і його ціна – 12 доларів. K’AVSHIRI коштує майже утричі дорожче, і має етикетку, яка буде зрозуміла не кожному. Отже, мені потрібно продавати їх по-різному. І це може означати, що мені потрібно запропонувати підходи, різні види винного туризму. Щоб краще проілюструвати це, я покажу кількох персоналій із книжки, яку видаю цього року.


Дивак Годфрі

Wine Thinking

Годфрі – любитель вина. Черпає інформацію про все це у книгах про вино, журналах, блогах та на онлайн-форумах і купує пляшки в багатьох серйозних спеціалістів, а іноді й на аукціоні. Хоча, на жаль, не може собі дозволити пити усі ті вина, які хотів би. Спілкується про вино онлайн з однодумцями, але у нього не так багато друзів, які поділяли б його пристрасть. Хіба що дружина чи дорослі діти. Рідко, якщо взагалі вживає, міцні напої. Втім, іноді любить хильнути солодовий віскі.

Отже, якщо до вашої виноробні завітав в якості туриста Годфрі, то майте на увазі, що він – винний ентузіаст, якому може знадобитися багато інформації про те, як виготовляється вино ґрунт, бочки тощо. Він представляє когорту лише з 5–10% тих, хто п’є вино. Але подібні до нього – то левова частка винних туристів. Гарною ідеєю може бути наявність технічних листів для таких Годфрі. Крім того, не розповідайте йому те, що він уже знає, коли зрозуміли, що він – той самий просунутий ентузіаст.

Нервовий Норман

Wine Thinking

Норман – послідовник, який живе в страху не вписатися в тему або бути викритим як невіглас. Найбільший виклик, коли його просять вибрати вино для решти гостей за столом. А коли бачить, що цього не уникнути, робить усе можливе, щоб згадати, що всі пили минулого разу. Відомо, що більшість замовляють бордо, середньоцінову Напу, каберне та шаблі, як безпечний вибір. Сомельє люблять Нормана, тому що він реагує на їхні пропозиції, і він любить їх, тому що вони звільняють його від гачка самостійного вибору. Чесно кажучи, він не надто багато полюбляє якісь конкретні напої, але він взагалі не дуже багато що любить.

Норман почувається невпевнено у винній темі. Йому може знадобитися інформація, але він не збирається задавати багато питань. Тож друковані матеріали та написи на стінах можуть йому зімпонувати.

Чуттєва Серена

Wine Thinking

Серена, перш за все, нонконформістка, яка ставить чуттєвість і естетику понад усе. Все це має виглядати, пахнути, відчуватися… по-особливому. І в різних проявах. Тому важливі нові враження – від незнайомих вин (назви яких вона цілком може забути) до винахідливих коктейлів від її улюбленого міксолога, якому вона часто каже «Порадуй мене!». Форми пляшок – від прованської троянди до горілки преміум-класу – приваблюють її, але подорожі – або місця, куди вона хоче поїхати – також мають великий вплив на її вибір. Тож зараз вона досліджує текілу, мескаль і піско, а також уругвайський таннат.

Серена дуже дбає про естетику. Презентація гарного вина в мінімалістичній обстановці може їй не підійти. І вона обов’язково помітить те, як одягнений персонал тощо. Отже, відкриваючи перед Сереною двері, подбайте про візуальні деталі.

Консервативний Карлос

Wine Thinking

За своєю посмішкою Карлос приховує, що йому подобається контролювати ситуацію та спостерігати за життям на відстані. Він не такий захищений, як здається, і побоюється змін або незнайомого. У нього цього і так більш ніж достатньо, щоб вести бізнес, виконуючи свою досить відповідальну роботу. Він може дозволити собі їсти та пити більшість того, що пропонується в його улюбленому – і дуже стабильному – ресторані, але він, як правило, дотримується вибору того самого віскі – Chivas і червоного вина – Rioja Reserva з їжею, що так само передбачає ті ж самі варіанти стейка або морського язика. Ніщо з цього – в тому числі ресторан – ніколи не підводило його, і він не бачить причин ризикувати, щоб таке сталося.

Тобто Карлосу подобається знайоме. Чи пропонує йому виноробня щось таке, що він впізнає та почуватиметься комфортно? Якщо ваше вино виготовляється з місцевого винограду, було б корисно запропонувати пул, створений з реплік на популярні вина, на які ваші зразки можуть бути схожими.

Генрі Хіпстер

Wine Thinking6

Генрі менше турбується про те, «де» (вина, міцний алкоголь чи пиво), ніж «хто» і «як». Йому важко було б перерахувати багато назв вина чи сортів винограду. Але він добре усвідомлює «контекст» будь-якого вина (Він же політик. Отже, жодних глобальних компаній чи країн із сумнівними правами людини). Знає багато відважних виробників-новаторів, яких часто називає по імені. Живе у великому мегаполісі та часто п’є у «розкішних» винних барах, коли, зрозуміло, не насолоджується кавою чи пивом у барах, які спеціалізуються на цих напоях. Любить заходи з натурального вина. Вдається до відкриття «складних» смаків з друзями-однодумцями.

Резюмуємо не всі повинні стежити за модою, але варто пам’ятати, що є винні туристи, які шукають щось інше. Як експериментальний оранж, наприклад.

Ентузіаст Емма

Wine Thinking

Емма підхопила винну лихоманку. Її запросили на дегустацію і вона була зачарована різницею між усіма пляшками. Тепер вона записалася на курс WSET і почала слідкувати за винними подіями. В своєму прагненні вчитися, вона готова спробувати будь-що, але так і не закохалася в натуральні вина – крім хіба що Pet Nat, який їй дуже сподобався. Проблема Емми полягає в тому, що, окрім сесій курсу, ще не знайшла кращого варіанту навчання; вона не полюбляє журнали і не хоче збирати полиці, повні книжок. Вона п’є коктейлі, коли буває на вечірках, але справді віддає перевагу вину.

Емма дуже хоче вчитися. На відміну від Нормана, вона вас запитає. Але те, як їй відповідають, має значення. Отже розповідайте інформативно, але не занадто технічно.

Ощадливий Тео

Wine Thinking

Тео живе «між стосунками», тягнучись до життя середнього класу, яке він насправді не може собі дозволити. Тому завжди шукає вина, про які дізнається з газет та Інтернету. Він любить вигідні пропозиції в супермаркетах і онлайн-розпродажі. Він також заходився купляти безпосередньо у виробників, але не в тих, що мають облаштовані дегустаційні кімнати. Він любить розповідати будь-кому, хто його слухає, що більшість цін на вина завищені, і що жодне справді не має коштувати дорожче £7 або £8 $10 або $12.

Пиво часто стає більш привабливим, бо дешевшим, варіантом для Тео, ніж вино. Тео хотів би купити вино преміум-класу, але не може собі цього дозволити. Які у вас «пакети» припасені для нього?

Insta-Імоджен

Wine Travel Awards

Живе в Instagram і TikTok, фотографуючи одяг, у який вона одягнена, місця, де вона буває, а також все, що вона їсть і п’є. Не менш важливо, що її поведінка часто зумовлена або «зазнала впливу» зображень та кліпів, які її друзі опублікували на цих платформах. Отже, існує висока ймовірність того, що коктейль чи троянда, які вона тримає в келиху, або той факт, що вона перебуває в цьому барі, а не в іншому, мають якесь відношення до того, що вона побачила на екрані. І ні, вона має обмежений інтерес/знання про вина, алкогольні напої та пиво, але вона готова спробувати щось нове, якщо це те, чим захоплюються її друзі. Вона каже, що вона дбає про «природні» речі, але із задоволенням споживає RTD та трохи фастфуду. Вона хоче робити незабутні зображення. Що ви можете запропонувати, окрім виноградників і бочок, щоб дозволити їй це здійснити

Натякну приміром, у «Торреса» була модель, за якою відвідувачі могли на виноробні замовити листівки зі зробленими ними фотографіями. При цьому виноробня надсилала їх, сплачуючи за доставку, тому що це був чудовий маркетинг для них.

Допитливий Кріс

Wine Thinking

Спостерігаємо одержиму захопленість вином. Кріс ненавидить пити те, що п’ють усі (бренди, популярні сорти).  Любить крафтове пиво та незрозумілі міцні напої (знову ж таки, не з масових брендів). Коктейлів не готує. Полюбляє читати в Інтернеті та робити власні відкриття та знайомити з ними своїх друзів. Але розчарований тим, що більшість повертається до пиття того, що вони вже знають. Кріс хоче чогось іншого.

Що ви запропонуєте, чого він не може знайти будь де Можливо, старі вінтажі чи експериментальні кюве Розумні виноробні використовують дегустаційні кімнати для дослідження оцінки продукту від саме таких споживачів. Можна заразом провести тестування етикеток і цін. І, звичайно, вин, щоб побачити реакцію відвідувачів.

Керрі

Wine Thinking

Керрі подобається отримувати її «спеціально вибраний мікс» – десяток чудових пляшок щомісяця. Поцікавтеся, що він містить. Звичайно, одні вина їй подобаються більше, ніж інші. А є такі, які вона ніколи не пробує, тому віднесла їх до подруги в подарунок, коли пішла в гості на вечерю. Керрі часто переглядає каталог, який приходить разом з коробкою вин, але рідко відчуває потребу замовляти з цього щось інше. Друзі сказали їй, що вона може отримати аналогічні вина з місцевого супермаркету за набагато нижчу ціну, але вона згадує, що коли знаходить винні полиці, як там складно орієнтуватися, тож і надалі віддає перевагу простоті щомісячної доставки.

Зауважу, що американські виноробні дуже добре перетворюють відвідувачів на постійних клієнтів, записуючи їх до членів «клубу». Європа робить це повільніше. Ключ полягає в тому, щоб запропонувати щось дійсно привабливе. Залучайте різні вина,  орієнтуйтеся на події. Можливо, спрацює асоціація з іншими не винними компаніями.

Ларрі Look-At-Me

Wine Travel Awards

Ларрі не багато знає про вино, але знає імена – і може собі їх дозволити. Як і його друзі, любить дорогий солодовий віскі. Вино – це не стільки напій, скільки елемент стилю життя Ларрі, як його машина і дорога вертушка, яка включена, але він рідко крутить вінілові альбоми, які купляв в останні роки. Донедавна у нього було дуже мало пляшок вдома, але його дизайнер, коли робив ремонт квартири, включив у проєкт винний холодильник, що має тепер заповнюватися послужливими людьми з розташованого поруч спеціалізованого магазину. Сомельє в улюбленому ресторані Ларрі знає, які вина тому подати. І Ларрі радий дозволити йому це зробити.

Важкі пляшки через неекологічність вийшли з моди, але не забувайте, що деякі люди віддають їм перевагу, бо це виглядає дорого. Отже, вино для Ларрі – спосіб похизуватися. Що б ви запропонували таким відвідувачам (звісно ж, якщо ваша мета – не тільки заробити гроші).

Колекціонер Карл

Wine Travel Awards

У Карла майже безмежні кошти, які можна витрачати на вино – як і у більшості з його друзів. Платить консультанту, але ще читає інформаційні бюлетені, щоб бути в курсі. Він пильно стежить за тим, які вина і яких виробників «варто» мати у своєму підвалі. Це вино завжди буде найвищої якості та репутації (навіть якщо тільки серед експертів і коллег-колекціонерів). Раритет для нього привабливий. Захопився серйозним віскі – в тому числі японським, цікавить і рідкісний бурбон, і преміальна текіла. Буде пити коктейлі, але вони, як правило, традиційні – сухі «Мартіні», «Кривава Мері», «Маргарита». Вживає пиво, але лише зрідка і мало піклується про це.

Можливо, ваше вино не є продуктом найвищого класу, який прагнуть придбати такі «колекціонери». Але ви все одно можете знайти серед них своїх відвідувачів. Як ідея для них – мати набір вінтажних виробів або етикеток.

Prosecco Penny

Wine Travel Awards

Пенні п’є вино відтоді, як це стало для неї легально, у тому числі у Європі.

