Внимание!

На сайте используются cookie файлы

The site uses cookie files

Данный сайт имеет возрастное ограничение!

This site has age restrictions!

Я подтверждаю, что мне, увы, уже давно исполнилось 18 лет
I confirm that I have 18 years!

Gastronomy and Wine Portal

Wines of Ukraine Stand & Stand with Ukraine

Друге пришестя українських вин на найбільшій винній події світу ProWein 2024.


10-12 березня у Дюссельдорфі відбулась найбільша в світі міжнародна виставка вин та алкогольних напоїв ProWein. Серед численних колективних та ексклюзивних стендів виноробів та дистилерів з різних країн світу, для нас найважливішим став стенд Wines of Ukraine – з провідними винами та спиртними напоями нашої країни.

Wines of Ukraine

Зауважимо, 2024 став проривним роком для українського виноробства на міжнародному полі. Адже це далеко не перший перформанс українських вин, в тому числі і на ProWein, де вітчизняні винороби робили перші кроки експортним вектором ще років десять потому разом з Комунікаційною медіагрупою Drinks+. Але то були розрізнені та поодинокі виступи. І ось нарешті справжня перемога: попри війну та економічні складнощі, Україна виступила потужним та широким фронтом.

Минулого року, можна сказати, відбулася спроба пера: Wines of Ukraine, бренд, створений за ініціативи Асоціації крафтових виноробів України, представив на ProWein-23 об’єднаний стенд українських вин, завоювавши увагу та підтримку професіоналів – експертів, трейдерів та журналістів. Аж ось стенд с українськими винами на ProWein-2024  виявився значно більшим, а географія відвідувачів ще ширшою. Цього року презентація була справді масштабною і презентабельною, що викликає гордість: 100 квадратних метрів, 17 учасників та 1500 пляшок українських вин і алкогольних напоїв на презентації.

Wines of Ukraine

Що саме змінилося в цьому році, крім кількості метрів та учасників? Перш за все – сама базова концепція презентації. Як заявили організатори, – Wines of Ukraine та Асоціація крафтових виноробів України, – завдання полягало в тому, щоб відійти від презентації країни, що потерпає від агресії, – і зосередити увагу на країні, яка виробляє справді прекрасні вина. Вина, гідні як високих оцінок конкурсів, так і місця в асортименті провідних дистриб’юторських компаній та в картах популярних ресторанів світу. І маємо визнати, що з цим завданням українці справилися на «відмінно».

Wines of Ukraine

На цю ідею працювало і стильне, привабливе оформлення стенду, грамотна маркетингова кампанія, піар матеріали. Крім корпоративних брошур з профілями виноробів, на стенді було представлено так званий «воєнний» номер Drinks+, що містить картину українського винного бізнесу за два роки війни, та нову книгу авторства Сергія Клімова «Нерозказана історія українського виноробства».

Але головним героєм презентації на ProWein, звичайно, стали самі експоненти винного стенду. Серед них були провідні винороби країни, вина яких одержують вже не перший рік схвальні відгуки зірок світової винної критики та вищі нагороди на авторитетних конкурсах, а також молоді компанії, які, щоправда, вже також відмічені медалями конкурсів.

Wines of Ukraine

Влучно зіграв і той факт, що на цей раз Україна представляла цікавий спектр зразків: як вина з локальних сортів винограду, так і національні напої: меди, настоянки, бальзами, наливки. Цього року на стенді Wines of Ukraine на ProWein були представлені: Beykush Winery та Koblevo (Миколаївщина); Big Wines, Biologist, Cikera та Honey Badger (Київщина); SHABO Family Winery, Villa Tinta, My Wine by Eduard Gorodetsky, Kolonist Winery, Bolgrad, Grande Vallee, 46 Parallel Wine Group та Odesos (Одещина); Stoic Winery (Одещина/Херсонщина); Chateau Chizay та Shosh Winery (Закарпаття). Медоварів України представляла компанія «Медовий Спас» (Київська обл.). Нагадаємо, що «Медовий Спас» відроджує автентичну традицію, поєднуючи старовинні рецепти медовухи та сучасні технології виробництва. Один із флагманських продуктів компанії є сікера, історично відома як «медове вино» – унікальний напій, що викликав підвищену зацікавленість гостей стенду.

Wines of Ukraine

Звичайно, всі фактори в єдиному зусиллі під егідою Wines of Ukraine спрацювали на успіх. І хоча солідарність з нашою країною та її підтримка з боку усього демократичного світу так само виявлялися потужно та сильно, а гості та учасники ProWein так само, як і в минулі роки війни, демонстрували солідарність, цього разу учасники стенду Wines of Ukraine виявили повну самодостатність. І відвідувачі проявляли не лише власну політичну волю, а й ділову зацікавленість продуктом України.

Сьогодні українські виробники ще опрацьовують дані та підсумовують результати. Але Drinks+ зібрав  від них перші враження.

Світлана Цибак, співзасновник Wines of Ukraine, голова Асоціації крафтових виноробів України та СЕО Beykush Winery: «Треба зазначити, що виноробством України цікавиться все більше і більше шанувальників вина та професіоналів ринку. До нас підходили оператори зі Швеції, Нідерландів, Канади, Німеччини. Вони питають про теруари, виробників, їм цікаві автохтонні сорти. Як виявилося, німцям і канадцям більш смакують білі вина. Скандинавські країни виявляють інтерес практично до всіх різновидів українських вин та напоїв».

Wines of Ukraine

Наталія Бурлаченко, СЕО Big Wines і амбасадор Vinos de La Luz: «Наші вина зацікавили багатьох місцевих підприємців, німці активно питали про співпрацю – можливість продажу наших вин у німецьких магазинах. У мене склалося враження, що наразі їх цікавлять українські вина, щоб задовольняти попит з боку наших співвітчизників, які зараз мешкають в Німеччині. І в нас є вже кілька напрацювань саме по цій країні. Серед останніх спостережень: зацікавленість є у всіх наших винах, хоча в пріоритеті рожеві та білі, але і червоні теж користуються попитом. Демонстрували зацікавлення і представники Великобританії та Словаччини. Як не дивно, їм було цікаве все. Перш за все, тому, що, на жаль, вони майже нічого не знають про українське виноробство. А оскільки в нас представлені вина з автохтонних сортів, – то це їм здавалося вдвічі цікавішим». (Примітка редакції: Наталія Бурлаченко є номінантом міжнародної премії Wine Travel Awards, проголосувати за яскравого інфлюєнсера і справжнього професіонала можна тут до 31 березня включно).

Wines of Ukraine

До речі, значна частина учасників українського стенду на ProWein є номінантами або переможцями минулих років Wine Travel Awards – членами спільноти, яка відкрита для всіх, хто закоханий у світ вина та винних шляхів.

Едуард Городецький, засновник ТМ my Wine та My wine bar (виноробня входить до першого українського еногастрономічного маршруту «Дорога вина та смаку Української Бессарабії», проєкту, що став переможцем Wine Travel Awards 2022-2023 і за який можна проголосувати в цьому році), розповів, що до стенду українських вин і, зокрема, вин my Wine, підходило багато відвідувачів «Провайну».

«Україною цікавляться. Особливо ж місцевими сортами винограду. Здебільшого у мене питали ігристе та Chardonnay», – поділився спостереженнями з Drinks+ пан Городецький.

Wines of Ukraine

Співвласник Villa Tinta, Костянтин Тінтулов, в своїх враженнях про виставку розповів, що серед відвідувачів стенду переважали американці, бельгійці, а також французькі wine brokers. І вчергове озвучив спостереження щодо локальних вин: «Більшість цікавляться автохтонами. Відвідувачі дегустують, розуміють напрямок вина, запитують про теруар, щоб скласти уявлення і визначитися, чого саме хочуть. Як на мене, були варті уваги і вина з міжнародних сортів. Серед них назву Rose Pinot Noir: ніжне і витончене, з тонкими ароматами червоних ягід та легким квітковим шлейфом. А також біле Pinot Grigio: яскраве і свіже, елегантне. Виноград, зібраний на кращих виноградниках Придунайської Бесарабії, подарував цьому вину багатий букет з ніжною квітковою нотою… В цілому ж, ми в чергове впевнилися, що про Україну поки знають небагато, але тішить, що прагнуть довідатися більше».