Насолоджується просекко, піно гріджіо, шардоне та рожевим з однокурсниками. Завжди намагається купувати так дешево, як можливо. Рідко п’є червоне, але любить мерло та піно нуар. Її друзі-чоловіки віддають перевагу більш насиченому смаку і максимальній міцності – тобто червоним, включаючи купажі та витримані в бочках для бурбону. Вино часто використовують для «попереднього завантаження» перед виходом до клубу, де вона буде пити міцні напої. Вона побоюється, щоб її не спіймали на будь-чому соромному через смартфон друга чи незнайомця. Їй подобаються RTD і, якщо є нагода, якісні продукти коноплі. Відверто зізнається, що мало знає про будь-які напої.

Що ви можете запропонувати тим, хто тільки починає захоплюватися вином?

Еколог Едвард

Wine Travel Awards

Дійсно піклується про те, що відбувається з планетою. Він їздить на велосипеді коли завгодно, пересувається залізницею і уникає польотів. Він захоплюється переробкою і бере на замітку цінності, пов’язані з місіями компаній, чиї товари та послуги він купує. Він ніколи не купить важку пляшку вина і завжди шукає органічну сертифікацію. Але… він насправді не дуже цікавиться вином, не читає про це і лише смутно усвідомлює, що то – біодинаміка. Однак відновлюване сільське господарство тепер на його радарі. Він надає перевагу малому сімейному бізнесу якомога ближче до місця, де він живе. І інстинктивно не довіряє всім великим компаніям.

Ви екологічно чисті? Органічні? Регенеративні? Біодинамічні Як це повідомити людям, які турбуються про ці речі, навіть, якщо достеменно не знають, що вони означають?

Твереза Саманта

Wine Travel Awards

А що ви можете запропонувати непитущій Саманті? Тій, яка подорожує з любителями вина, але не любить алкоголь, в тому числі вино. Або тому, хто через стан здоров’я не може пити це? Або дитині? Що їм робити, поки інші відвідувачі зайняті дегустацією?

Отже, читаємо Wine Thinking і думаємо.

 Для танго потрібні двоє. І в будь-яких продажах – хоч то вино, хоч винні тури, – має скластися тандем. Одного з тієї пари ми знаємо точно: це той з нас, хто пропонує. А хто ваш візаві? Чи відомі портрети вашої цільової аудиторії? Їхні вподобання та смаки? Роберт Джозеф (Robert Joseph), відомий автор книг, редактор-консультант і […]

Concours Mondial de Bruxelles: дегустація наосліп під сліпучим небом Мексики

31-й випуск Concours Mondial de Bruxelles, одного з найбільш значущих і впливових винних конкурсів-«мандрівників» у світі, став історичною віхою, оскільки вперше був організований на американському континенті – в місті Леон, штат Гуанахуато, Мексика. Drinks+ був у центрі подій і готовий поділитися всіма подробицями.


Особливості та результати конкурсу

Протягом трьох днів – 7, 8 та 9 червня – під керівництвом посла CMB у Мексиці Карлоса Борбоа Суареса (Carlos Borboa Suárez) місто Леон приймало 31-й Concours Mondial de Bruxelles (CMB). Захід відбувся за зачиненими дверима у просторому Poliforum de León, де близько 7500 червоних і білих вин з 42 країн були продегустовані наосліп 350 професійними дегустаторами. Слід зазначити, що на конкурсі було зареєстровано близько 620 мексиканських вин. Інші зразки з різних країн світу були зібрані у штаб-квартирі конкурсу в Брюсселі та доставлені до Мексики з Європи двома літаками.

Concours Mondial

Але чому саме Мексика була обрана для першого американського видання CMB? Відповідей декілька і всі пов’зані із розширенням діяльності СМВ на американському континенті. З 2017 року організатори конкурсу проводять México Selection by CMB, національний конкурс вин і алкогольних напоїв, популярність якого з кожним роком зростає. Крім того, CMB Experience представили в Мехіко перший винний бар від CMB, а також CMB Wine Corner у міжнародному аеропорту Мехіко. На цих двох локаціях завжди можна скуштувати вина медалістів конкурсу. А ще, саме з 4 по 9 червня в Леоні проходив тиждень вина – Semana del Vino, який і співпав з датами проведення Concours Mondial de Bruxelles.

Mexico

Бодуен Аво (Baudouin Havaux), президент CMB, у своєму зверненні у перший день форуму підкреслив, що пишається вибором Мексики як майданчика для проведення конкурсу та відзначив значний розвиток виноробної сфери країни, різноманітність її сортів та високу якість вин. Пан Аво підкреслив, що мексиканські вина заслуговують глобальної уваги, а 350 міжнародних суддів конкурсу стануть послами винного туризму регіону.

Mexico

Карлос Борбоа Суарес, директор СМВ у Латинській та Північній Америці, додав: «Координація одного з найважливіших у світі винних конкурсів у Мексиці є великим досягненням для Гуанахуато та всієї країни, що підтверджує гідне місце у світовому виноробстві».

Concours Mondial de Bruxelles

А від себе, як безпосереднього учасника події, додамо, що організація конкурсу була бездоганною. Дегустації проводилися наосліп, щоб забезпечити повну анонімність вин, а єдиним наданим показником був вінтаж. Для деяких зразків стояла примітка – tank sample, тобто вино ще не розлито в пляшки. Оцінювали вина змішані комісії у складі п’яти-шести членів журі. Кожен день починався з калібрувального зразка білого та червоного вина для всіх членів журі та миттєвого оголошення середнього результату, а також найнижчого та найвищого балу серед всіх 350 суддів.

Камертон для налаштування винного бізнесу

А судді ж хто?) Це поважні та дуже професійні винні експерти, ретельно відібрані CMB, які представляли 45 національностей світу: байєри, журналісти, виноторговці, MW, академіки вина, енологи тощо. Важливо також додати, що, за суворими правилами OIV, з усіх представлених вин лише 30% у кожній категорії отримують медалі. Цей серйозний підхід іноді виглядає жорстким, що змушує деяких виноробів добре подумати, перш ніж відважитися на те, щоб представити своє вино на суд такого прискіпливого журі, лояльність якого ще й обмежена правилами. І так, насправді участь у CMB аж ніяк не гарантує перемоги. Але ті, хто тут її одержує, можуть дійсно пишатися – адже це одна з найвищих світових оцінок, яку здатен отримати виробник. І сьогодні все більша кількість освічених вайнловерів починає зважувати медалі, розміщені на етикетках амбітних виробників.

Mexico

Крім того, Concours Mondial de Bruxelles в Мехіко підняв планку зацікавленості з боку учасників тим, що ввів чергову інновацію: цього разу міжнародне журі попросили не тільки оцінити кожне вино, але й надати особисті дегустаційні нотатки для кожного зразка в окремому полі коментарів спеціального електронного планшета. Пізніше ці коментарі аналізуються за допомогою штучного інтелекту французького стартапу Wine Space, задля створення профілів якості для кожного вина. Цей інноваційний підхід є першим у своєму роді, який використовується в такому великому масштабі. За словами організаторів Concours Mondial de Bruxelles, рішення змінити метод суддівства має на меті «революціонізувати» традиційне оцінювання вин і підвищити довіру до конкурсу як серед споживачів, так і серед виробників. Тож цього року виробники вина отримають вичерпний відгук та винний профіль від провідних експертів різних галузей за справді революційною системою, що, безсумнівно, стане у нагоді виробнику-учаснику конкурсу. Такий безпрецедентний фідбек від 350 експертів з різних галузей та материків – найточніший камертон для налаштування винного бізнесу.

Країни та вина

Детальніше розкажу про нашу комісію та вина, які дегустували. В нашій дуже зосередженій і скоординованій команді, яка складалася з представників Румунії, Франції, Греції, Мексики та, – ви ж здогадалися, – України, протягом трьох днів ми оцінили близько 130 вин із Франції, Італії, Хорватії, Китаю, Вірменії, Південної Африки та Іспанії.

Concours Mondial de Bruxelles

Щодо результатів конкурсу, то вони справді інтригують: країна-господар Мексика увійшла до п’ятірки кращих за кількістю здобутих медалей. Китай також показав вражаючі результати, а Південна Африка вже декілька років поспіль нарощує “біцепси” – кількість нагород. Уругвай і Румунія стали головними міжнародними відкриттями, як в категорії червоних, так і білих вин. Загалом переможцями виявилися вина з усіх п’яти континентів, включаючи як традиційні виноробні країни, так і деякі менш відомі, такі як Болівія, Казахстан, Ліван і Перу.

Concours Mondial de Bruxelles

Біле вино, яке набрало найвищий бал цьогорічного конкурсу, походить з Румунії, а найвище за рейтингом – червоне вино з Уругваю. Італія отримала найвищу оцінку за витримане вино, а Іспанія – за органічне. Помітним доповненням до цьогорічного конкурсу стала категорія повністю або частково деалкоголізованих вин, деалкоголізованих напоїв на основі вина.

Переможці – номінанти Wine Travel Awards

Ми також раді привітати із отриманими нагородами членів спільноти Wine Travel Awards. Серед медалістів вирізняється Молдова, яка представляє значну частину наших номінантів і левову частку переможців конкурсу в Мексиці – 20 (!) золотих (!) медалей.

Ще одна перемога – від молодої виноробні Tenuta Manoylo, яка цього року вийшла на міжнародну арену і після тріумфів на весняних світових змаганнях здобула золото і в Мексиці.

Tenuta Manoylo

Відома румунська виноробня Jidvei Winery заслужено отримала золоту та срібну медалі. І цю неймовірну енотуристичну локацію  в Трансильванії ми рекомендуємо відвідати кожному, кого приваблює гарне вино на тлі неймовірного замку і розкішних пейзажів.

Детальніше про нагороди можна прочитати тут.

Concours Mondial de Bruxell

CMB: більше, ніж винний конкурс, це культурний хаб

Важливо додати, що CMB – це не лише міжнародний винний конкурс; це культурний центр. Завдяки різноманітним подіям, дегустаціям та професійним зустрічам команда CMB за багато років існування конкурсу створила платформу для поглиблення у різноманітність винних культур світу. А цей візит до Мексики був справді винятковим, насичений денними та вечірніми програмами, які надавали можливість дослідити її яскраву культуру, пікантну гастрономію та ще досі непізнане, принаймні нами))), вино.

Поглиблення у культуру виноробства розпочалося вже в перший день перебування на конференції під назвою «Вина з Мексики». Спікери Мануель Негрете (Manuel Negrete ES), майстер ASM і директор винного бару CMB, разом із Рамоном Велезом (Ramón Vélez ES), секретарем «Асоціації винограду та вина Гуанахуато», надали вичерпний огляд багатої винної спадщини Мексики та історії Гуанахуато як винного регіону. Наразі наша редакція готує інтерв’ю з цими професіоналами аби зануритися в цей новий винний ринок, а поки резюмуємо виступи і надаємо кілька цікавих фактів про винний ринок Мексики:

 • винна історія цієї країни сягає 500 років;
 • 8633 га виноградників;
 • орієнтовна ринкова вартість 2 468 млн доларів США;
 • 17 виноробних штатів, серед яких Гуанахуато займає 4 місце;
 • кожна 10 пляшка вина, споживається в країні;
 • 1,2 л споживання вина на душу населення;
 • виробляється близько 80 607 тон винограду;
 • понад 400 виноробень по всій країні;
 • 463 медалі отримані на CMB.

Dos Búhos. Відкриваємо для себе Мексику

Незважаючи на джетлаг )), наш день продовжився насиченою екскурсією по виноробнях Мексики. 350 членів журі були розділені на невеличкі групи та у супроводі місцевої поліції відправились досліджувати відомий виноробний регіон Гуанахуато.

Concours Mondial de Bruxelles

На нашу групу чекала виноробня Dos Búhos, розташована у мальовничих околицях центральної Мексики Ель-Бахіо з винним туром від власника Еріка Мейкотта (Eric Maycotte). Виноробня вирізняється своїм інноваційним підходом, елегантною лінійкою вин, а ще – свіжим петнатом, яким зустрічали гостей під час Welcome Drink, та норовливим оранжем, що дегустували разом із легким ланчем у затишному, досить прохолодному, на скільки це було можливо у мексиканську спеку))), саду.

Concours Mondial de Bruxelles

Ключовими сортами для виробництва вин є Темпранільо, Мальбек, Мерло, Каберне Совіньйон і Сіра. А загалом до переліку сортів, які культивують у Мексиці, можна також додати Неббіоло, Пті Вердо, Гренаш, Зінфандель, Шенен Блан, Совіньйон Блан, Шардоне тощо.

Хоча Мексика відома своїми винами, виготовленими з міжнародних сортів винограду, вона також культивує деякі місцеві (автохтонні) сорти, але в незначній кліькості. З відомих місцевих – Mission (Misión або Criolla), Plavac Mali, Lenoir (Black Spanish).

Concours Mondial de Bruxelles

Виноробня також проводить спеціальні заходи, від камерних зібрань до великих свят, створюючи чарівну обстановку серед вкритих виноградом пагорбів і приголомшливих краєвидів.

Самі ж вина Dos Búhos характеризуються високою кислотністю завдяки прохолодному та тривалому сезону дозрівання, а через розташування виноградників на досить високому  рівні – низьким рівнем алкоголю.

CMB

У своєму ексклюзивному інтерв’ю D+ Ерік Мейкотт описує мексиканські вина з Ель-Бахіо такими, що більш нагадають вина Старого світу. А щодо культури споживання вина, то вона швидко поширюється в Мексиці, приваблюючи відвідувачів виноробні, які прагнуть досліджувати вина з цього регіону.

Concours Mondial de Bruxelles

«Протягом тижня ми приймаємо в основному міжнародних гостей, тоді як у вихідні зазвичай відвідувачі з Мехіко, Леона, Керетаро та місцевих районів. Я вважаю, що культура вина в Мексиці зазнає значних змін, і все більше людей відкривають для себе цей світ вина. Мексиканських споживачів все більше приваблює історія та різноманітний асортимент вин. Ціна наших вин коливається від 15 до 45 доларів США, це залежить від урожаю та від того, молоді чи резервні вина. Ми встановили канали дистрибуції по всій Мексиці, особливо в прибережних регіонах, де популярні наші білі вина та ігристе рожеве. Крім того, ми почали експорт до США, а нещодавно й Японії, розширюючи ринок Dos Búhos на міжнародному рівні», – додав сеньйор Ерік.

Гарячі мексиканські вечори 

Насичена програма дегустацій та знайомство з мексиканським виноробством супроводжувалося вишуканими та справді незабутніми вечорами, в поєднанні із захоплюючими виступами музичних та театральних колективів.

CMB

Гарячою точкою першого вечора стала вітальна вечеря, звичайно ж із музичним супроводом, яка була теплим завершенням вражаючого першого дня Concours Mondial de Bruxelles. І це ще не все. ))) Протягом всього візиту команда СМВ організовувала для нас незабутнє дозвілля. Ми скуштували традиційну їжу та міцні напої в Jalpa de Cánovas, Magical Town Experience, відвідали місто Гуанахуато, а  під час вечері в Esplanade of Alhóndiga de Granaditas, організованої губернатором Гуанахуато, стали свідками ефектного театрального дійства, яке розповідало про історію Мексики та її боротьбу за незалежність.

Mexico

Завершальний вечір став кульмінацією разом із гучним та суперпозитивним концертом The glass of wine від Філіппа Джордано (Filippa Giordano) та Даніеля Боавентури (Daniel Boaventura).

Mexico

Професіоналізм, тепло та гостинність команди Concours Mondial de Bruxelles зробили наше перебування справді незабутнім. Участь у CMB Red & White Session у Леоні додала до скарбниці ще й знання та розуміння мексиканських вин, їх походження та методи виробництва. А спілкування з винними професіоналами з усього світу та сліпа дегустація вин з різних континентів розширили навички дегустації, а також розуміння світових винних тенденцій.

Viva la Mexico!

Наступний Concours Mondial de Bruxelles прийматиме Китай в місті Іньчуань, столиці провінції Нінся.

 

Photo Drinks+ and CMB

31-й випуск Concours Mondial de Bruxelles, одного з найбільш значущих і впливових винних конкурсів-«мандрівників» у світі, став історичною віхою, оскільки вперше був організований на американському континенті – в місті Леон, штат Гуанахуато, Мексика. Drinks+ був у центрі подій і готовий поділитися всіма подробицями. Особливості та результати конкурсу Протягом трьох днів – 7, 8 та 9 […]

Дари фракійських лоз у Києві

21 травня Болгарська асоціація виноробства та експорту (BWEA) провела у Києві бізнес-конгрес «Фракійські лози: підвищення кваліфікації у світі вина». На захід, де відбулася дегустація болгарських вин, були запрошені представники винної галузі України та спеціалізованих медіа.


Три роки тому BWEA запустила масштабний проєкт з просування болгарського вина в Україні. Відтоді було проведено низку заходів, які знайомили українських споживачів з винами Болгарії. Завдяки зусиллям голови BWEA Галини Ніфору, амбасадорки болгарських вин Анастасії Сидоренко та Дмитра Сидоренка, засновника та першого президента Асоціації сомельє України, відбувся нинішній бізнес-конгрес «Фракійські лози: підвищення кваліфікації у світі вина».

Тож під супровід класичної музики дуету KBA ensemble (Катерина Бойчук, Ольга Шадріна-Личак) на камерній дружній зустрічі дегустували вина від  Katarzyna Estate, Aya Estate Vineyards, Minkov Brothers Wine Cellar та Bononia estate, а також слухали лекцію від Анастасії  та Дмитра Сидоренка.

Фрагментарно спробуємо відтворити найбільш цікаві озвучені факти. Отже, виноробство на землях сучасної Болгарії нараховує 6 тисяч років. Саме тут, у  Стародавній Фракії виник культ бога вина Діоніса. Для фракійців вино було священним елементом релігійної практики. До наших часів збереглися витвори мистецтва з болгарського золота та срібла, які зображують ритуальне винопиття. Стародавні письменники описують фракійські вина як густі, солодкі та ароматні. Вважається, що деякі з найпопулярніших лоз – Памід, Червоний Міскет, Дім’ят, Гамза, Мавруд та Широколистий Мельник – культивували ще за часів фракійців!

Дмитро Сидоренко докладно розповів про сорти винограду, що вирощують на сонячних землях Болгарії, де 55% виноградників займають червоні і 43% – білі сорти. Присутні мали змогу познайомитися з найвідомішими титулованими виробниками болгарського вина, як от Bononia estate – одна з найстаріших виноробень Болгарії, заснована в 1895 році в Кошаві. Орієнтуючись на якість, в наші часи компанія інвестувала у виноградники, сучасне обладнання та готельний комплекс, це одна з тих зіркових виноробень, що збагачують болгарський винний туризм.

Katarzyna Estate знаходиться в одному з найстаріших болгарських виноробних регіонів – Фракійській низині, і втілює багату спадщину, засновану на стародавніх фракійських виноробних традиціях. Тут вирощують різні сорти винограду, міжнародні та автохтонні. А у 2023 році «Катаржина Естейт» відкрила п’ятизірковий винний готель L’Ambassade de Katarzyna. До речі, він прийматиме Балканський міжнародний конкурс вин у 2024 році.

Zlaten Rozhen Winery розташована в долині річки Струма, на південному заході Болгарії, яка відома своїм теплим кліматом та невисокими, скелястими пагорбами. Господарство культивує Мерло, Каберне, Сіра, Мельник 55, Мельник, Рубін. Виноробня має повністю замкнутий цикл виноробства з сучасним обладнанням і переробляє понад 150 тонн винограду на рік. Виноробня має тризірковий бутік-готель, розташований поблизу Роженського монастиря, та пропонує досвід винного туризму.

Aya Estate Vineyards чекає вайнловерів у долині річки Струма, на вершині мальовничого пагорба. Має понад 80 років досвіду  виноробства. «Aя Естейт» підтримує біорізноманіття виноградників та дотримується біодинамічних практик. Винороби надають перевагу гравітаційним пресам та мінімальному втручанню в процеси, спеціалізуються на сорті Широколистий Мельник, PDO. А ще тут пропонують номери преміум-класу з приголомшливими панорамними краєвидами.

Minkov Brothers Wine Cellar знаходиться у північний частині Фракійської низовини – там, де колись процвітали найстаріші виноградники Карнобатської долини. Льох може похвалитися двома музейними зонами, що демонструють сімейну спадщину та історію виноробства регіону. Палітра традиційних і сучасних сортів винограду включає вина з автохтонних та міжнародних сортів.

Дегустаційні нотатки

Від Bononia estate з регіону Долина Дунаю, Gomotartzi, Sauvignon Blanc 2022, збалансоване та м’яке вино з соковитим ароматом стиглих жовтих яблук, свіжого імбиру та лайму.  Елегантний, свіжий і м’який смак порічок заступає приємна м’якість посмаку. Рекомендують вживати як аперитив, поєднуючи з канапе з слабосолоним лососем. Або салатом зі свіжих овочів зі шматочками філе курки на грилі. Також гарно смакуватиме з річковою карпатською форелью, запеченою з овочами та рисом. Вино отримало нагороди від Balkan International Wine Competition 2020 – СРІБЛО, урожай 2019.

Gomotartzi, Syrah & Cabernet Franc, 2022 з Долини Дунаю. Це соковите та елегантне вино зі складним кольором стиглої ожини, насиченого мокко та елегантним ароматом димних акордів, коли пасічник збирає мед. Смаки лісових червоних ягід додають глибини та стабільності фінішу. Рекомендують поєднувати з витриманою Гауда, хамоном,  запеченим з овочами кроликом.

Katarzyna Estate з регіону Фракійська низина, Mezzek, Sauvignong Blanc & Pinot Gris, 2023. Насичений колір стиглої конюшини, з легким відтінком весняних трав. Аромат свіжих цитрусових та білих фруктів. Тонкий, елегантний смак порічок та агрусу, з приємною свіжістю та відчуттям об’єму. Рекомендують поєднувати з салатом зі свіжих овочів та шматочками лосося на грилі. Пасуватиме філе сібаса, запеченого в солі з прованськими травами.

Cheval de Katarzyna, Mavrud 2022. Яскравий, іскристий рубіново-червоний колір.
Аромат – мікс прянощів, червоних ягід з відтінками шляхетної шкіри. Смак пестить піднебіння своєю м’якістю, солодкістю, елегантністю та вишуканим об’ємом суміші лісових ягід. Фініш тонкий і стійкий з довгим посмаком. Рекомендують поєднувати з особукко або різотто з білими грибами та трюфелем. Нагороди: Balkans International Wine Competition 2018 – CРІБЛО, урожай 2016.

Zlaten Rozhen Winery з регіону Долина Струми (Санданський), Sauvignon Blanc & Sandanski misket 2023. Блискучий світло-жовтий колір зі смарагдовими вкрапленнями. Інтенсивний аромат цитрусових та білих квітів. Смак добре збалансований з хрусткою свіжістю аґрусу, доповнений цитрусовими нотками кумквату. Рекомендують поєднувати з салатом зі свіжих овочів та шматочками філе індички, смаженого у соусі карі. А також з філе тріски, смаженим на грилі, поданим на подушці зі шпинату.

41 Parallel, Syrah 2022. Насичений, темно-рубіновий колір. Аромат ягодний – ожина, чорниця та малина в поєднанні з відтінком прянощів, в яких відчувається нота білого перцю. Ягоди надають вину неповторний смак. Посмак солодкуватий та соковитий, тривалий зі фруктовим фінішем. Рекомендують поєднувати з каре ягня.

Aya Estate Vineyards з регіону Фракійська низина, Colorito, Marsanne, Roussane, Viognier 2022. Вино блідо-жовто-солом’яного кольору з зеленими відтінками. Спочатку аромат розкривається в квітковій гамі смаків, за якою слідують ноти нектарину, груші, манго. Смак свіжих фруктів, а приємний об’єм і щільність ідеально поєднуються з його свіжістю. Посмак мінеральний, з відтінками смажених лісових грибів. Рекомендують поєднувати з річковим судаком на грилі, та картоплею, запеченою з травами у фользі. Нагороди: Balkans International Wine Competition 2020 – CРІБЛО, Balkans International Wine Competition 2021 – CРІБЛО, Decanter 2020 – БРОНЗА.

AYANO, Merlot & Shiroka Melnik 2022. Насичений, блискучий, прозорий, колір стиглої вишні, з рубіновим блиском. Насичений аромат стиглих лісових червоних ягід. З нотками айви та коробки від кубинських сигар. Смак легкий, лісових ягід, який приправляється у посмаку ліщиною та лісовими грибами. Щільне, свіже та розвинене вино з довгим потенціалом. Рекомендують поєднувати з  філе міньйон, або медальонами з телятини, з овочами гріль. Як дижестив, буде смакувати з витриманою Гауда, Чедером та Грано Падано.