Wines of Ukraine

Анна Горкун, власниця бренду – номинанта Wine Travel Awards – 46 Parallel Wine Group (голосувати тут!), в розмові з представниками D+ висловила сподівання, що цьогорічна успішна презентація Wines of Ukraine в Дюссельдорфі дасть «квиток у світ» нашим винам, щоб вайнловери у Великій Британії, Бельгії, Німеччині, Фінляндії, Ізраїлі чи Нідерландах могли отримувати українське вино у найближчому винному магазині, а не через складні приватні доставки, схожі на перипетії «Місія нездійсненна».

Wines of Ukraine

І на останок дозволимо собі невеличке власне спостереження: наші оглядачі із приємністю відмітили таку деталь, яка насправді означає величезне позитивне зрушення в колі українських виноробів – компанія SHABO (примітка редакції: проголосувати за номінанта можна тут до 31 березня включно), яка мала окремий стенд, долучилася і до загального, заради демонстрації нашої єдності.

Ще одним виявом певних зрушень у справі просування українського вина став візит до стенду Wines of Ukraine пана Посла України у Німеччині Олексія Макеєва, пані Генерального Консула України в Дюсельдорфі Ірини Шум, які знайомилися з українськими виноробами в компанії з директором виставки ProWein паном Петером Шмітцом (Peter Schmitz) та пані Генеральним Консулом США у Дюссельдорфі Pauline Kao (Поліна Као). Усі учасники поважної делегації дійшли згоди, що винна дипломатія – чудовий спосіб поширення української культури в цілому.

Wines of Ukraine

Вікторія Агромакова, засновниця та CEO виставки Wine&Spirits Ukraine так оцінила результативність цьогорічного ProWein для українських виноробів:

«Стенд Wines of Ukraine знову був у центрі уваги, і якщо минулого року багато хто з наших відвідувачів приходили просто підтримати Україну, а більшість гостей ProWein навіть не знали, що Украіна – виноробна країна, то цього разу всі вже фокусувалися саме на наших винах. І, як завжди, всіх цікавило щось особливе, те, що вони не зможуть знайти в інших країнах – наші локальні сорти, дегустацію яких я здебільшого й проводила на стійці WOU.

Wines of Ukraine

Тож імпортери, експерти та винороби з інших країн (котрі мали час походити по виставці та познайомитись з винами інших країн, на відміну від наших ;)) відзначили:
  • Тельті Курук від Beykush winery: італійці порівнювали його з Мальвазією, португальці – зі своїм автохтоном з місцевих високогірних виноградників, а деякі гості – з Совіньон Бланом. Дуже ароматне, багато квітів та білих фруктів.
  • Тельті Курук в амфорі від SHABO. Помаранчеві вина для багатьох європейців дуже спрецифічний продукт, але, порівнюючи це вино з насиченими грузинськими винами в квеврі, вони оцінили його безперечну елегантність.
  • Сухолиманський від Wine Kolonist та Винхол Оксамитне Winehall Oksamytne – свіжий, травʼяністий, дуже гастрономічний.
  • Одеський чорний. Наш флагман, котрий з кожним роком представляють все більше виноробень. Домінуючий нині тренд відходити від дубу та демонструвати свіжість, фруктовість, характеристики сорту й ознаки теруару вивів в лідери невитриманий Odesa Black 2020 від Villa Tinta. Це вино вражало різноманіттям спецій в ароматі. Також відвідувачі оцінили неймовірний колір Odesa Black 2023 від BIG WINES, насичений та з великим потенціалом – від My Wine by Eduard Gorodetsky, елегантний – від Колоніста, та дуже гастрономічний – від Biologist Wine Company.
Та мої особисті фаворити:
  • Blaufränkisch Sekt Selection Traditional Methode від Chateau Chizay – Шато Чизай, 2 роки відтримки на осаді, дуже лімітед едішн, лише 2000 пляшок, та дуже круте!
  • Brut Nature від 46 Parallel Wine вже з 56 місяцями витримки на осаді, який за останній рік перетворився на дуже потужне ігристе!.
  • Смородинова наливка від Honey Badger це дуже смачно, а в парі з класичним ігристим то любов!
З кожним роком якість українських вин зростає, з кожним роком про них дізнаються все більше експертів та поцінювачів з усього світу. Просувати українськи вина – це велика честь для мене, дуже радію бути частиною команди Wines of Ukraine та пишаюсь нашими виноробами, ви неймовірно круті!»

Звичайно, поки що передчасно робити висновки – наскільки дієво ProWein зрушив локомотив експортних продажів для наших вин, але з точки зору історії українського виноробства – це був, безумовно, визначний, парадний виступ. І яскраве свідчення позитивного розвитку українського винного літопису. Попри все.

ProWein закінчився і до наступної події залишились якісь місяці. Адже час плине швидко. Ми певні, що на виставку у Дюссельдорфі 2025 року наші винороби поїдуть, маючи за плечима Перемогу над агресором, а у своїх портфелях ще більше класних українських вин, які створює українська земля, талановиті енологи та працьовиті руки наших людей.

Фото: Дарʼя Ревенко для Wines of Ukraine

Друге пришестя українських вин на найбільшій винній події світу ProWein 2024. 10-12 березня у Дюссельдорфі відбулась найбільша в світі міжнародна виставка вин та алкогольних напоїв ProWein. Серед численних колективних та ексклюзивних стендів виноробів та дистилерів з різних країн світу, для нас найважливішим став стенд Wines of Ukraine – з провідними винами та спиртними напоями нашої країни. […]

MUNDUS VINI: найцікавіше з весняної дегустації 2024 

Протягом шести днів у Нойштадті, Німеччина, відбувалась велика дегустація, яка залучила понад 250 винних експертів із 55 країн. Цей конкурс, що проходить двічі на рік у самому серці Пфальца, другого за величиною виноробного регіону Німеччини, презентував цього разу вина з 45 країн, серед них — вина з маловідомих виноробних країн, таких як Узбекистан (одна срібна медаль), Польща (золота медаль, це вже вдруге для польського вина), а також Казахстан, Колумбія та Марокко.


Східноєвропейські вина захоплюють своїм виразним смаком і чудовою якістю, залишаючи незабутнє враження на весняній дегустації MUNDUS VINI. Від пагорбів Румунії до мальовничих виноградників Молдови та України, ці вина демонструють багату виноробну спадщину регіону та інноваційні технології. Тим часом провідні виробники з усього світу також вражають своїми винятковими творіннями, демонструючи різноманітність і досконалість світової винної індустрії. 

MUNDUS VINI

Отже, оголошено результати 34-ї Великої міжнародної винної премії MUNDUS VINI: найкращі виноробні цього року включають R&A Pfaffl (Найкращий виробник Австрії), DGB (Південна Африка), Vinaria Purcari (Молдова), Anecoop (Іспанія) і Fantini Group ( Італія). Разом їхні вина отримали 163 нагороди в категоріях «Срібло», «Золото» та «Гранд Золото».

MUNDUS VINI

Італійські вина досягли надзвичайного успіху, отримавши загалом 639 нагород (12 гранд-золотих, 370 золотих, 257 срібних) від вимогливого журі, демонструючи беззаперечну якість. Іспанія йде на другому місці з 535 нагородами (7 гранд-золотих, 302 золоті, 226 срібних), за нею йдуть Португалія (352 нагороди), Франція (296 нагород), Німеччина (193 нагороди) та Австрія (105 нагород). Постійний успіх країн Нового Світу знову очевидний: Південна Африка отримала 95 нагород, Чилі — 55 нагород, а Австралія — 50 нагород, довівши загальну суму до 288 нагород. 

Останніми роками MUNDUS VINI спостерігає значне підвищення якості вин із країн Східної Європи. Цього року молдавські вина особливо виділялися, отримавши 3 «гранд-золота», 56 золотих і 37 срібних нагород, у той час як Грузія, Румунія та Північна Македонія йшли з 83, 71 і 42 нагородами відповідно.

christian_wolf_

Крістіан Вольф (Christian Wolf), директор дегустації, коментує: «Як вважаю, що весняна дегустація є чудовим показником якості вин останнього урожаю, які виходять на ринок. Під час головної світової виставки вин і алкогольних напоїв ProWein у Дюссельдорфі відвідувачі мали можливість скуштувати приблизно 350 вин, відзначених нагородами. У перший день виставки організатори MUNDUS VINI провели церемонію нагородження виробників вина, чиї вина отримали престижні нагороди, такі як Best of show або Best producer. Цей момент мав велике значення як для ради Mundus Vini, так і для мене особисто, тому що під час дегустації має значення лише якість вин. Журі отримує мінімум інформації — вінтаж і сорт винограду, тому вони зосереджуються виключно на оцінці якості». 