Рекомендаціі D+:

Bononia estate, Gomotartzi, Sauvignon Blanc 2022

Zlaten Rozhen, Winery Sauvignon Blanc & Sandanski misket 2023

Katarzyna Estate, Cheval de Katarzyna, Mavrud 2022

Aya Estate Vineyards AYANO, Merlot & Shiroka Melnik 2022.

Це була професійно організована і проведена цікава презентація: інформаційно насичена лекція, вина з історичних фракійських виноградників, дружнє спілкування за вечерею, безумовно сприяли налагодженню ділових контактів. Що для болгарських вин неабияк актуально – адже проєкт поставки вин з Болгарії в Україну був заморожений через війну. Галина Ніфору, керуючий директор Balkans International Wine Competition, медіа-партнером якого традиційно виступає Communication Media Group Drinks+, висловлює сподівання, що попри всі виклики воєнного часу, він буде втілений в життя. І українська винна спільнота це сподівання гаряче поділяє.

Тим часом нагадуємо, що українських виноробів болгарські колеги запрошують на престижний винний конкурс Balkans International Wine Competition.

Фото: Олександр Зубко

21 травня Болгарська асоціація виноробства та експорту (BWEA) провела у Києві бізнес-конгрес «Фракійські лози: підвищення кваліфікації у світі вина». На захід, де відбулася дегустація болгарських вин, були запрошені представники винної галузі України та спеціалізованих медіа. Три роки тому BWEA запустила масштабний проєкт з просування болгарського вина в Україні. Відтоді було проведено низку заходів, які знайомили […]

Bottle Collection Initiative сприяла створенню International Reuse Ready Charter

22 травня в останній день London Wine Fair 2024 команда Bottle Collection Initiative оприлюднить свої результати дослідження проведеного на основі минулорічної ініціативи зі збору пляшок на ярмарку. Ініціатива, яку Drinks+ та WTA висвітлював як міжнародний інформаційний партнер,  була результатом співпраці між The Porto Protocol, Sustainable Wine Solutions і London Wine Fair.


The Porto Protocol, місія якого полягає в стимулюванні кліматичних дій у світі вина, разом із Sustainable Wine Solutions, британськими експертами з багаторазового використання винних пляшок, кинув виклик LWF створити цю ініціативу ще на початку 2023 року. Згодом у звіті було створено заклик до світової виноробної промисловості: кількість вироблених пляшок має зменшитися. «Статут про готовність до повторного використання» розглядатиме пункти дій, які галузь може прийняти. Намір полягав у тому, щоб оцінити можливість багаторазового ланцюжка поставок, і як це втілити в життя.

Початкові висновки були засновані на 20 000 порожніх пляшок, зібраних від експонентів LWF. Повний аудит було проведено на 1017 пляшках з аудитом видалення етикетки на 2000 пляшках. Решта 18 000 пляшок були повторно використані або перероблені компанією Sustainable Wine Solutions, яка імпортує оптом і в пляшках до Великої Британії для розповсюдження на ринку.

Дослідження малює тривожну картину для світової виноробної промисловості: понад 32 мільярди пляшок вина виробляються щорічно, і кожна пляшка виділяє в середньому 600 г CO₂, загальні викиди вуглецю становлять 19,8 мільйонів тонн на рік. Лише Велика Британія споживає в середньому 1,77 мільярда пляшок вина на рік, більшість з яких одноразові.

Оскільки виноробна промисловість переходить до екологічної стійкості, широке впровадження багаторазових винних пляшок стає вирішальним, особливо враховуючи, що на одноразові скляні пляшки припадає 35% вуглецевого сліду, пов’язаного з кожною пляшкою вина. Ця зміна спрямована на суттєве зменшення загального викиду CO₂ в галузі та застосування цілісної циклічної моделі в усьому ланцюжку створення вартості. З іншого боку, багаторазове скло пропонує найбільший потенціал для зменшення впливу на навколишнє середовище: багаторазові скляні пляшки виробляють на 85% менше викидів вуглецю, ніж одноразові аналоги; на 75% менше викидів вуглецю, ніж пластик (PET); і на 57% менше викидів вуглецю, ніж алюмінієві бляшанки. (Zero Waste Europe).

Доброю новиною є те, що напрямок швидко змінюється, і зараз зростає консенсус щодо того, що повторне використання має стати золотим стандартом. Майкл Джаннузі, генеральний директор компанії Verallia (провідного європейського виробника скляних пляшок для індустрії напоїв), позитивно оцінив такі зміни: «Як експерти зі скла, ми не можемо дозволити собі самовдоволення виробництвом матеріалу, який нескінченно переробляється. Це чудова відправна точка для нашої галузі. Але скло є екологічно чистим лише тоді, коли воно використовується повторно, коли і де це можливо, і фактично переробляється». (Verallia white book).

Однак широке різномаїття розмірів і ваги пляшок є суттєвою перешкодою, ускладнюючи масштабованість схем, необхідних для втілення в життя ланцюга поставок повторного використання. За словами Мюріель Шатель з Sustainable Wine Solutions, результати показують «хаос у великих масштабах». У вибірці з 1047 пляшок було 947 різних типів, що відрізнялися за формою, вагою та дизайном. Оскільки лише 7% пляшок однакові, це створює значну проблему для повторного використання. Доброю новиною є те, що 73% пляшок можна використовувати повторно, що дає значні можливості для галузі.

Оскільки такі ключові світові фігури, як Дженсіс Робінсон MW OBE, виступають за легші пляшки та альтернативні формати для повсякденних вин, а молоді покоління дедалі більше вимагають протиударні упаковки, скляна пляшка ризикує втратити свій центральний статус. ПЕТ-пляшки вже все більше присутні на полицях супермаркетів; існує реальний ризик того, що пляшка втратить свій головний статус.

Висновки будуть представлені на центральній сцені London Wine Fair з 12:45 до 13:45 у середу, 22 травня: «Розкриття результатів звіту про відпрацьовані пляшки та представлення проекту «Reuse Ready»», організовані Мюріель Шатель (Sustainable Wine Solutions) і Мартою Мендонса (The Porto Protocol). Розклад сесії на 2024 рік (londonwinefair.com). Партнерство закликатиме зацікавлених сторін галузі до дій у трьох ключових сферах: відкритий лист до виробників скла із закликом прислухатися до глобальної виноробної промисловості, її найбільшого клієнта; посилення корпоративної відповідальності; та створення Міжнародної хартії повторного використання (Reuse Ready International Charter ).

Голова London Wine Fair Ханна Тові зазначила: «Цей звіт надає життєво важливу інформацію для світової виноробної промисловості. Споживання скла в промисловості просто нестабільне, і хоча рішення не прийдуть миттєво, Хартія готовності до повторного використання надає цінний інструмент для виноробів, виробників скла, покупців – усіх у галузі, бажаючих (і здатних) внести зміни».

Адріан Брідж, генеральний директор The Porto Protocol, прокоментував: « Bottle Collection Initiative 2023 на London Wine Fair підкреслюють нагальну потребу в боротьбі зі змінами кліматуу виноробній промисловості. З мільярдами пляшок, що виробляються щорічно, вплив на навколишнє середовище є значним, що підкреслює нагальність екологічних практик. Наше партнерство з Sustainable Wine Solutions і London Wine Fair демонструє нашу відданість справі сприяння змінам у всій галузі для більш сталого майбутнього. Беручи участь у подібних ініціативах, ми спільно вирішуємо ці виклики та спонукаємо до важливих кліматичних заходів у світі вина»

Мюріель Шатель, керуючий директор Sustainable Wine Solutions, прокоментувала: «Багаторазова пляшка — це срібна куля, яка гарантує, що скляна пляшка збереже свій статус ємності вибору протягом тривалого часу через її низький вплив, а не просто через романтичність і традиції. Ініціативи піонерів підприємництва в усьому світі вже показують, що багаторазовий ланцюжок поставок можливий, але лише співпраця в усій галузі дозволить його масштабувати».

22 травня в останній день London Wine Fair 2024 команда Bottle Collection Initiative оприлюднить свої результати дослідження проведеного на основі минулорічної ініціативи зі збору пляшок на ярмарку. Ініціатива, яку Drinks+ та WTA висвітлював як міжнародний інформаційний партнер,  була результатом співпраці між The Porto Protocol, Sustainable Wine Solutions і London Wine Fair. The Porto Protocol, місія […]

Експорт австрійського вина: обсяг зменшується, а ціна зростає

Партнер Wine Travel Awards, рада з маркетингу вин Austrian Wine, яка займається просуванням вишуканих вин, поділилася інформацією Статистичного управління Австрії про експорт вина за 2023 рік.


Високі відсоткові ставки, інфляція та зростання витрат спричиняють напружену економічну ситуацію. Те ж саме стосується і виноробної промисловості Австрії, яка помічає стриману динаміку як на внутрішньому, так і на міжнародному ринках. Статистичне управління Австрії оприлюднило попередні дані про експорт за 2023 рік. Минулого року було експортовано 65 мільйонів літрів австрійського вина, на 238,2 мільйона євро. Це відповідає зростанню вартості на 2,7% і падінню обсягу на 4,7%. У результаті середня ціна за літр досягла історичного максимуму в 3,66 євро.

Попередні дані експорту I-XII 2023 р. (станом на березень 2024 р.).

«Ще на початку минулого року ми зрозуміли, що складна світова економічна ситуація негативно позначиться на нашому експорті. Тому ми передбачали лише мінімальне зростання вартості, що виявилося правильним, – прокоментував Кріс Йорк, генеральний директор Австрійської ради з маркетингу вин (Austrian Wine). – Спостерігалося зниження продажів оптом, зокрема, у той час як продажі вина в пляшках фактично трохи зросли. По суті, це свідчить про те, що наша стратегія створення цінності працює, навіть якщо ми маємо враховувати збільшення вартості в умовах високої інфляції. В контексті обговорень із зарубіжними колегами стало зрозуміло, що Австрія є однією з небагатьох виноробних країн, яка наразі спостерігає будь-яке збільшення вартості експорту».

У розрізі окремих товарних груп вартість білих вин у пляшках зросла на 7,3%, а червоних вин у пляшках – на 3,4%. З іншого боку, вартість наливних вин впала на 3,2%, а обсяги – на 23,4%. Це стало основною причиною падіння загального обсягу експорту. Сферою, яка виявилася особливо складною в минулому році, був експорт австрійських напівігристих (-35,7% вартості експорту) та ігристих вин (-27,1% вартості експорту).

Картина дуже різниться на окремих експортних ринках. Німеччина, найважливіший і чутливий до цін експортний ринок, спостерігала значне зростання вартості на 14,8%, вперше перевищивши позначку в 100 мільйонів євро (108,6 мільйонів євро). Іншими словами, майже половина (45,6%) загального експортного доходу Австрії було отримано в Німеччині.

У той же час Австрія зазнала падіння вартості в наступних за важливістю напрямках експорту: Швейцарії (-15,5%), Нідерландах (-2,2%), США (-11,5%) і північних монопольних ринках (Фінляндія, Норвегія). і Швеції; -4,1%). З іншого боку, ціни знову зросли в Канаді (+16,7%) і на азіатських ринках (Китай, Гонконг, Японія, Сінгапур і Південна Корея; +11,3%).

10 найбільших країн-експортерів 2023 р., попередні дані експорту I-XII 2023 р. станом на березень 2024 р.

«Ці значні відмінності в розвитку в окремих країнах показують, наскільки важливо диверсифікувати наші експортні ринки, — пояснює Кріс Йорк. – Ми й надалі будемо дотримуватися цієї стратегії та докладатимемо максимум зусиль для підтримки наших виноробів. Основна можливість підштовхнути експорт цього року буде на VieVinum, коли ми знову привеземо до Австрії понад 1000 професіоналів галузі з усього світу. Розширення експорту також допомагає тим виноробам, які продають свої вина виключно в Австрії, оскільки кожне експортоване вино знімає певний тиск на внутрішній ринок».

VieVinum – важлива подія для просування австрійського вина на міжнародному ринку

Найбільша виставка австрійських вин у світі VieVinum відбудеться з 25 по 27 травня 2024 року. Ярмарок є унікальною можливістю для австрійських виноробів і поціновувачів з різних країн зустрітися, обговорити та насолодитися вином разом.