MUNDUS VINI

У цьогорічному конкурсі в журі взяли участь чотири українки, три з яких представляли Drinks+ і Wine Travel Awards.

MUNDUS VINI

Ольга Піневич-Тодорюк, головний редактор журналу Drinks+: «У моїй комісії ми з колегами з Португалії, Греції та Німеччини отримали незабутні враження від дегустації унікальних вин із винограду Гувейо та Віозіньо. Ці маловідомі сорти винограду продемонстрували чудові ароматичні та смакові характеристики. Ще одна дегустація грецьких вин, зокрема Mavrodaphne та Xinomavro, на MUNDUS VINI була чудовою пригодою! Ці грецькі сорти справді виділялися своїми багатими смаками та унікальними профілями, пропонуючи зазирнути в різноманітність терруару та традицій виноробства Греції. Соковита солодкість Mavrodaphne і сміливий характер Xinomavro залишили незабутнє враження, продемонструвавши надзвичайний потенціал грецьких вин на міжнародній арені. Дослідження глибини та складності цих виняткових вин стало справжнім задоволенням! І, звісно ж, більшість із них були нагороджені золотими медалями. Дякуємо родині Mundus Vini за цей чудовий досвід і ідеальну організацію дегустацій і заходів».

MUNDUS VINI

Ірина Дьяченкова, співзасновниця Drinks+ Media Group: «MUNDUS VINI – це еталон відмінної організації та професіоналізму. Але найголовніше – це особливо теплі людські стосунки, повага та увага до всіх учасників конкурсу з боку організаторів, які високо цінують працю кожного винороба, міжнародного журі та власної команди. У MUNDUS VINI є чудова традиція представляти всіх членів команди суддям і вітати цих дивовижних людей на сцені. А на 34-й Весняній дегустації MUNDUS VINI народилася нова церемонія нагородження суддів, які співпрацюють із конкурсом понад 15 років». 

MUNDUS VINI

Загальнолюдські цінності, культура і гуманізм невіддільні від вина. У своєму вітальному слові Крістоф Майнінгер (Christoph Meininger), засновник Meininger, висловив підтримку Україні та Ізраїлю. Особливо цінні ці слова в нинішній неспокійний час, коли світ роздирають військові конфлікти. 

MUNDUS VINI

У весняній сесії Mundus Vini 2024 взяли участь 250 винних експертів з усього світу. До складу моєї комісії входили представники різних країн: Німеччини, Швейцарії, Франції, Тайваню та України. Наші флайти переважно складалися з дуже якісних європейських вин з Австрії, Німеччини, Італії, Іспанії. Усі вісім Chenin Blanc з Південної Африки також були передбачувано добрими. Але справжніми фаворитами серед білих тихих вин для мене стали витончені австрійські вина 2023 року, виготовлені з мускатних сортів із залишковими цукрами до 4 г/л і від 4 до 12 г/л. Також добірка чудових Темпранільо різних урожаїв 2019-2023 років від Рібера-дель-Дуеро, де вісім із дев’яти вин отримали оцінки понад 90 балів і заслужене золото Mundus Vini, може бути предметом гордості для іспанських виноробів. 

MUNDUS VINI

Останній день конкурсу був для нас особливою суддівською місією: кілька комісій дегустували безалкогольні вина. Це важливий зростаючий сегмент, представлений на дегустації двома категоріями: безалкогольне тихе вино та ігристі напої з безалкогольного вина. Типи вина: біле, рожеве, червоне. За залишковим вмістом цукру кольорові вина поділяються на менше і більше 40 г/л.

MUNDUS VINI

Органолептичні показники, за якими оцінюють безалкогольні вина, дещо відрізняються від традиційних. Наприклад, оцінюють ступінь маскування зелених присмаків в ароматі та смаку, рівень винності смаку, не вітають аромат вареного виноградного соку.

За статистикою моєї комісії, Німеччина безперечно є європейським лідером у безалкогольному сегменті; Іспанія, Італія та Франція були представлені кількома зразками, а Швейцарія та Люксембург показали по одному вину. Ці вина продемонстрували, що велика увага приділяється загальній якості продукту. Тому серед 39 зразків безалкогольного, які продегустувала наша комісія, багато вин отримали оцінки, що відповідають срібній медалі, а кілька отримали бали на рівні золотої медалі».

MUNDUS VINI

Вікторія Макарова, дописуючий редактор Wine Travel Awards: «На MUNDUS VINI дійсно відчуваєш себе, як у сім’ї, де до того ж маєш справу з першокласними професіоналами буквально з усього світу — науковцями, професорами, енологами, сомельє, виноробами, байерами та імпортерами, журналістами та інфлюенсерами. Це дивовижний міжкультурний досвід, де ви можете поспілкуватися, обмінятися думками та ідеями та знайти нових друзів у винному співтоваристві. Мої щирі компліменти чудовій команді MUNDUS VINI та її лідеру Крістіану Вольфу: все, що вони робили, було ідеально організовано, чітко та без зайвого стресу (принаймні так здавалося). 

Моїй комісії пощастило з кількома чудовими флайтам італійських білих (Pinot Grigio, Garganega, Fiano, Cataratta, Insolia), свіжими, фруктовими та витонченими рожевими ігристими від DO Cava, чудовими Альбаріньо та дуже елегантними Темпранільо з Ріохи, а також надзвичайно різноманітними та високоякісними винами з Португалії, де мої абсолютні фаворити – купажі з Alicante Bouschet, котрий є «батьком» важливого українського червоного сорту Одеський чорний. 

SHABO

Згадуючи українські вина, хочу привітати наших медалістів: виноробню SHABO Winery, одного із лідерів українського виноробства, що отримала кілька нагород: Limited Edition Muscat Ottonel натурально напівсолодке 2021 — золота медаль; Cabernet Reserve 2022 — золота медаль; Grande Reserve Cabernet-Merlot — 2022 золота медаль та Best of Show Ukraine; Limited Edition Cabernet-Merlot (кахетинська технологія / витримано в квеврі) 2022 — срібна медаль. Шато Чизай, чудова виноробня із Закарпаття, здобула золото за особливе десертне вино Троянда Карпат 2021 (витримка 24 місяці) та срібло за новий випуск Троянда Карпат Червоне. Молода й талановита одеська виноробня Odesos Winery здобула золото за Cabernet Sauvignon Reserve 2021. 

MARCHE IGT SANGIOVESE

Також хотілося б відзначити італійську виноробню з Марке Tenuta Manoylo (Societa Agricola Morescо), що отримала Grand Gold і титул Best of show Marche за Marche IGT Sangiovese 2021 та срібло за Falerio DOC Pecorino 2021. Ми особливо раді відзначити успіх цієї виноробні, оскільки вона є номінантом Wine Travel Awards, а також тому, що нинішніми власниками цього маєтку є родина Манойло з України. 

Я сподіваюсь, що в майбутньому все більше українських виноробень братимуть участь у конкурсах MUNDUS VINI і принесуть Україні ще більше нагород. Мені було дуже приємно зустріти моїх дорогих колег з команди та журі конкурсу на стенді Wines of Ukraine на ProWein та організувати для них експрес-дегустації наших вин. Їхня думка, поради та оцінки є надзвичайно важливими для українських виноробів. Щиро дякую, сімʼя MUNDUS VINI!»

MUNDUS VINI

Photo Credit: AD LUMINA

Протягом шести днів у Нойштадті, Німеччина, відбувалась велика дегустація, яка залучила понад 250 винних експертів із 55 країн. Цей конкурс, що проходить двічі на рік у самому серці Пфальца, другого за величиною виноробного регіону Німеччини, презентував цього разу вина з 45 країн, серед них — вина з маловідомих виноробних країн, таких як Узбекистан (одна срібна […]

Дегустація місцевих сортів винограду Кіпру з винними експертами в Бургундії

Xynisteri, Maratheftiko, Agiorgitiko і Lefkada неможливо знайти на полицях винних магазинів і супермаркетів Бургундії. Багато винних ентузіастів і експертів не знайомі з цими сортами, що робить першу дегустацію ще більш особливою. Своїм досвідом з нашими читачами поділилася Олександра Григор’єва, кореспондент Drinks+ у Бургундії.


Бургундці пишаються своїм високоякісним вином (у якого, правда, є свої переваги), але досить важко знайти хороший вибір вин із сусідніх країн, таких як Італія чи Іспанія, або іноді, навіть, з інших французьких виноробних регіонів, не кажучи вже про більш віддалені землі. Але якщо хтось хоче відкрити для себе вина світу та відточити свої дегустаційні навички живучи в Бургундії є безліч можливостей, (які, до речи, активно працюють із початку пандемії Covid): електронні дегустації, онлайн-семінари чи майстер-класи, онлайн-дослідження та доставка вина. Принаймні, я до цього вдаюся, оскільки не завжди є можливість подорожувати.

Під час мого нещодавнього онлайн-дослідження ринку я була зачарована Кіпром, його бутиковими виноробнями та місцевими сортами винограду, які складають близько 90% усіх кіпрських виноградників. Кіпр розташований ближче до Азії, у регіоні Левант. Історично склалося так, що Левант був осередком цивілізації протягом тисячоліть, але з приходом Османської імперії на Кіпрі спостерігався занепад винного виробництва. Наразі виноробство у регіоні набуває все більш позитивного обороту. Наявність старовинних місцевих сортів винограду, виноградарство на великих висотах та інноваційні методи виноробства тепер відіграють важливу роль у виробництві вин із виразною індивідуальністю, розповідаючи нам свою дивовижну історію.

Tasting native grape varieties of Cyprus

У своїй статті «The Rise of Cypriot Wine» Деметрі Волтерс (Demetri Walters) MW дає гарний огляд апеллясьонів. Рада з виноробних продуктів Кіпру дотримується правил Європейського Союзу при створенні системи апеллясьонів вин країни. Існує сім захищених найменувань походження (PDO) і чотири захищених географічних зазначення (PGI). PGI представляють основні виноробні регіони Кіпру: Лефкосія (Нікосія), Лемесос (Лімасол), Ларнака (Ларнака) і Пафос (Пафос). Щоб мати право на PGI, вина повинні містити принаймні 85% винограду з певного географічного зазначення. Виноградні лози мають бути не менше чотирьох років, а врожайність обмежена від 55 до 70 гектолітрів на гектар залежно від сорту винограду. Мінімальний вміст алкоголю в червоних винах повинен становити 11%, а в білих – 10%.

Сім PDO включають Commandaria, Krasochoria Lemesou, Krasochoria Lemesou-Afames, Krasochoria Lemesou-Laona, Laona-Akama, Vouni Panayia-Ampelitis і Pitsilia. Кожен PDO має суворі критерії висоти в діапазоні від 400 до 1400 метрів. Виноградні лози повинні бути не менше п’яти років, а врожайність обмежена від 36 до 45 гектолітрів на гектар залежно від сорту. Мінімальний вміст алкоголю для червоних сортів становить 12%, а для білих – 11%.

Tasting native grape varieties of Cyprus

Я знайшла The ‘Anama Concept, бутикову виноробню, що розташована посеред густого соснового лісу в Літродонтасі, за 30 хвилин їзди від Нікосії чи Ларнаки. В мене випала нагода поговорити за допомогою відео з Лефтерісом Мохіанакісом (Lefteris Mohianakis), енологом, керуючим директором, і Крістіною Апостолу (Kristina Apostolou), креативним директором, які люб’язно показали мені виноробню (онлайн) та розповіли про свій підхід до виробництва вина. Напевно, це був мій перший віртуальний візит до виноробні.

Кіпр може похвалитися відмінною геологічною особливістю з широким діапазоном ґрунтів, навіть на одній ділянці землі. Ще один унікальний аспект – відсутність на острові долин, замість них там безліч схилів. Зважаючи на це, замість того, щоб обмежувати свої виноградники одним терруаром поблизу виноробні, The ‘Anama Concept взяли на себе ініціативу орендувати та придбати старі виноградники, розкидані по всьому острову. Вирощування, догляд і збір урожаю виконуються вручну, винороби наголошують на контролі якості з самого початку та забезпеченні індивідуальної уваги до кожного виноградника. Зобов’язання власників поширюється на мінімізацію використання хімічних речовин і дотримання екологічного та сталого підходу. Усі продукти суворо обмежені в кількості (приблизно 1000 пляшок на етикетку), що дозволяє їм зберегти високу якість, а також автентичність кожного продукту, який вони виробляють.

Отримавши свої вина з Кипру, я вирішила провести невелику дегустацію разом із Річардом Фуснером (Richard Fussner), колишнім міжнародним сомельє, а нині директором Château du Clos de Vougeot, і Джеффом Берроузом (Jeff Burrows), який має диплом WSET та веде відзначений нагородами винний блог Food Wine Click.

Перше, що ми помітили, це те, що вина мають помітну екстракцію і текстуру для досить низького об’ємного вмісту алкоголю (ABV). Білі та червоні можуть гідно представити Кіпр і знайти своїх споживачів за кордоном.

 ‘Anama Head In The Skies 2021, Xynisteri White Dry, Vegan, 11% vol

Олександра Григор’єва: блідо-жовтий колір із золотистим блиском. Перший ніс фруктовий і пікантний; другий аромат розвивається до білих персиків, стиглих зелених яблук, лимонів, свіжих груш та абрикосів, за якими слідують чарівні квіткові ноти. Свіже, гарної інтенсивності, привабливе тіло з середнім плюсом. Вино дуже хорошої якості.

‘Anama Head In The Skies 2021, Xynisteri-Maratheftiko Rosé Dry, Vegan, 11% vol

Джефф Берроуз: Середній рожево-помаранчевий колір. Ніс середньої інтенсивності з ароматами полуниці та кавуна. Середня кислотність, м’який рот з низькою інтенсивністю та складністю; м’який, але короткий фініш. Гарна якість.

‘Anama Oak Fermented 2021, Maratheftiko-Agiorgitiko Rosé Dry, ферментоване у французьких та американських старих барріках, Vegan, 12% vol

Річард Фуснер: Насичений рожевий колір, що нагадує Bordeaux Clairet. Фруктовий ніс з відтінком дуба. М’яка текстура. Йому не вистачає свіжості і дозрівання. Смак з легкою гірчинкою. Для цього вина може бути складно знайти привід і поєднати його. Незвично для західноєвропейського споживача.

‘Anama Maratheftiko – Oak Matured 2021 Red Dry, витримується у вживаних французьких та американських барріках 16 місяців, Vegan, 13% vol

Джефф Берроуз: Глибокий рубін. Виражена інтенсивність. Сосна, кріп, чорниця; дикі, тваринні натяки. Середня кислотність, високі таніни, середнє тіло. Фрукти ховаються за дубом. Сьогодні добре, але з віком розвиватиметься краще.

Річард Фуснер: Гарний кольоровий екстракт. Нос: дикий червоний фрукт, тваринні аромати, спеції. Інтенсивний рот з нотами чорних фруктів та диму. Приємна стійкість аромату. Хороший потенціал для старіння.

‘Anama Lefkada – Oak Matured 2021 (Red dry), 24 місяці у французьких та американських дубових барріках, Vegan, 13,5% vol

Олександра Григор’єва: Насичений пурпурний. Яскравий аромат стиглих червоних фруктів (слива, вишня), ягід і спецій (перець, гвоздика), кокос. Інтенсивні таніни, добре структуроване середнє тіло, свіжість із середньою кислотністю та досить довгим післясмаком. Підходить для старіння. Це вино має характер, амбітне.

‘Anama Vintage 2013

Стигле солодке вино, вироблене з винограду, вирощеного на сонці, згідно з природним протоколом вініфікації. 100+ річні виноградні лози місцевих сортів Mavro & Xinisteri, розташовані вздовж схилів Zoopigi (висота 1100+ м).

Дата виходу: березень 2019

Загальний обсяг виробництва: 1678 пронумерованих пляшок

Термін витримки в дубовій бочці: 5 років

Потенціал подальшої витримки в пляшці: 40+ років

Алкоголь: 14% .