Запрошені Austrian Wine міжнародні винні експерти зможуть переконатися у винятковій якості австрійського вина на, ймовірно, найелегантнішому винному ярмарку у світі. Відвідування VieVinum означає глибше знайомство з багатьма регіонами та безліччю сортів винограду, філософією місцевого виноробства. Для цього ідеально підходить різноманітна програма Школи вина з її першокласними майстер-класами. Презентації будуть організовані групами виноградарів з багатьох країн, а також спеціалізованими ЗМІ.

На цьому професійному майданчику також буде розповсюджуватись Wine Travel Awards Guide – унікальний PR-каталог номінантів WTA 2022-2023, виданий у січні 2024 року та присутній у цифровому та друкованому форматах на провідних світових винних виставках.

Австрія бере активну участь у Wine Travel Awards. У сезоні 2022-2023 країна переможцем публічного голосування у категорії The Visiting Card of the Country/Region of the Year, тоді як Austrian Wine Academy забезпечила собі перше місце в категорії Education in Enotourism/Unique Program, у фінал також вийшли музей вина Schloss Esterházy у категорії Education in Enotourism/Cultural Mission та VieVinum  у Enogastronomic Events/Magnet of the Region.

Цього року на  VieVinum буде присутній наш представник, який підготує докладний репортаж про цю значущу австрійську винну подію.

Фото: © Austrian Wine / Bernhard Schramm

Партнер Wine Travel Awards, рада з маркетингу вин Austrian Wine, яка займається просуванням вишуканих вин, поділилася інформацією Статистичного управління Австрії про експорт вина за 2023 рік. Високі відсоткові ставки, інфляція та зростання витрат спричиняють напружену економічну ситуацію. Те ж саме стосується і виноробної промисловості Австрії, яка помічає стриману динаміку як на внутрішньому, так і на […]

ProWein 2024: 30 років по тому

Основні моменти світового форуму очима команди Drinks+ & Wine Travel Awards.


Протягом цих надзвичайно насичених трьох днів провідної виставки винної та алкогольної промисловості Дюссельдорф перетворюється на столицю вина та спиртних напоїв для тих, хто занурений у цю міжнародну ділову сцену. Таким чином, незважаючи на страйк залізничників, який порушив плани багатьох відвідувачів в останній день, ProWein відзначив своє 30-річчя з вражаючою явкою.

З огляду на досить помітний збіг у часі із глобальним форумом в Парижі – Wine Paris & Vinexpo Paris – в кулуарах ProWein  можна було почути бажання деяких учасників порівняти зростаючий французький хаб із дюссельдорфським патріархом. І все ж, не дивлячись на привабливість французької локації та масштабні зусилля парижан, досвід переміг і Дюсельдорф на ювілейному заході, попри удари пандемії в попередні роки, в черговий раз продемонстрував цифри, гідні світового лідера винних експозицій.  Загалом 47 000 зареєстрованих відвідувачів із 135 країн та 5 400 експонентів із 65 країн сприяли успіху заходу. Високі оцінки відвідувачів експонованому асортименту створили позитивну атмосферу в залах з 1 до 17!!!

Повірте нам, знадобилася значна витривалість, щоб кілька разів на день переміщатися по цьому просторому виставковому простору, спілкуватися з партнерами, вести переговори про нову співпрацю, відвідувати яскраві заходи та ретельно готуватися до власної презентації – The Wine Travel Awards Degustation Around the Sustainable World. Директор ProWein, пан Петер Шмітц прокоментував базіс успіху: «Жодна інша виставка не пропонує такого широкого асортименту, як ProWein. У Дюссельдорфі представлені всі міжнародні виноробні регіони. Ми раді не лише відзначити найвищу якість з боку експонентів, але також побачити, як до Дюссельдорфа приїжджають керівники вищого рівня з усього світу, в тому числі зростаюча кількість очільників із повноваженнями приймати рішення на місці». І це абсолютна правда, в чому ми мали змогу переконатися – як на власні очі, спостерігаючи за перемовинами на стендах і спілкуючись з учасниками, так і одержавши від організаторів відомості щодо розповсюдження наших видань: адже всі ці поважні гості мали можливість на бізнес-майданчиках ознайомитися з двома друкованими виданнями Drinks+ Media Group.

The Wine Travel Awards Guide 2022-2023: фінальний каталог членів спільноти WTA, який має на меті об’єднати за поточний рік премії найбільш динамічні та прогресивні винні та алкогольні компанії, бренди, особистості та проєкти, які взяли участь у другому виданні Wine Travel Awards.

А також спеціальний випуск журналу Drinks+, присвячений літопису українського винного ринку у воєнний час. Цим випуском наше видавництво намагалося розповісти світові про незламність українських виноробів, сомельє, дистриб’юторів – усіх людей мирних професій, які попри обстріли виноградників, руйнування підприємств та й життя, продовжують тримати економіку галузі та країни.  Ці друковані видання були представлені на прес-стенді ProWein International Trade Press Stand, а також на цифровому прес-стенді Trade Press Stand – онлайн-платформі Messe Düsseldorf, що покращує її видимість завдяки інтеграції з веб-порталом ProWein.

ProWein 2024: що нового?

Цього року ProWein вперше за свою історію розширив свої пропозиції, включивши презентабельну та масштабну експозицію ProSpirits. Цього року виставка ProWein справді досягла нової віхи, представивши ProSpirits, спеціалізований світ брендів для алкогольних напоїв.

Зал 5 демонстрував видатні алкогольні напої, сегмент із значним потенціалом, в унісон із Trend Show «same but different» на імпровізованій місцевій барній сцені. Ця потужна експозона демонструвала портфоліо 420 експонентів з 40 країн, які займали 4800 квадратних метрів виставкової площі. ProSpirits представила такі типи міцного алкоголю, як бренді, горілка, лікери, спиртні напої з агави та коктейлі AI-RTD. Серед учасників були професіонали з виробництва спиртних напоїв з різних країн, які пропонували різноманітний асортимент продукції та досвід. Доповнював подію ProSpirits Forum, де проходили майстер-класи, презентації брендів та дегустації. За нашим спостереженням, дуже популярними були дегустації Trend Hour. Тут амбасадор алкогольних напоїв Юрген Дейбель (до речі, номінований на премію Wine Travel Awards в категорії «Амбасадор року» і за якого можна проголосувати тут, продемонстрував різноманітні фірмові та раритетні рецепти, поділившись цінним досвідом і насолодою з усіма відвідувачами. Нова концепція отримала позитивні відгуки як від експонентів, так і від відвідувачів, підкреслюючи важливість і потенціал сегменту алкогольних напоїв на ProWein.  Jürgen Deibel поділився з D+ враженням від цього досвіду: «Експозиція ProSpirits була організована блискуче, а кількість людей, які відвідували нове шоу спиртних напоїв у залі 5, була фантастичною! Мені дуже сподобалася реакція гостей на мої дві сесії про п’ять трендів у алкогольних напоях. Великий комплімент організаторам та їхній команді!»

Молдова представила власний AI Vintage – перше у світі вино, зроблене штучним інтелектом. Презентацію модерував знавець вина Роберт Джозеф, один із наших почесних суддів у проєкті Wine Travel Awards.

Перші вина AI – свідчення гармонійного поєднання багатих традицій виноробства Молдови та новаторського технологічного прогресу. Виготовлені під керівництвом Chelaris, AI Winemaker, ці червоне та біле вина стали прикладом унікального погляду на майбутнє виноградарства та виноробства, де точність зустрічається з пристрастю.

Роберт Джозеф прокоментував цю подію: «Беручи участь у цьому проєкті з самого початку, я в захваті від того, як це вийшло, і в захваті від колективних зусиль усіх, хто бере у ньому участь в Молдові. На відміну від будь-яких інших відомих мені стартапів «AI-wine» – не одноразова рекламна кампанія. Це справді поточний проєкт, який об’єднує винний і технологічний сектори Молдови з метою допомогти виробникам виробляти найкраще вино за допомогою справді корисних даних, аналізу і порад. Йдеться НЕ про передачу виноробства чи виноградарства комп’ютерам і роботам. ЙДЕТЬСЯ про людей, які працюють ІЗ широким спектром технологій».

Центральна тема ринку: стійкість

На ProWein 2024 «стійкість» займала центральне місце, відображаючи постійну увагу галузі до цієї важливої теми. Міжнародні асоціації та ініціативи, такі як Bioland, Demeter, Ecovin, Fair’n Green, Respekt Biodyn і Vignerons de Nature, вже давно проявляють себе чемпіонами сталого розвитку, зокрема, і на цьому заході. Експозиція «Органічний світ», де взяли участь численні винороби, що обрали для себе непростий шлях усталеного виробництва, виявилася ключовою ділянкою цього вектору. У численних зустрічах та обговореннях на цю важливу тему взяли участь як практики, так і такі провідні неурядові організації як  International Wineries for Climate Action (IWCA). Круглий стіл щодо сталого виноробства (SWR) фіналізував обговорення та підкреслив орієнтацію виставки на розвиток ідей сталого виробництва.

Зі свого боку і Drinks+ Media Group також зробила внесок в тему представлення сталого розвитку в такому важливому, але, на жаль, ще не достатньо поширеному сегменті як Sustainable Wine Tourism.

Блискучий виступ професора д-ра Гергея Сольнокі з Університету Гайзенхайма, члена журі WTA, відбувся в рамках презентації та дегустації напоїв п’яти номінантів WTA на форумі ProWein. Його лекція сконцентрувала досвід кількарічних досліджень та напрацювань 1500 виноробень. Отже, попри те, що захід відбувся в останній день виставки і на тлі страйку транспортників, у залі був аншлаг.  Гостям заходу – дистриб’юторам, винним критикам, амбасадорам, виноробам та сомельє організатори запропонували ретельно підібраний пул шести справді виняткових напоїв з п’яти унікальних регіонів світу, кожен з яких був віддзеркаленням унікальних характеристик свого місця народження.

Поділимось ще кількома спостереженнями за передовими явищами ринку. На ProWein 2024 з’явилося кілька галузевих трендів – ось короткий список. «ProWein Zero» у залі 1 зосереджувався на варіаціях напоів без алкоголю та з низьким вмістом алкоголю – no and low – в акомпанементі дегустацій, організованих Meininger Verlag.

Лаунж The urban gastronomy by #asktoni & ProWein був орієнтований на молодих міських рестораторів з Німеччини та інших країн. Спеціальна виставка «Упаковка та дизайн» досліджувала альтернативні пакувальні матеріали, крім скляних пляшок.

The Concept Store пропонував ознайомитися з презентацією вина та маркетингом у торговій точці, торкаючись таких тем, як цифрові вивіски, консультації з роботом-сомельє, дегустації самообслуговування та екологічне пакування.

У Champagne Lounge було представлено широкий асортимент шампанського, що, зрозуміло, привернуло значне число відвідувачів.

Відзначимо унікальний проєкт з Валенсії – Tarongino. За допомогою інноваційних технологій та величезного ентузіазму молоде покоління власників компанії кілька років тому запустило на ринок дуже модний та  дійсно прогресивний продукт – 100% апельсинові вина. Наскільки нам відомо, це справді перше помаранчеве вино, виготовлене виключно з 100% валенсійських апельсинів виробником Tarongino. Воно має 7% алкоголю, прозорий нарядний колір і неймовірно свіжий смак. Не втрималися – і скуштували ORANGE SPRITZ, Orange Wine, FRIZZANTE VALENCIAN ORANGE. Зізнаємося, це був дійсно для нас новий і неймовірний досвід.

ProWein 2024: знакові партнери та дегустаційні тури

Протягом трьох дуже насичених робочих днів на виставці редактори Drinks+ Media Group мали можливість поспілкуватися з партнерами та номінантами премії Wine Travel Awards. Флоранс Отьє Мерік, номінант WTA у категорії «Амбасадор року» (голосуємо до 31 березня тут ), в статусі амбасадора чудових брендів організувала винятковий стенд на цьому ProWein 2024. Маючи понад 12 років досвіду організації стендів на виставці ProWein у Німеччині, вона об’єднує кількох виробників. Флоранс пропонує партнерам формулу «все включено», що дозволяє виробникам зосередитися виключно на переговорах із зацікавленими клієнтами, а вона дбає про решту комунікаційних моментів.