Фото: Lefteris Mohianakis, Kristina Apostolou, The ‘Anama Concept‘s Visual Journals

Xynisteri, Maratheftiko, Agiorgitiko і Lefkada неможливо знайти на полицях винних магазинів і супермаркетів Бургундії. Багато винних ентузіастів і експертів не знайомі з цими сортами, що робить першу дегустацію ще більш особливою. Своїм досвідом з нашими читачами поділилася Олександра Григор’єва, кореспондент Drinks+ у Бургундії. Бургундці пишаються своїм високоякісним вином (у якого, правда, є свої переваги), але […]

Red Bull Curuba Elderflower – свято літа

Новий напій наповнений нотами маракуї та персика, в ароматі свіжі квіти бузини. «Все це створює пікантний вибух літніх ароматів», – коментують виробники.


Австрійська компанія Red Bull GmbH, яка відома виробництвом енергетичних напоїв, представила шанувальникам новинку – Red Bull Curuba Elderflower.

«Яскрава банка салатового кольору, що побачила світ 11 березня 2024 року, стане ідеальним літнім аксесуаром; подарунком шукачам гострих відчуттів та любителям пригод, які хочуть урізноманітнити своє насичене літо та забезпечити енергією усі свої літні заходи», – так говорять про свій новий продукт виробники «червоного бика».

Red Bull Curuba Elderflower рекомендують міксувати з полуничним лікером і улюбленим бітером та подавати із льодом.

Джерело: vergemagazine.co.uk
Фото: vergemagazine.co.uk

Новий напій наповнений нотами маракуї та персика, в ароматі свіжі квіти бузини. «Все це створює пікантний вибух літніх ароматів», – коментують виробники. Австрійська компанія Red Bull GmbH, яка відома виробництвом енергетичних напоїв, представила шанувальникам новинку – Red Bull Curuba Elderflower. «Яскрава банка салатового кольору, що побачила світ 11 березня 2024 року, стане ідеальним літнім аксесуаром; […]

«Тельті Курук» від Big Wines – золото на Berliner Wine Trophy

На своїй сторінці у фейсбуці Наталія Бурлаченко, СЕО української компанії Big Wines і номінантка премії Wine Travel Awards (за яку до речі, запрошуємо проголосувати до 31 березня! Nataliia Burlachenko – Wine Travel Awards) повідомила, що перше біле вино від з українського сорту винограду Тельті Курук отримало визнання і золоту медаль на міжнародному конкурсі Berliner Wine Trophy2024 в Німеччині.

Нагадаємо, Berliner Wine Trophy – це найбільший у світі винний конкурс, що проходить під патронатом OIV. Перший досвід стався рівно 20 років тому. Відтоді берлінське змагання вин тримає вищу планку фахової оцінки вина. BWT щороку збирає найбільш активних виробників і дистриб’юторів з усього світу, а оцінювання понад 14 тисяч зразків проводять 400 суддів.
Big Wines

«Тельті Курук» від Big Wines, з точки зору дизайну, є також видатним витвором мистецтва – продовженням колекції, створеної в колаборації з геніальним – без перебільшення! – українським художником Іваном Марчуком.

Big Wines

«Тельті Курук» від Big Wines є черговою талановитою роботою київського енолога Артема Тарана, спільно з яким власники не так давно заснованої компанії вже створили видатне українське вино «Одеський Чорний», яке здобуло вже кілька вищих нагород міжнародних конкурсів.

Big Wines

Наталія Бурлаченко перемогу і золоту медаль для «Тельті Курук» від Big Wines на Berliner Wine Trophy прокоментувала так: «Ми не очікували на таку високу оцінку! Хоча і сподівалися, звісно )) Тепер дуже пишаємося результатом, і будемо далі працювати з цим унікальним сортом. Сподіваємося, прихильники наших вин  (а таких вже чимало, навіть попри те, що Big Wines – дуже молода компанія) гідно оцінять гармонію змісту цього вина і його мистецької зовнішності».

Big Wines

На своїй сторінці у фейсбуці Наталія Бурлаченко, СЕО української компанії Big Wines і номінантка премії Wine Travel Awards (за яку до речі, запрошуємо проголосувати до 31 березня! Nataliia Burlachenko – Wine Travel Awards) повідомила, що перше біле вино від з українського сорту винограду Тельті Курук отримало визнання і золоту медаль на міжнародному конкурсі Berliner Wine Trophy2024 в Німеччині. Нагадаємо, Berliner […]

Дегустація Wine Travel Awards у світі сталого розвитку

ProWein, відома виставка вин у Дюссельдорфі, представляє низку дегустацій і подій, призначених для професіоналів галузі. В цьому році, серед них — унікальна подія The Wine Travel Awards Tasting Around the Sustainable World під назвою Weinland. Захід відбудеться у вівторок, 12 березня 2024 року, о 14.00, це буде справжня подорож різноманітними куточків світу вина.


Теоретичним «аперитивом» дегустації стане блискучий виступ професора, доктора Гергея Сольнокі (Gergely Szolnoki) з Університету Гайзенхайма, вже третій рік поспіль члена журі WTA, який розгляне питання: де починається і де закінчується стійкий винний туризм; які конкретні заходи найбільш ефективно сприяють сталому розвитку сектора винного туризму; які основні рушійні сили та навпаки бар’єри існують для впровадження сталого винного туризму. Висновки та конкретні рекомендації, викладені в презентації, ґрунтуються на досвіді дослідження, участь у якому брали понад 1500 виноробень у 42 країнах.

Szolnoki 


На дегустації Wine Travel Awards будуть представлені шість видатних зразків з різних куточків винної планети: вина та спиртні напої п’яти членів ком’юніті. Ці виноробні з різних країн втілюють усталені моделі бізнесу та виробництва.

TENUTA MANOYLO

Почнемо з Італії. Виноробня Tenuta Manoylo розташована у знаменитому регіону Марке, у самому центрі адріатичного узбережжя Італії, який цінують як винні критики, так і ентузіасти.

Tenuta Manoylo

Нещодавно, вино яке буде представлено на дегустації The Wine Travel Awards Tasting Around the Sustainable World, отримало срібну медаль на весняній сесії MUNDUS VINI 2024, яка ознаменувала його дебют на міжнародній арені.

Passo Del Borgo Falerio DOC Pecorino 2021, Silver MUNDUS VINI 2024

Tenuta Manoylo

  • Зовні: Солом’яно-жовтий колір із золотистими відблисками та ніжними зеленуватими відтінками.
  • Ніс: Глибокий і багатий букет з елегантною структурою. Інтенсивні ноти білих квітів та стиглих фруктів, що супроводжуються легкими відтінками ванілі та бальзамічного оцту.
  • Смак: структурований з вираженим трав’янистим ароматом. Виявляє хорошу кислотність, насичений, соковитий, приємно мінеральний, зі стійким смаком.
  • Поєднання: Ідеально доповнює рибні страви та підходить до різотто з морепродуктами.
  • Виноград: 100% Pecorino.
  • Вміст алкоголю: 13,50%.
  • Урожайність з гектара: близько 70 центнерів.
  • Щільність рослин: 4000 лоз на гектар.
  • Вік виноградника: 6 років.
  • Область виробництва: Мореско.
  • Середня висота: 100-200 метрів над рівнем моря.
  • Тип ґрунту: середньої текстури, тяжіє до глини.
  • Збір врожаю: кінець серпня, початок вересня. Відібрані вручну і відразу транспортуються в підвал для переробки.
  • Техніка вініфікації: м’яке пресування з наступним негайним зниженням температури. Ферментація в сталевих резервуарах при контрольованій температурі від 12 до 15 °C.
  • Витримка: спочатку дозрівання в сталевих ємностях, потім частково в цементних ємностях і 20% в дерев’яних тонно.

JIDVEI

Наступна зупинка приведе нас до Румуї, де ми дослідимо виноградники Вайнланда. Ми представляємо відвідувачам заходу два видатних вина з одного із найпривабливіших історичних регіонів Румунії. У феодальну епоху виноградники в самому центрі Трансільванії називали Вайнланд – країна вина, країна казкових замків і укріплених саксонських храмів.

Jidvei – це 75 років традицій, сімейна історія, сплетена з  пристрасті, майстерності та технологій.

Jidvei

Компанія Jidvei стала першим виробником вина в Румунії, що увійшов до ТОП-100 преміальних брендів вина та спиртних напоїв світу 2023 року за версією Luxury Lifestyle Awards, поряд із найпрестижнішими та найціннішими світовими брендами. Добірка включала приблизно 1000 компаній із Франції, Італії, Іспанії, Аргентини, Чилі, Австралії, Ірландії тощо. Для сімейного бізнесу, який цінує дух Трансільванії та репутацію виноградарства Румунії, це є джерелом гордості.

Jidvei, найбільший виробник вин із захищеним найменуванням походження в Румунії. Компанія володіє найбільшою плантацією виноградників у Румунії та Європі – 2500 га. У портфелі Jidvei понад 70 марок. Компанія здобула понад 1000 медалей на найважливіших національних та міжнародних змаганнях.

Jidvei

Jidvei прагне постійно вдосконалювати виробничі процеси, скорочувати викиди вуглецю та зберігати природні ресурси. У 2005 році компанія заснували першу приватну виноградарську школу в Румунії, де виробляється виноградний посадковий матеріал з високою біологічною цінністю.

Mysterium Rosé Brut Vintage 2021

Понад 60 років Jidvei виробляє ігристі вина традиційним методом. Mysterium Rosé Brut Vintage 2021 – це ігристе вино світлого лососево-рожевого кольору, отримане традиційним методом з вініфікованого рожевого винограду Pinot Noir. Делікатна інтенсивність запаху поєднує первинні ноти червоних фруктів, особливо вишні та полуниці, з тонкими нотами тіста та бріошів, характерних для часу, проведеного на дрібному осаді. Висока кислотність ідеально збалансована рівнем цукрів і щедрою кремовою текстурою. Ніжні смаки полуничного тарту та тонкі нотки малини та травневої вишні роблять Mysterium Rosé Brut 2021 чудовим ігристим вином.

  • Зовні: світло-лососево-рожевий.
  • Аромат: червоні фрукти, вишня і полуниця, тонкі нотки тіста і бріоші.
  • Смак: кремова текстура, висока кислинка, терпкість полуниці, малини та вишні.
  • Спирт: 12%.
  • Смаковий профіль: брют.
  • Рівень цукру: 8 г/л.
  • Загальна кислотність: 6,7 г/л.
  • Ручний збір врожаю.
  • Бродіння – в присутності відбірних дріжджів, температура бродіння 10-12°C.
  • Тривалість процесу бродіння 25-30 днів.
  • Дозрівання – мінімум 36 місяців, на дрібному осаді.

Eiswein Jidvei 2018 

Jidvei 

Воістину золоте вино – втілення досконалості у кожному аспекті. Виноград сорту Traminer Roz збирають після морозних ночей на початку зими для отримання дорогоцінного десертного вина з відтінками стиглого меду, золотистим або яскраво-янтарним кольором і нотами жовтого кавуна, манго, абрикосів та айви.

  • Зовні: колір прозорий, від золотистого до яскраво-янтарного
  • Аромат: абрикоси, айва, мед
  • Смак: жовтий кавун, манго, абрикоси, айва, зрілий мед
  • Спирт: 11,05%
  • Смаковий профіль: солодкий
  • Залишковий цукор: 184 г/л
  • Загальна кислотність: 5,92 г/л
  • Об’єм: 0,375 л
  • Ручний збір врожаю
  • Мацерація шкіри, 6-8 годин
  • Бродіння: в присутності відбірних дріжджів, при температурі 18°C – 20°C
  • Дозрівання: в резервуарах з нержавіючої сталі, мінімум 6 місяців, на дрібному дріжджовому осаді
  • Розлив: через 6 місяців після закінчення спиртового бродіння.

SHUMI WINERY

Shumi Winery знаходиться в Грузії, колисці виноробства, має глибокі грузинські винні традиції та прагне бути сполучною ланкою між минулим, з 8000-річною історією виноробства, і майбутнім виноробства Грузії. «Ми віримо, що традиції та сучасність повинні йти рука об руку, дозволяючи нам міцно стояти на наших коренях, дивлячись у майбутнє з креативністю», – кажуть у компанії.

Shumi

З 1997 року Shumi Winery створює продукцію, яка є втіленням найкращих терруарів, використовуючи традиційні грузинські методи виноробства в поєднанні з сучасними техніками. Сьогодні це одна з провідних виноробних компаній Грузії з 200 га виноградників, сучасною виноробнею, яка гармонійно використовує нержавіючу сталь, дуб і квеврі. Також компанія відкрила музей, де зберігаються унікальні артефакти, які були знайдені під час будівництва виноробні. А відзначений нагородами туристичний комплекс – є предметом гордості всієї країни.

Salome Single Vineyard 2013

Теруар Salome розташований в історичній місцевості Didkure, в Napareuli PDO, яке в минулому належало царям Грузії та принцу Олександру Чавчавадзе.

Ці 1,9 га складаються з 25 літніх виноградних лоз Saperavi, зі щільністю 2650 лоз/га, з максимальною продуктивністю 30 HL/га. Виноградник розташований на південному, делювіальному, багатому корисними копалинами схилі Кавказьких гір, на лівому березі річки Алазані, на висоті 450 м над рівнем моря, в оточенні дикої природи.

  • Зовні: насичений фіолетовий кольор.
  • Аромат: червоної та чорної вишні з нотками ожинового варення.
  • Смак: має насичене тіло, добре збалансоване, зі смаком еволюції чорної та червоної фруктової шкіри, лісової підстилки, зі стиглими, повністю інтегрованими танінами, добре збалансованою кислотністю, що забезпечує тривалий смак.
  • Бродіння протікає при 23-28С, з pigéage.
  • 12 днів мацерації, перед яблучно-молочним бродінням.
  • Яблучно-молочне бродіння і витримка проводяться в нових дубових бочках об’ємом 225 л протягом 11 місяців.
  • 100% Saperavi.

RUTA

Напій – уособлення сильного та яскравого характеру України. У листопаді 2023 року бальзам RUTA взяв участь у відомому міжнародному конкурсі CRAFT SPIRITS AWARDS, який проходив у Лондоні. На цьому конкурсі унікальний трав’яний бальзам став одним із переможців і отримав золоту медаль. Авторкою бальзаму є Оксана Левченко.

RUTA balm

RUTA – це крафтовий бальзам, створений з 96 найкращих рослин, зібраних з різних куточків нашої прекрасної України. Багато з цих рослин здавна відомі своїми магічними властивостями, які дарують силу і захист. Бальзам виготовлений шляхом спиртової мацерації ягід, квітів, трав, коренів і прянощів. Далі йде процес купажування з додаванням води, високоякісного спирту та цукрового сиропу. Бальзам не містить барвників і ароматизаторів. Вміст алкоголю: 36%. Це класичний дижестив. Бальзам не піддається холодній фільтрації, щоб зберегти всі відтінки смаків і ароматів, які дарує нам природа.


TAYLOR`S

Останній пункт подорожі – Португалія та її Taylor’s Historical Collection III The Mallet.

Taylor’s Historical Collection III The Mallet

Taylor’s

Цей особливий портвейн Reserve Tawny Port створений із суміші червоного винограду, вирощеного в долині Дору в Португалії та витриманого в невеликих дубових бочках.

Унікальне вино представлено в історичній пляшці 18 століття та доставляється в ексклюзивній дерев’яній коробці.

Taylor’s Historical

Портвейн має глибокий, цегляно-червоний колір з червоним відтінком і стиглий складний аромат, який містить ніжні нюанси сливи, інжиру, марципану та ірису; елегантний відтінок сигарної коробки, кедра та шкіри, що надає аромату екзотичний відтінок. Смак інтенсивний і вишуканий, з спокусливою повнотою, м’якістю і округлістю, а також нотами фруктового торта і свіжої сливи. Ці аромати супроводжуються тонкими, добре інтегрованими танінами та довгим приємним післясмаком.

Taylor’s зосереджується на якості та інноваціях. Вина компанії витримуються десятиліттями і отримали високу оцінку від Роберта Паркера (Robert Parker). Taylor’s особливо відома своїми старовинними портвейнами, які час від часу розливаються у спеціальні ємності, наприклад – Very Very Old Tawny Port для платинового ювілею королеви Єлизавети II.


Вітаємо та ласкаво просимо на івент WTA на ProWein!

Вівторок, 12 березня 2024 року, о 14.00,

зал 13, стенд F100.