Ще була чудова зустріч на стенді Bernard Magrez Group, де ми мали задоволення поспілкуватися з маркетинговою командою та особисто привітати пана Bernard Magrez. Ми скористалися нагодою, щоб представити гід WTA 2022-2023. З гордістю скажемо, що у 2023 році наш проєкт WTA, після тривалого та ретельного кастингу, було помічено і обрано з-поміж 2000 стартапів для приєднання до Інкубатора стартапів видатного діяча винного світу пана Бернара Магре. Тепер ми є частиною динамічного середовища, яке сприяє інноваційним ідеям і проєктам, спрямованим на розвиток винної промисловості та винного туризму.

Крім того, вдалося зустрітися та особисто презентувати WTA Guide 2022-2023 нашим довгостроковим партнерам Consorzio dell’ASTI DOCG та поспілкуватися з директором консорціуму Giacomo Pondini. Дуже раді цій зустрічі і цінуємо нашу співпрацю.

Поміж важливих зустрічей і захоплюючих розмов з власниками провідних брендів та динамічних проєктів ми знайшли час взяти участь у двох видатних дегустаціях. «Дивовижні вина світового класу від Chateau Purcari»  – відомі своєю винятковою якістю та насиченим смаком та представляють собою ідеальне поєднання традицій і інновацій. Модератором тейстингу був Томас Брандл, якого ми із задоволенням слухали, а саме Chateau Purcari в минулі роки брало участь у  WTA – тож зустріч була приємною.

Друга відмічена нами дегустація – «Еволюція азербайджанського вина» – була сповнена відкриттів, адже пропонувала унікальну палітру смаків, що відображала багату виноградарську спадщину країни та різноманітність терруарів.

Говорячи про ексклюзивні зустрічі під час прес-туру, на який нас запросили організатори ProWein, маємо відзначити, що отримали надзвичайно цінні професійні та й просто приємні враження. Один із визначних моментів стався в перший день, коли ми опинилися в чарівній атмосфері зібрання, організованого VDP.

Die Prädikatsweingüter & the German Sommelier Union відзначили 30-річчя ProWein Somm Together. Подія, яка характеризується невимушеною атмосферою та фокусом на вині преміального класу, залишила незабутнє враження.

Ще одна незабутня подія від команди ProWein – організована спеціально для міжнародної преси та поважних гостей вечірка Sparkling Night по запрошеннях від Prosecco DOC у дуже стильному місці – в Dusseldorf Place to be | Forty Four.

Ретельно спланована неформальна зустріч з керівництвом Prosecco DOC і командою офісу ProWein підкреслила пріоритет якості та досконалості ігристого вина. Адже етикетка Prosecco DOC сьогодні – знак найвищої майстерності і сигналізує покупцю, що гастрономічна насолода гарантована. Уособленням цього кредо стало дуже гарне, вишукане паті на чолі з керівництвом Prosecco DOC.

В черговий раз ми мали змогу переконатися, що північна перлина італійської виноробної традиції ігристих втілює в собі свіжість, свято та універсальність в пейрінгу. Ці ігристі вина, створені з винограду, вирощеного в мальовничих регіонах Венето та Фріулі-Венеція-Джулія, славляться своїми легкими, фруктовими та квітковими нотами, що робить їх ідеальними для будь-якого випадку.

Від жвавих бульбашок брюта до нот екстра драй Prosecco DOC пропонує широкий спектр характеристик, і кожне вино обіцяє чудовий досвід, що передає жвавий італійський темперамент. Словом, жива музика, висока кухня, тонкі ігристі вина та невимушена атмосфера Sparkling Night зірково сяяли в космосі ProWein.

Тож на цій оптимістичній ноті завершимо прогулянку «Провайном», з побажанням залишатися бадьорими та оптимістичними, щоб знову зустрітися на лідуючій у професійному світі виставці ProWein 16-18 березня 2025 року!

Фото: ©Messe Düsseldorf / ctillmann

Основні моменти світового форуму очима команди Drinks+ & Wine Travel Awards. Протягом цих надзвичайно насичених трьох днів провідної виставки винної та алкогольної промисловості Дюссельдорф перетворюється на столицю вина та спиртних напоїв для тих, хто занурений у цю міжнародну ділову сцену. Таким чином, незважаючи на страйк залізничників, який порушив плани багатьох відвідувачів в останній день, ProWein […]

Новини від Concours Mondial de Bruxelles

Concours Mondial de Bruxelles є всесвітнім еталоном конкурсу вин. Його незалежність, суворі стандарти та процедури дегустації дозволяють споживачам зробити правильний вибір і з повною впевненістю купувати вина, що відзначені медалями цього конкурсу.


Для участі в конкурсі ретельно відбираються авторитетні судді, відомі на міжнародному рівні – баєри, енологи, журналісти, дослідники та представники галузевих організацій.

Щоб кожен тип вина можна було професійно оцінити залежно від його конкретних характеристик, Concours Mondial de Bruxelles ділиться на 4 сесії, що проходять у різних країнах:

 1. Concours Mondial de Bruxelles Rosé Wines Session відбудеться в Далмації (Хорватія), 20-22 березня;
 2. Concours Mondial de Bruxelles Red and White Wines Session – у Гуанахуато (Мексика), 7-9 червня ;
 3. Concours Mondial de Bruxelles Sparkling Wines Session – у Альгеро (Італія), 3-5 липня;
 4. Concours Mondial de Bruxelles Sweet and Fortified Wines Session (місце проведення і дати уточнюються).

Хочемо докладніше зупинитися на Concours Mondial de Bruxelles Red and White Wines Session, на яку до суддівської колегії запрошено  головного редактора Drinks+ і про що ми обов’язково відзвітуємо у наших статтях.

За кількістю заявок ця сесія є найбільшою на Concours Mondial de Bruxelles. Вона відкрита для всіх білих вин (включно з помаранчевими винами) і червоних вин будь-якого походження та виготовлених з усіх сортів винограду.

Реєстрація на Red and White Wines Session тут.

Крім традиційних золотих та срібних медалей, під час Concours Mondial de Bruxelles Red and White Wines Session відбувається вручення  спеціальних призів  у наступних категоріях:

 • International Red Wine Revelation
 • International White Wine Revelation
 • International Oaked Wine Revelation
 • International Organic Wine Revelation

Понад 30 років Concours Mondial de Bruxelles прагне продемонструвати тенденції ринку, що розвивається, і 2024 рік не стане винятком. Саме тому під час цьогорічної Red and White Wines Session, що відбудеться з 7 по 9 червня 2024 року в Гуанахуато (Мексика), буде вручено приз  найкращому слабоалкогольному/безалкогольному  вину – International Revelation. Нова ініціатива має на меті привернути увагу до швидко зростаючого сегменту ринку та водночас підкреслити якість та різноманітність цих альтернативних напоїв.

 «Останніми роками ми вже оцінювали на CMB слабоалкогольні та безалкогольні вина, — пояснює директор конкурсу Томас Костенобл. – Але оскільки їхня кількість збільшується, ми вирішили присвятити їм спеціальний приз. Також будуть обрані судді-спеціалісти, які оцінять саме цю категорію вин».

Тридцятирічний досвід дозволив конкурсу стати еталоном серед міжнародних винних конкурсів. У 2023 році участь взяли 350 міжнародних суддів із 50 національностей, що сприяє унікальності заходу та більшій об’єктивності результатів.

Concours Mondial de Bruxelles є всесвітнім еталоном конкурсу вин. Його незалежність, суворі стандарти та процедури дегустації дозволяють споживачам зробити правильний вибір і з повною впевненістю купувати вина, що відзначені медалями цього конкурсу. Для участі в конкурсі ретельно відбираються авторитетні судді, відомі на міжнародному рівні – баєри, енологи, журналісти, дослідники та представники галузевих організацій. Щоб кожен […]

Американська преміальна яловичина – найкращий продукт для творчих шефів

Протягом вересня в приміщенні готелю Atlas Deluxe (м. Львів), за підтримки Техаської Ради з яловичини та Американської Федерації з експорту м’яса USMEF, відбувся «Фестиваль американської мармурової яловичини в Україні». В рамках фестивалю шеф-кухар закладу, Богдан Білоніжко, пропонував гостям соковиті стейки, а також альтернативні страви з яскравими подачами.


Американська яловичина має чудовий смак і соковитість, шеф-кухар готелю Atlas Deluxe і ресторану Szkocka, маючи великий досвід роботи з американською мармуровою яловичиною, каже, що це ніжне м’ясо є найкращим по якості серед інших можливих варіантів. За плечима пана Богдана багато років роботи із різними світовими кухнями, але основна спеціалізація – м’ясо. Його знайомство з американською яловичиною сталося завдяки майстер-класу від відомого американського шеф-кухаря Джея Маккарті. В готелі Atlas Deluxe Богдан Білоніжко працює шеф-кухарем майже десять років. Навчався у різних ресторанах Європи, зокрема Австрії та Німеччини, нещодавно проходив стажування в мішленівському ресторані Мадриду A’Barra, а також найкращому стейк-хаусі Мадриду – Leña Madrid. Навчання в Іспанії було організовано SB Culinary Center (SBCC) – гастрономічним освітнім проєктом, який пропонує стажування для шеф-кухарів з різних країн.

«Працювати з американською яловичиною, порівняно з іншими видами яловичини – не дуже важко, їй достатньо солі та перцю – і маємо чудовий смак. Це м’ясо завжди високої якості. Завжди! Незважаючи ні на що», – каже пан Богдан. Фахівець розповідає, що найкращі мармурові стейки виходять з м’ясних порід. Ідеальна структура м’яса, найніжніший смак, соковитість, м’якість – все це є результатом високих стандартів, яких дотримуються виробники американського преміального м’яса.

Американська преміальна яловичина

До 4-6 місяців телята перебувають з коровами – тобто вживають лише коров’яче молоко, після відлучення утримуються на пасовищах до 12-13-місячного віку. Коли вага досягає 350-360 кілограмів, їх переводять на годувальні майданчики, де за 100-150 днів завдяки зерновому типу відгодівлі (кукурудза, люцерна, ячмінь, пшенична солома) тварини набирають масу. Правильна відгодівля та малорухливість сприяють формуванню дуже цінного тоненького прошарку жирової тканини, того, що називають «мармуровість».

«Авжеж, американська яловичина дуже відрізняється за ціною, наприклад, від української, але це дійсно якість до останнього шматочка. Замовляючи стейк з американської яловичини, гість знає, що завжди отримує страву найвищої якості. Якість цього м’яса завжди однакова. В ресторанах преміум класу та в закладах, де пропонують американські стейки, вже став популярним вислів – «дорого, але смачно, – каже шеф-кухар Atlas Deluxe. – Наразі американська яловичина має попит утричі вищий ніж інші пропозиції».

Пан Богдан розповідає, що в закладі, де він працює шефом, окрім стейків, дуже популярна копчена американська яловичина, яка тримається у смокері 9-11 годин на низьких температурах і подається як гаряча закуска або на сандвічі. Але основна фішка – м’ясо на вулканічній лаві. Заклад, де пан Богдан є шефом, а також спільна сім’я ресторанів часто проводять м’ясні фестивалі, на яких популяризують американську яловичину. Завдяки підтримці USMEF, Atlas Deluxe вже багато років пропонує гостям якісні стейки, але основною ідеєю останнього фестивалю було познайомити гостей з альтернативними розрубами яловичини.

«Ми брали Hanging Tender (він дуже сподобався гостям), Flank steak (небагатий на жир, але має насичений яловичий смак та аромат), з якого робили рол і карпаччо, тим самим демонструючи, що карпаччо можна робити не тільки з вирізки. Тобто, основна концепція полягала в тому, щоб взяти альтернативний розруб і спробувати зробити з нього щось цікаве, спираючись на досвід, який набули на стажуванні у мадридських ресторанах. Також в меню фестивалю входив салат з хрумким баклажаном та пастрами; квіти цукіні в темпурі, начинені американською яловичиною, декоровані пармезановою еспумою; реберне м’ясо, томлене в американському віні Zinfandel, що подавалося з картопляним кремом з ароматом трюфеля; Flank-roll зі шпинатом та в’яленими томатами на подушці із сезонних овочів та соусом ромеско».

Рецепт з Фестивалю американської мармурової яловичини в Україні: «Flank-roll зі шпинатом та в’яленими томатами на подушці із сезонних овочів та соусом ромеско»

Американська преміальна яловичина

Flank steak акуратно зачищається таким чином, щоб залишити ту малу кількість жиру, яка на ньому є, при приготуванні він надасть смак та соковитість страві. Потім стейк нарізають поперек волокон на смужки по чотири сантиметри. Перед приготуванням стейк має бути кімнатної температури, саме це дозволить йому рівномірно просмажитися. Нарізані смужки натираємо маринадом (сіль, перець, оливкова олія, за бажанням листочки свіжого тим’яну, пару гілочок розмарину). Викладаємо на смужку стейку томлений на оливковій олії шпинат та в’ялені томати. Скручуємо в рол та для фіксації проколюємо шпажкою (або перев’язуємо кухарською ниткою). Смажимо на грилі або пательні на зрізі м’яса по одній хвилині два рази з кожної сторони. Якщо рол смажиться на пательні, – можна додати часник, тим’ян, розмарин, після обсмажування рол зняти, а в прянощі влити червоне вино (приблизно 200 г). Випарити вино вполовину, додати пару кубиків холодного масла та потім процідити. Це буде соус для ролу. Ідеальне прожарювання для Flank-roll medium rare. Після обжарювання рол можна поставити в духову шафу на дві хвилини на 180 °C. Потім – в тепле місце для відпочинку стейку, щоб всі соки, які під час великої температури сконцентрувалися всередині, – рівномірно розподілилися по м’ясу.

Сезонні овочі обсмажуємо на оливковій олії (лисички або білі гриби, шпинат, картопля, томати черрі), добавляємо сіль, перець, пряні трави. Готові овочі викладаємо на тарілку, зверху cтавимо Flank-roll. Страва поливається соусом ромеско. За бажанням ромеско можна замінити на чимічурі.

USMEF постійно робить багато відео та допоміжного матеріалу, де можна завжди дізнатись багато корисної інформації: www.usmef.org; www.americanbeefclub.com

_______________________

Досьє D+

До речі, Atlas Deluxe є першим закладом у Східній Європі, де для смаження стейків використовують вулканічну лаву. Для цього процесу з Лондону було замовлено спеціальну піч і придбані плоскі відшліфовані чорні камінці – власне саме застигла вулканічна лава.

Для приготування м’яса на лаві камінці складаються у піч, де розігріваються до 350-370 °C, коли гість замовляє стейк на вулканічній лаві, йому подають бамбукову дошку з металевою пластиною, на яку викладають розігріті, злегка змащені олією та трохи посипані сіллю камінці, для аромату кладуть гілочку розмарину. Стейк викладається на камінці і гість починає перевертати м’ясо, різати його та обсмажувати зі всіх сторін до того ступеня прожарювання, який забажає. Завдяки великій температурі м’ясо не тушиться, відбувається процес «запечатування». Відсутність маринаду дає можливість відчути саме унікальний смак преміального м’яса. До страви пропонуються різні соуси.

Фото надано Богданом Білоніжко

Протягом вересня в приміщенні готелю Atlas Deluxe (м. Львів), за підтримки Техаської Ради з яловичини та Американської Федерації з експорту м’яса USMEF, відбувся «Фестиваль американської мармурової яловичини в Україні». В рамках фестивалю шеф-кухар закладу, Богдан Білоніжко, пропонував гостям соковиті стейки, а також альтернативні страви з яскравими подачами. Американська яловичина має чудовий смак і соковитість, шеф-кухар […]

Henkell Freixenet: viva Ukraine!

Від початку війни прапор України – на знак солідарності з українським народом – промовисто замайорів над штаб-квартирою міжнародної компанії Henkell Freixenet у німецькому містечку Вісбаден-Бібріх.


І в той час навіть вночі дах величезної будівлі одного з найпотужніших виробників ігристих вин світу сяяв жовто-блакитними кольорами. Такий яскравий прояв солідарності компанія з перших же днів агресії підтримала гідними діями: одразу після варварського вторгнення росії в Україну Henkell Freixenet пішла з ринків росії та білорусі. А її материнська компанія The Geschwister Oetker Group companies зробила внесок – 1,5 млн євро на програми екстреної медичної допомоги для України від UNICEF та Welthungerhilfe. Мета полягала в тому, щоб не просто виявляти солідарність, а робити Вчинки заради миру та людяності. Заради наближення Перемоги. Отже, компанія лишилася на ринку України і не тільки зберегла портфель брендів, але й постійно його розширює.

Henkell Freixenet

Тому Drinks+ продовжив власний цикл розповідей про діяльність Henkell Freixenet оглядом нових позицій на ринку України – актуальних ігристих з ассортименту лідера світового ринку. Нагадаємо, Henkell Freixenet Ukraine надає співвітчизникам найширший вибір преміальних ігристих, створених в руслі сучасних трендів, за доступною ціною. Сподіваємось, Україна невдовзі підніме бокали на честь Визволення.

Одна з найяскравіших зірок на обрії Henkell Freixenet – славетне ігристе з гордим італійським ім’ям Mionetto. З перших років свого заснування Mionetto – бренд, що має сталий зв’язок із особливою територією Conegliano Valdobbiadene Prosecco DOCG. Саме це підкреслює унікальність просекко та його відмінність від інших ігристих світу. Mionetto має усталену репутацію бренду, який вміє зберегти традиції, запроваджуючи інновації. Одна з них – вино преміум-класу Mionetto Alcohol-Removed. Ігристе майстерно виготовлено з винограду сорту Glera, зібраного в самому серці престижної зони Conegliano Valdobbiadene Prosecco DOCG. Mionetto Alcohol-Removed має тонкий освіжаючий смак з ефірними нотками солодкого персика та яблук. Напій малокалорійний (14 калорій на порцію 5 унцій), рекомендований для веганів та не містить глютену. Цим ігристим можна насолоджуватися як в чистому вигляді, так і в складі моктейлів, які стають все популярнішими серед українців, значною мірою завдяки постійній необхідності тверезо контролювати ситуацію.

Henkell Freixenet

До списку трендових безалкогольних вин від компанії Henkell Freixenet Ukraine не так давно додалося вишукане безалкогольне ігристе Freixenet 0,0%, що пропонується в білій та рожевій версії. Це чудове вино з тонким природним букетом дозволяє сьогодні українцям розслабитися за келихом з грайливими бульбашками, при цьому зберігаючи ясність думок та тверезість дій. На якісь кілька годин повернути собі відчуття мирного життя, коли ми могли всю ніч прогомоніти з друзями або протанцювати до ранку, відкорковуючи стильні пляшки з Freixenet, а піна та легкі бризки з них виривалися в темне українське небо, освітлене лише спалахами святкових феєрверків.

Freixenet Alcohol Free White – освіжаюче та фруктове безалкогольне ігристе вино, результат передової науки та тривалих енологічних випробувань. Вишуканий смак та тонкий аромат білих сортів винограду підкреслить будь-які святкові страви. А Freixenet Alcohol Free Rosé, в букеті якого простежуюься аромати червоних фруктів, пасуватиме як до закусок на аперитив, так і до десертів.

Таким чином, кожна позіція Henkell Freixenet – репліка на актуальні тренди. Так, останнім часом фахівці компанії приділили значну увагу розробці низки безалкогольних ігристих – з різних країн, теруарів та сортів. Ці розробки не лише вкладаються в модний тренд ЗСЖ, але й відповідають потребам нинішнього способу життя українців, де присутні нічні обстріли, необхідність бігти в укриття та введений в перші дні російської агресії сухий закон. Доречно згадати в цьому контексті найвищий стандарт якості вина, – з яким ми вже знайомили читачів, – ігристе Henkell Alkohol freе, яке пропонує насолоду тим, хто з будь-яких причин вважає за краще не вживати алкоголь.

Глобальна компанія Henkell Freixenet – не тільки взірець прогресивних тенденцій, але й колекціонер ікон винного світу, виноробень, які є уособленням найкращих традицій усіх часів. Серед пула преміальних ігристих компанії Henkell Freixenet вирізняється бренд-легенда – Segura Viudas. Розташований неподалік Барселони, серед осяяних сонцем виноградників стародавнього виноробного регіону Пенедес, Heredad Segura Viudas є культовою бутиковою виноробнею, історія якої сягає часів Реконкісти, отже налічує понад 800 років. Літопис цих видатних вин червоним кольором відзначає 1969 рік, коли брати Сегура з гордістю випустили у світ культову преміальну каву Segura Viudas Heredad. Сьогодні Segura Viudas виробляє крафтову каву за традиційним методом. Процес подвійного бродіння століттями використовувався для виготовлення ігристих вин, виробляючи вина найвищої якості з кількома шарами складності, фруктами та більш вишуканим перляжем. Ці високоякісні вина виготовляються з найкращих сортів винограду, які є автохтонами регіону. До речі, наразі в багатьох районах Іспанії заново відкривається багата спадщина місцевих сортів. Вони дають вражаючі результати: краще, ніж міжнародні лози, адаптуються до зміни клімату, дозволяють більш стійкі методи ведення сільського господарства та надають винам Segura Viudas неповторної автентичності. До рекомендаційного списку по праву мають увійти найкращі витвори майстрів-виноробів, представлені в асортименті Henkell Freixenet Ukraine.

Segura Viudas Reserva Brut DO Cava

Першим назвемо Segura Viudas Reserva Brut DO Cava біле брют. Сорти: 50% Макабео (Macabeo), 30% Ксарелло (Xarel·lo), 20% Parellada. Фруктовість, свіжість і складність – три основні визначальні характеристики Segura Viudas Brut Reserva. Фрукти та свіжість випливають із ретельної обережності, з якою обробляється виноград. Складність походить від спеціальної техніки, яка передбачає автоліз дріжджових клітин у базовому вині протягом 3 місяців перед розливом у пляшки, а також другий автоліз дріжджових клітин протягом мінімум 15 місяців витримки в пляшці.

Одна з вершин іспанських виноробів – Segura Viudas Reserva Heredad DO Cava, біле брют. Вино демонструє вишуканий перляж, чудовий баланс і освіжаючу кислотність. Насичений, але при цьому делікатний смак розкривається тонами цитрусових фруктів, зеленого яблука та стиглої айви. В ароматі домінують тони акації, нарцису та цитрусових фруктів, до яких додаються нотки гарячої хлібної скоринки.

І ще одна з останніх гучних новин від Henkell Freixenet Ukraine: увазі українців тепер представлено один з найкращих у світі брендів шампанських вин – Alfred Gratien. Історія французької виноробні сягає далекого 1864 року, її місце народження – легендарна Шампань. Протягом століть виробництво шампанського тут залишалося вірним філософії засновника – Альфреда Гратьєна, і ось уже чотири покоління сім’ї Егер з Еперне передають талант від батька до сина. Традиційний процес виготовлення шампанського починається з відбору найкращого винограду. Маєток Альфреда Гратьєна включає 1,56 гектарів виноградних лоз класифікації Grands Crus і Premiers Crus у самому серці регіону Кот-де-Блан.

Щоб робити свої кюве, Шампанський Дім не лише протягом століть вирощує власний виноград, а й купує додатковий обсяг сировини у сотні фермерів з округи. Альфред Гратьєн повчав нащадків: «Мистецтво вина вкорінене в ґрунт». Прагнення отримати найкращий виноград завжди було пріоритетом для виноробів. Шампанський Дім Альфреда Гратьєна використовує лише кюве – перший віджим. Вініфікація цілком і виключно, ще з з 1864 року, здійснюється в 228-літрових дубових бочках. Кожне крю, кожен урожай і кожне вино вініфікуються окремо. Спеціальне маркування на бочках відзначає крю і постачальника винограду. Ще одна особливість: кюве Alfred Gratien не піддаються малолактичному бродінню. Завдяки цьому винороби зберігають оригінальний фруктовий характер і жвавість вин протягом тривалої витримки.