ProWein, відома виставка вин у Дюссельдорфі, представляє низку дегустацій і подій, призначених для професіоналів галузі. В цьому році, серед них — унікальна подія The Wine Travel Awards Tasting Around the Sustainable World під назвою Weinland. Захід відбудеться у вівторок, 12 березня 2024 року, о 14.00, це буде справжня подорож різноманітними куточків світу вина. Теоретичним «аперитивом» […]

Tenuta Manoylo. Зірка в короні Марке

Нова італійська виноробня  здобула вищі нагороди Grand Gold, the Best of Show Marche та  Silver на конкурсі MUNDUS VINI 2024.


Результати MUNDUS VINI Spring Tasting 2024 щойно облетіли світ. І Wine Travel Awards вітає перших переможців – членів свого яскравого міжнародного комьюніті. Практично «Відкриттям року» для нас стала італійська Tenuta Manoylo Tenuta Manoylo – Wine Travel Awards з регіону Марке, яка щойно зробила перші кроки на світовій арені. І ось гучна перемога – дві найвищі нагороди: Grand Gold – 2021 Marche IGT Sangiovese; Silver –  2021 Falerio DOC Pecorino. Крім того, Tenuta Manyolo одержала на Mundus Vini the Best of Show Marche за своє чудове 2021 Marche IGT Sangiovese.

Tenuta Manoylo

Вина Tenuta Manoylo були створені, щоб продемонструвати продукцію регіону, який з часів Піценума та Стародавнього Риму славився виробництвом вишуканих вин та олії, відомих у всьому Середземномор’ї та Європі. Сьогодні, після десяти років наполегливих робіт, поєднуючи інноваційні технології з давніми традиціями виноробства, Tenuta Manoylo пропонує свої творіння тим, хто прагне насолоджуватися неповторним смаком місцевих вин і краєвидами, що застигли у часі. Виноградники Tenuta Manoylo розкинулися в серці регіону Марке – на мальовничих пагорбах, що оточують середньовічне село Мореско та річку Асо. Тут, між горами та морем, клімат – із ніжною весною і м’якою осінню та спекотним літом, пом’якшеним Адріатикою, – особливо сприятливий для вирощування винограду.

Tenuta Manoylo

Високого класу цим винам додала участь у їх створенні талановитого енолога Луїджі Костантіні. Це один з найавторитетніших виноробів Італії, президент Assoenology Marche. Він народився в цих місцях і вже 45 років працює виключно з локальними винами, бо вбачає в них величезний потенціал. Об’єднавши зусилля з власниками Tenuta Manoylo та унікальними даними терруару, Луїджі Костянтіні вдалося створити лимітований пул блискучих вин на цій виноробні.

Tenuta Manoylo

В цьому році власниками було вирішено вийти на міжнародну арену. І ось перший конкурс, в якому взяли участь вина Tenuta Manoylo, – і дві найвищі нагороди. Наведемо дані про теруар та характеристики переможців.

MARCHE IGT SANGIOVESE 2021, Grand Gold MUNDUS VINI 2024

MARCHE IGT SANGIOVESE

  • Колір: рубіново-червоний з м’якими фіолетовими відблисками.
  • Ніс: інтенсивний, складний букет з ефірним підліском, стиглими червоними фруктами та пряними нотами. Елегантний і гармонійний, з легкими бальзамічними тонами старіння деревини.
  • Смак: сухий, пікантний, теплий і фруктовий, м’який і вишуканий. Наповнений елегантними та збалансованими танінами і низьким вмістом залишкового цукру, що забезпечує пікантність та стійкий посмак із бальзамічним та пряним третинним ароматом.
  • Вміст алкоголю: 15,00%
  • Район виробництва: Мореско
  • Сорти: Санджовезе, Каберне Совіньон, Гренаш, Сіра, Мерло
  • Середня висота: 100-200м над рівнем моря
  • Ґрунт: середньої текстури, схильної до глини
  • Щільність лоз: 4000 лоз на гектар
  • Урожайність з гектара: близько 60 ц
  • Збір врожаю: з середини вересня до кінця жовтня. Відібрані вручну ягоди відразу транспортуються в підвал для переробки.
  • Ферментація: в сталевих резервуарах при контрольованій температурі від 18 до 24 °C. Мацерація шкірки від 15 до 25 днів залежно від сорту винограду.
  • Дозрівання: в цементних резервуарах протягом 8-9 місяців з подальшою витримкою в деревині (15 і 30 гл бочки + тонно + барріки) протягом 14 місяців. Розливається не раніше, ніж через рік після виробництва і витримується в пляшці не менше 3 місяців.

MARCHE IGT SANGIOVESE


FALERIO DOC PECORINO 2021, Silver MUNDUS VINI 2024

FALERIO DOC PECORINO

  • Сорт: 100% Пекоріно
  • Вміст алкоголю: 13,50%
  • Урожайність з гектара: близько 70 ц
  • Система обрізки: Гюйо
  • Щільність лоз: 4000 на гектар
  • Вік виноградника: 6 років
  • Область виробництва: Мореско
  • Середня висота: 100-200м над рівнем моря
  • Тип ґрунту: середньої текстури, тяжіє до глини Збір врожаю: кінець серпня, початок вересня. Відібрані вручну ягоди швидко транспортуються на переробку.
  • Техніка вініфікації: м’яке пресування з наступним негайним зниженням температури. Ферментація в сталевих резервуарах при контрольованій температурі від 12 до 15 °C.
  • Витримка: спочатку дозрівання в сталевих ємностях, потім частково в цементних ємностях і 20% в дерев’яних тонно. Розливається в пляшку через рік витримки.

FALERIO DOC PECORINO


Команда Wine Travel Awards з гордістю повідомляє, що матиме честь представляти Tenuta Manoylo  у рамках форуму ProWein: The Wine Travel Awards Tasting Around the Sustainable World (hall 13, booth F100; 12 березня, 14.00), а також на своєму стенді на Vinitaly 14-17 квітня.

СЕО Wine Travel Awards та суддя MUNDUS VINI Spring Tasting 2024 пані Ірина Дьяченкова так прокоментувала цю колаборацію з Tenuta Manoylo: «Це захоплюючий досвід і почесна місія – відкривати світові таку перспективну виноробню, справжню перлину з, на наш погляд, малозвіданого італійського регіону Марке. Ми запрошуємо усіх цінителей вина, байєрів та дистриб’юторів, рестораторів та колекціонерів звернути увагу на вина Tenuta Manoylo. Вони справді варті оцінки найдосвідченіших профі – впевнена, що одержана медаль Grand Gold – лише перший крок на славному шляху, який сьогодні розпочинає ця виноробня. І я пишаюся, що ці перші кроки її засновники роблять разом з проєктом Wine Travel Awards».

Нова італійська виноробня  здобула вищі нагороди Grand Gold, the Best of Show Marche та  Silver на конкурсі MUNDUS VINI 2024. Результати MUNDUS VINI Spring Tasting 2024 щойно облетіли світ. І Wine Travel Awards вітає перших переможців – членів свого яскравого міжнародного комьюніті. Практично «Відкриттям року» для нас стала італійська Tenuta Manoylo Tenuta Manoylo – Wine Travel […]

Кафе на честь загиблого героя

У Харкові відкрито кафе «Паломник». Саме таким був позивний 26-річного Андрія Авілова, професійного бармена, який з першого дня війни став на захист нашої країни.


Адвокат Олена Авілова, мати Андрія Авілова, професійного бармена, який загинув 7 вересня 2022 року під час звільнення міста Балаклія – здійснила давню мрію сина і відкрила кав’ярню, назвою якої став його позивний – «Паломник».

На захист держави Андрій став 26 лютого 2022 року, був водієм, потім – штурмовиком-кулеметником. Однак свій перший військовий досвід хлопець отримав ще у 2014 році…

Юриста за освітою, Андрія більш приваблювала кар’єра бармена, він працював у кав’ярнях та ресторанах Харкова і мріяв про власний заклад.

Стіни кав’ярні «Паломник» увішані світлинами наших захисників, на одній стіні – кольорові, це військовослужбовці, які продовжують боронити Україну, на іншій – чорно-білі портрети… Сюди приходять випити кави або чаю, подивитися в очі парням на світлинах, помовчати та подумки подякувати за те, що ми можемо пити цю каву або чай, бачити небо і мріяти про щось заповітне, що обов’язково здійснимо після нашої Перемоги.

Вічна пам’ять загиблим, честь і слава живим героям!