А те, як довго вино залишається в погребі, є вирішальним фактором. Понад 1 300 000 пляшок одночасно відпочивають в тиші та темряві в крейдяних підвалах будинку. Класичні кюве брют зберігаються тут протягом чотирьох років, вінтажі – не менше десяти, а cuvée Paradis проводить в підвалі шість-сім років. Отож, якби «виняткове» мало узагальнюючу власну назву, то це було б шампанське Alfred Gratien. Щоб дати світові змогу переконатися в цьому, Шампанський Дім Alfred Gratien запрошує на екскурсії та дегустації на околицю Еперне, в льох, розташований на вулиці Моріс Серво. Саме тут Альфред Гратьєн відкрив свій бізнес і створив перші кюве в 1864 році. Один з його нащадків, Жан-П’єр обійняв посаду головного винороба в 1966 році, а в 1990 році до свого батька приєднався Ніколя Егер. У 2007 році Ніколя став майстром льоху шампанського Alfred Gratien в Еперне. Нинішні вина Шампанського Дому створені в цьому творчому тандемі за традиційними протоколами, розробленими Alfred Gratien. В листі рекомендацій: Alfred Gratien Brut та Alfred Gratien Brut Rose.

Alfred Gratien Brut

Alfred Gratien Brut – зразкове шампанське, складне та вишукане, що поєднує свіжі аромати зі зрілими нотами витримки. Превалюють аромати білих фуктів з лідуючою грушею, збагачені прянощами – чебрецем та відтінком лавра. Відчутні аромати хлібу та тонкого бісквіту. На смак вино шовковисте, має чудовий баланс кислотності і навдивовиж жваве – від атаки до фінішу.

Alfred Gratien Brut Rose

Alfred Gratien Brut Rose – насичено-рожевий з ніжними відтінками фіолетового кольору, тонка гра. Перший ніс: інтенсивний аромат з лідуючими тонами вишні, рожевим грейпфрутом та мінеральними нотами. Чудова кислотність, стійкі – аж до фінішу – тони червоних фруктів та печива. Таке шампанське від Henkell Freixenet – гідне стати супроводом свята, яке має прийти на наші вулиці!

Henkell Freixenet

Гасло компанії Henkell Freixenet – «Celebrate Life» – актуальне як ніколи. Ця глобальна група посилює присутність в Україні, а заразом і економіку країни. Вона підсвічує власними зірками-брендами українські обрії та прийдешнє світле майбутнє.

Фото надані компанією «Хенкелль Фрешенет Україна»

Від початку війни прапор України – на знак солідарності з українським народом – промовисто замайорів над штаб-квартирою міжнародної компанії Henkell Freixenet у німецькому містечку Вісбаден-Бібріх. І в той час навіть вночі дах величезної будівлі одного з найпотужніших виробників ігристих вин світу сяяв жовто-блакитними кольорами. Такий яскравий прояв солідарності компанія з перших же днів агресії підтримала […]

ENOEXPO. 20 років по тому

Міжнародна виставка ENOEXPO, що відбулася 8-10 листопада 2023 року вже в двадцятий раз, є одним з найефективніших винних заходів у Польщі. Найголовнішою перевагою ENOEXPO® фахівці називають можливість зустрітися та налагодити зв’язки з секторами HoReCa та торгівлі, оскільки захід проходив одночасно з 30-ю Міжнародною спеціалізованою виставкою готельного обладнання та гастрономії HORECA  та виставкою продуктів харчування і напоїв GASTROFOOD.


З моменту свого заснування в 2003 році ENOEXPO зарекомендувала себе як центральна платформа Польщі для ентузіастів вина та професіоналів у сфері громадського харчування та гостинності. І ця винна подія з кожним роком набуває все більшої популярності серед професіоналів усього світу. Оглядачі Drinks+ також відзначили високу бізнес активність місцевої аудиторії та результативність ділових зустрічей учасників виставки з Польщі, Вірменії, Грузії, Молдови, Португалії, Німеччини, Австрії, Косово, Франції, України, Угорщини та Італії.  Дослідимо основні переваги польської виставки.

ENOEXPO

Значним плюсом ярмарку є те, що він проходить у Кракові – одному з найбільш популярних туристичних і ділових перехресть Європи. Крім того, ENOEXPO® – це не лише стенди експонентів, а й цікава програма ярмарку. Це можливість зустрітися та поспілкуватися з ключовими експертами галузі, які готують унікальні презентації спеціально для ярмарку.

ENOEXPO

Так, ювілейне видання збіглося з важливим святом виноробів – Божоле Нуво, отже, учасники не змогли пропустити цю подію. «Всі чекають третього четверга листопада, щоб випити молодого вина і відсвяткувати черговий врожай. Це традиція. Ми знаємо лише одне таке свято у світі і це Божоле Нуво», – розповіла Анастасія Левадна з Асоціації жінок та вина (Польща), яка вела дегустацію та майстер-клас «Божоле – це не лише Нуво». – Я вперше читаю лекцію для такої великої та різноманітної групи. Тут тисячі людей, які прийшли обмінятися досвідом та контактами. Що, як не такий ярмарок, може посприяти розвитку галузі в цілому і допомогти подивитися по-новому на традиційні речі?»

Під час ювілейної виставки ENOEXPO® було багато приводів для святкування. Задавали тон учасники кулінарного шоу з дегустацією від Euro-Toques Polska Association. А відкривалася виставка ювілейним банкетом, під час якого про смаки гостей подбали партнери ярмарку: Міністерство сільського господарства США, яке готувало частування на основі американських продуктів, і португальський регіон Тежу, який презентував ігристі вина.

ENOEXPO

За словами учасників виставки, участь у виставці ENOEXPO® дозволяє досягти як бізнесових, так і іміджевих цілей. «Ми вперше на ENOEXPO, – поділився враженнями з пресою пан Патрик Тишковський з MV Group Distribution Polska. – І відзначаємо, що тут вполювали двох зайців: можемо презентувати та продавати свою продукцію, а заразом знаходити потенційних постачальників з регіонів – фактично тих, кого важко знайти на великих виставках. MV Group Distribution є не тільки виробником і постачальником горілки і міцних напоїв, а й оператором в категорії вин, тож для нас тут чудово працює нетворкінг».

Ярмарок також є вдалою можливістю дізнатися про потреби та очікування клієнтів. Прямі відносини, укладені під час заходу, є величезною перевагою виставок перед онлайн-продажами.

ENOEXPO

Саме тут, дегустуючи вина, оцінюючи їх зовнішній вигляд і букет, можна обмінятися досвідом і налагодити контакти, які можуть принести свої плоди в майбутньому.

ENOEXPO

«Щороку ми повертаємося на цю виставку, бо участь у заході для нас – тестова промоція нашої продукції. Ми можемо дізнатися думки споживачів – чи подобаються їм наші вина. Цього року ми представляємо вина від відомої в Україні і вже доступної в Польщі виноробні Shabo. І я спостерігаю великий інтерес до нашого стенду. Це приємний сюрприз», – коментує успіх української виноробні Сабіна Улатовська-Чмура, Convenience Foods Sp. z o.o.

Подібна кількість виробників, дистриб’юторів, власників і керівників закладів громадського харчування в одному місці і в один час – це унікальна можливість налагодити нові ділові зв’язки. Власниця бренду  900 wine (Італія) пані Кароліна Філонюк-Леонарді так оцінила участь у виставці: «Разом з чоловіком я керую компанією в Італії, ми є виробниками та дистриб’юторами бренду 900 wine – це ігристі вина, в тому числі просекко. Плануємо розвивати наш бренд у Польщі. Ми вперше виставляємося за кордоном і дуже раді брати участь в ENOEXPO. Ми обрали Краків головним чином тому, що я родом звідси і знаю, що тут вже є багато шанувальників нашої продукції. Наш стенд вочевидь користується величезною популярністю. Наступного року обов’язково представимо ще більше вин, тому що бачимо тут перспективи».

Одним з кульминаційних заходів став 15-й винний конкурс ENOEXPO® 2023. Особливістю конкурсу є те, що учасники можуть представити як вина, наявні на польському ринку, так і ті, що поки на ньому відсутні. Медаль ENOEXPO® є престижним знаком якості, що свідчить про виняткові характеристики напоїв і допомагає їм досягти комерційного успіху. Цікаво, що церемонія вручення медалей відбулася в перший день ярмарку ENOEXPO®, а нагороджені вина посіли місця в особливій експозиції, де кожен з відвідувачів виставки міг їх побачити. Детальніше з результатами конкурсу можна ознайомитися тут: ENOEXPO Międzynarodowy konkurs winiarski.

ENOEXPO

З нагоди свого ювілею цього року ENOEXPO приєдналася до комьюніті WTA у номінації  Enogastronomic Events/Magnet of Region, а також стала офіційним експопартнером Drinks+ & Wine Travel Awards. Під час виставки, серед експонентів та численних заходів, три дні на стенді WTA пропонувалися гостям вина членів міжнародного комьюніті Wine Travel Awards, а також відбулася презентація премії з лекцією про досвід польських винних доріг з подальшою круговою дегустацією.

Drinks+ & Wine Travel Awards взяли участь у ENOEXPO вперше. Ярмарок вразив чудовою організацією і дружньою атмосферою. Наша команда представляла на своєму стенді вина номінантів WTA, серед яких були українські виробники Shabo Family Winery, Fayna Guralnya by Viktor Babiy, BIOLOGIST Craft Winery, та французький бренд Le Grand Noir, створений за ініціативи судді WTA Роберта Джозефа.

Приємно було відмічати щирий інтерес до українських продуктів з боку гостей виставки і професіоналів. Вина Shabo Family Winery вже добре відомі в Польщі, адже продаються у торгових мережах. Поціновувачі з задоволенням дегустували нові продукти Shabo, що ще не представлені тут на полицях магазинів і у закладах HoReCa, висловлювали щире захоплення ігристими винами і Тельті-Куруком та шкодували, що не могли спробувати Одеський Чорний…

ENOEXPO

Цікаві крафтові вина BIOLOGIST Craft Winery приваблювали справжніх друзів України патріотичною символікою на етикетках пляшок, які не розчаровували і своїм якісним автентичним змістом.

ENOEXPO

Поціновувачі міцного алкоголю не проходили повз продукцію Fayna Guralnya by Viktor Babiy. Класичний, на травах і навіть з полуницею – унікальні смаки і найкраща якість джинів пана Бабія викликали щире захоплення!

ENOEXPO

Класичні французькі вина Le Grand Noir радували вайнловерів своєю витонченістю і глибиною традицій, адже вироблені з винограду стародавнього виноробного регіону Лангедок.

Всі ці вина, а також продукцію виноробні Castel Mimi з Молдови, можна було спробувати і під час кругової дегустації, яка відбулася у межах спеціального заходу від команди WTA.

ENOEXPO

Про плідний початок співпраці Drinks+ & Wine Travel Awards з  ENOEXPO свідчить інтерес гостей виставки, представників польського виноробного бізнесу, які відвідали захід, де наша команда презентувала проєкт з винного туризму – WTA. Під час цього заходу про розвиток польського ринку вина та можливості винного туризму розповів винний критик, письменник, головний редактор Ferment. Pismo o winie, суддя відомих міжнародних винних конкурсів та номінант Wine Travel Awards Томаш Пранге-Барчинський.

20-й Міжнародний винний ярмарок у Кракові ENOEXPO, який проходив разом із 30-м Міжнародним ярмарком обладнання для готелів і громадського харчування HORECA, зібрав гостей і учасників із найвіддаленіших куточків світу.

ENOEXPO

Співпраця та партнерство з ENOEXPO для Drinks+ & Wine Travel Awards є чудовою можливістю зустрічатися та вживу спілкуватися з представниками винної індустрії з усього світу, дізнаватися про їхні потреби та очікування. Безпосередні відносини, укладені під час виставки, є величезною перевагою, адже саме так можна налагодити контакти, які можуть принести плоди в майбутньому.

ENOEXPO

Зустрічі та майстер-класи, проведені відомими експертами, дегустації, сотні візитівок, якими обмінялися учасники, та неповторна атмосфера – так можна коротко підсумувати 20-й Міжнародний ярмарок вина у Кракові ENOEXPO. Вітаємо наших партнерів з успішним проведенням ювілейного сезону, дякуємо за гостинність і плідну співпрацю.

21-й реліз ENOEXPO  відбудеться 6-8.11.2024. Краків чекає!

Міжнародна виставка ENOEXPO, що відбулася 8-10 листопада 2023 року вже в двадцятий раз, є одним з найефективніших винних заходів у Польщі. Найголовнішою перевагою ENOEXPO® фахівці називають можливість зустрітися та налагодити зв’язки з секторами HoReCa та торгівлі, оскільки захід проходив одночасно з 30-ю Міжнародною спеціалізованою виставкою готельного обладнання та гастрономії HORECA  та виставкою продуктів харчування і […]

X
Украина