Кафе «Паломник» знаходиться за адресою: м. Харків, пр. Науки, 19

Фото: https://www.facebook.com/profile.php?id=100091978050246

У Харкові відкрито кафе «Паломник». Саме таким був позивний 26-річного Андрія Авілова, професійного бармена, який з першого дня війни став на захист нашої країни. Адвокат Олена Авілова, мати Андрія Авілова, професійного бармена, який загинув 7 вересня 2022 року під час звільнення міста Балаклія – здійснила давню мрію сина і відкрила кав’ярню, назвою якої став його […]

Смачні «коти» – гарний настрій

9 лютого у Тель-Авіві відбувся унікальний захід від Ейнат Кляйн та Андрія Макаревича – дегустація двох нових вин Einat Winery.


Як і завжди, дегустація вин от Ейнат Кляйн – це свято, поєднання музики та вина. Ось і цього разу  яскравий івент подарував гостям не тільки задоволення від ароматного вина та класного джазу, кожен, хто відвідав унікальний вечір, забрав із собою шматочок радості і промінчик світла.

За вміст пляшок відповідала Ейнат Кляйн – номінант та переможець публічного голосування Wine Travel Awards 2022-2023 у Wine Guide/Top Guide, суддя WTA, а за ексклюзивне оформлення етикеток – Андрій Макаревич. Кожна пляшка пронумерована та є колекційною річчю.

Ейнат Кляйн

«Це був, безумовно, наймасштабніший з усіх наших винних заходів – близько 500 гостей! Просто неймовірно. Величезна кількість старих друзів, нових знайомих і просто чудових глядачів та поціновувачів!», – каже Ейнат Кляйн.

На цей раз «котів» звали «Lonely Cat 2020» та «3 Other Cats 2020». Перше – моносортове із сорту Petit Verdot, який в основному використовується в класичних бордоських асамбляжах. Винні експерти кажуть, що і в Ізраїлі дуже мало моносортових вин із Petit Verdot. Але Einat Winery знає чим здивувати вайнловерів. Друге вино – бленд із трьох сортів винограду: Marselan, Cabernet Sauvignon та Carignan.

Einat Winery

«Цей вечір увійде до нашої історії як винна пригода з одним і трьома котами», – коментують вечірку гості.

І немає сумніву, що всі вже чекають наступні дегустації. До речі, вони вже заплановані. Де? В Ашдоду (21 березня) та Хайфі (22 березня). Буде багато вина, багато смачних закусок та багато гарної музики. Але головне – унікальна атмосфера, яка завжди панує на івентах від Ейнат Кляйн та Андрія Макаревича.

Фото: Alex Lapiner

9 лютого у Тель-Авіві відбувся унікальний захід від Ейнат Кляйн та Андрія Макаревича – дегустація двох нових вин Einat Winery. Як і завжди, дегустація вин от Ейнат Кляйн – це свято, поєднання музики та вина. Ось і цього разу  яскравий івент подарував гостям не тільки задоволення від ароматного вина та класного джазу, кожен, хто відвідав […]

Villa Tinta – 25 кРОКІВ на шляху досконалості

Villa Tinta – провідна виноробня Одещини, заснована чверть століття тому Валерієм Антоновичем Тінтуловим, – пройшла великий шлях від сімейного бізнесу до відомого виробника в Україні, а також отримаао визнання на міжнародній арені.


Виноробне господарство, відоме під назвою «Винхол Оксамитне», було засноване в 1998 році в селі Оксамитне Болградського району Одеської області, на землях, де колись розташовувалося історичне виноробне шато графа Давидова.

Загальна площа виноградників становить майже 1000 га, з яких 550 га власні. Спочатку  на виноробні виробляли вина, що розливалися під марками інших брендів, а з 2017 року підприємство вивело на ринок власну колекцію вин: Villa Tinta, Tintarella, Tinta. Виноробня  і зараз разом з випуском власних марок, займається вирощуванням і продажем виноматеріалу компаніям-партнерам.

Villa Tinta розташована у долині озера Ялпуг. Цей унікальний теруар, є невід’ємною частиною успіху виноробні. Його благодатні ґрунти та помірний клімат ідеально підходять для вирощування винограду та виробництва вина.

У 2018 році Валерій Антонович Тінтулов разом з іншими виноробами долини озера Ялпуг долучився до створення одних з перших в Україні географічних зазначень PDO Yalpug для вин з сортів Одеський Чорний та Сухолиманський та однойменного PGI для вина з європейських сортів винограду.

Сьогодні виноробне підприємство  Villa Tinta очолюють сини Валерія Антоновича, який пішов з життя у 2020 році. Юрій та Костянтин гідно продовжують справу батька, ціллю життя якого було створення бренду українських вин високої якості, а також бажання розповісти історію свого краю болгарських переселенців через унікальний локальний продукт. Саме тому Villa Tinta від самого початку бере участь у проєкті «Дорога вина та смаку Української Бессарабії», і її двері завжди гостинно відкриті для гостей, що приходять з добрими намірами. Адже бували й інші…

У 2021 році власники Villa Tinta стикнулися з рейдерським захопленням свого підприємства. Невідомі особи захопили офіс та виноробню, що призвело до повної зупинки виробництва. Однак сім’я Тінтулових та колектив Villa Tinta виявили мужність та відновили свою діяльність, продовжуючи радувати шанувальників своїми винами, зберігаючи та розвиваючи успішну традицію виробництва вина, попри серйозні виклики і перешкоди.

Зараз, під час повномасштабної війни, постійної загрози ворожих обстрілів  Villa Tinta продовжує працювати – вирощувати виноград та виробляти чудові вина, працювати над їхнім удосконаленням та просуванням.

Незважаючи на триваючу війну, українські винороби приймають відвідувачів і презентують світові українську виноробну культуру на міжнародних майданчиках, зокрема на Wine Travel Awards, до дружнього ком’юніті якого Villa Tinta приєдналася  2023 році.

Лише за 2023 рік вина Villa Tinta взяли участь у понад 15 різних винних івентах, з них чотири міжнародні: ProWine, Vyno Dienos (Литва), London Wine Fair та Фестиваль молодого вина в Молдові. Крім того, Villa Tinta в пулі кращих представляла виноробство України в рамках торгової місії в Швеції. І, звичайно ж, на часі згадати принаймні останні досягнення Villa Tinta на авторитетних міжнародних конкурсах: 91 бал на IWSC; Gilbert and Gaillard wine competition – 6 медалей за 6 зразків(!), серед яких подвійне золото за «Каберне Вілла Тінта», золото за «Мерло» та «Одеський Чорний» і «Сухолиманське», срібло за «Шардоне».

На конкурсі Ukraine Wine&Spirits Awards 2023: у п’ятірку вин з найвищою нагородою увійшло Villa Tinta Ukrainian Liberty Wine Blend White, золото також одержали – VillaTinta Ukrainian Liberty Wine Blend Rose та ігристе Tintarella Muscato; срібло – Villa Tinta Ukrainian Liberty Wine Blend Red, а бронзу і високі бали – Tintarella брют, «Одеський Чорний», «Каберне», «Мерло», «Сухолиманське» та інші. Як стверджують власники – брати Тінтулови, цього сезону очікують червоні вина відмінної якості – з гарним потенціалом на майбутнє.

Вже незабаром у продажу з′явиться нове, яскраве ігристе вино Tintarella Brut Rose, яке днями презентувала Villa Tinta. Гарне, чисте рожеве вино виготовлене з сортів Піно Нуар та Сухолиманський. В ароматі відчувається поєднання ніжних нот червоних ягід, свіжість яблук та трохи квіткових тонів. Вино відрізняється приємним смаком з нотками полуниці і вершків. Tintarella Brut Rose створене, щоб дарувати радість і насолоду життям, має всі шанси стати на п′єдестал переможців поруч з іншими чудовими винами Villa Tinta.

Villa Tinta стала символом стійкості, якості та збереження традицій. Її історія є свідченням того, що навіть найважчі випробування не можуть зупинити відданих і закоханих у свою справу людей в їхньому прагненні до створення вин виняткової якості.

Villa Tinta – провідна виноробня Одещини, заснована чверть століття тому Валерієм Антоновичем Тінтуловим, – пройшла великий шлях від сімейного бізнесу до відомого виробника в Україні, а також отримаао визнання на міжнародній арені. Виноробне господарство, відоме під назвою «Винхол Оксамитне», було засноване в 1998 році в селі Оксамитне Болградського району Одеської області, на землях, де колись […]

X
Украина